Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

FinStat v médiách

 • Článok
  Investigace.cz

  11.4.2024 | Virtuální sídla: Zbytečná démonizace, nebo líheň zadlužených firem?

  Prečítajte si článok na portály investigace.cz, ktorý sa detailne venuje problematike narastajúcemu trendu obchodovaniu s virtuálnymi a kastrovými spoločnosťami. Z pohľadu bánk a Finančnej správy vyžadujú obdobné firmy väčšiu pozornosť – podľa niektorých zdrojov sa na virtuálnych adresách vyskytuje početnejšia koncentrácia daňových dlžníkov. Jasné dáta ohľadom toho, či české virtuálne sídla súvisia s vyššou kriminalitou alebo zadlženosťou, však chýbajú. Redakcia investigace.cz sa porozprávala s obchodníkmi s virtuálnymi adresami a zistila, čo ich klientov k nákupu týchto adries vedie.
 • Článok
  Denník E

  9.4.2024 | Slovenské firmy ukázali výsledky za minulý rok. Pozrite si najväčšie úspechy a nezdary

  V článku od denníkE sa zamerali na hospodárenie slovanských firiem na základe zverejnených účtovných závierok, ktoré pravideľne sumarizujeme v online Štatistike finančných výsledkov firiem. Prečítajte si, ktorým dvanástim veľkým slovenským firmám sa vlani najviac polepšilo a ktoré si, naopak, najvýraznejšie pohoršili.
 • Článok
  aktuality.sk

  12.3.2024 | Maďarské biele kone zo schránkových firiem dlhujú štátu vyše 600 miliónov eur na daniach a odvodoch

  “Rozmáha sa nám tu „takový nešvar“. Maďarské biele kone zo schránkových firiem dlhujú na Slovensku stámilióny. Celkový počet spoločností, ktoré majú dlh voči štátu alebo poisťovni Union, je vyše 119-tisíc. Skoro 25-tisíc z nich tvoria firmy, v ktorých je v nejakej funkcii zahraničná osoba.” informujú Aktuality.sk na základe analýzy, ktorú pripravil náš analytik Martin Lindák.
 • Článok
  Startitup

  21.2.2024 | Sú odhalení najväčší dlžníci na Slovensku. V zozname sa ocitli aj známe mená a značky

  “Spoločnosti, živnostníci a ostatné právne formy dlhovali Finančnej správe SR, Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Sociálnej poisťovni, Unionu a ostatným organizáciám verejnej správy ku koncu roka 2023 vyše 4,3 miliardy eur. Dlhodobo najväčší podiel na celkovom dlhu firiem a živnostníkov má Finančná správa SR, a to v priemere 78 %. Dôvodom je fakt, že medzi najväčšími dlžníkmi Finančnej správy sú spravidla spoločnosti, ktoré odhalila po daňovej kontrole ako daňových podvodníkov, zvyčajne na dani z pridanej hodnoty.” uvázda portál Startitup v článku, ktorý vznikol na základe Analytických noviniek FinStat-u.
 • Článok
  Teraz

  31.1.2024 | FinStat: Vlani zaniklo v SR 5078 firiem,najviac v oblasti stavebníctva

  Na základe FinStat Analýzy vzniku a zániku firiem v roku 2023 pripravil portál TERAZ.SK krátke zhrnutie: “Vlani zaniklo na Slovensku celkovo 5078 a vzniklo 21.851 firiem. Zároveň bolo založených vyše 54.000 živností, zaniklo ich viac ako 52.000, najviac za posledných osem rokov. Najviac firiem zaniklo v odvetví stavebníctva (593), veľkoobchodu (501) a maloobchodu (455). Zániky v odvetví stavebníctva medziročne narástli o 75 %.”
 • Článok
  CodeCon

  4.12.2023 | Od surových dát k užívateľovi: ako udržiavať a rýchlo sprístupniť stovky gigabajtov živých dát

  Prečítajte si článok, ktorý vznikol po prednáške FinStat a HitHorizons developerov na conferencii codeconu, v ktorom získate technologickejší pohľad na správu množstva dát na našom portáli a o fungovaní NoSQL a RavenDB.
 • Rozhovor
  oPoisteni.sk

  10.11.2023 | FinStat: Sektor poisťovacích maklérov sa v ziskovosti tržieb drží v popredí

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa v rozhovore odpovedá na otázky k rebríčku TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022. „Nováčikom a zároveň skokanom roka 2022 je Generali Slovenská distribúcia. Najviac k rastu odvetvia poisťovacích maklérov prispela OVB Allfinanz, pričom zosadila z pozície trhovú jednotku Partners Group.” uviedol pre portál oPoistení.sk.
 • Rebríček
  oPoisteni.sk

  8.11.2023 | TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022 na Slovensku podľa

  Pozrite si rebríček TOP 30 najväčších poisťovacích maklérov na Slovensku za rok 2022, ktorý zostavil odborný portál oPoistení.sk. Zamerali sa na objektívne overiteľné kritérium – výšku tržieb z ich činností. Rebríček vznikol v spolupráci portálu oPoistení.sk a FinStatu.
 • Rozhovor
  Forbes

  12.10.2023 | Šéf Finstatu: Tam, kde nie je toľko korupcie, si môžu dovoliť viac súkromia

  V rohovore pre Forbes náš zakladateľ a CEO Filipa Glasa sumarizuje úspechy FinStatu za 10 rokoch na trhu a prezrádza plány na budúcu expanziu. V rozhovore sa taktiež dočítate o jeho osobnom pohľade na vzťah medzi korupciou a transparentnosťou a tiež, či je sklamaný, že ľudia často volia politikov na základe emócií namiesto vecných dát.
 • Článok
  SME

  11.10.2023 | Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatil Slovnaft

  „Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatila za rok 2022 spoločnosť Slovnaft, a to vo výške 628 miliónov eur. Na druhej priečke v rebríčku najväčších platcov splatnej dane z príjmu právnických osôb za rok 2022 sa umiestnila firma eustream a za ňou skončila Slovenská sporiteľňa. Celkovo slovenské firmy odviedli na splatnej dani z príjmu za minulý rok 4,373 miliardy eur, čo je medziročne nárast o viac ako jednu miliardu eur.” Informovala o tom Miriama Pudišová zo spoločnosti FinStat na základe Rebríčeku najväčších platcov dane z príjmu právnických osôb za rok 2022.
 • Rebríček
  SME

  26.9.2023 | Ikea, Merkury Market či Nay? Nepotravinovým reťazcom kraľuje známe meno

  INDEX zostavil rebriček ako sa darilo nepotravinových obchodným sieťam na základe dát z FinStatu. Prečítajte si, ktorým reťazcom sa najviac darilo v roku 2022 a o koľko si polepšili za predchádzajúci rok. Aj napriek inflácii mnohé zaznamenali rekordné zisky.
 • Článok
  Startitup

  21.9.2023 | Vlasť v konkurze a Kaliňákov každoročný tučný šek. Vieme, ako politické strany hospodária

  Mnohí Slováci neveriacky krútia hlavami nad množstvom predvolebných billboardov a snažia sa prísť na to, ako sú na tom jednotlivé politické strany z finančnej stránky. Spracovávateľ dát Finstat sa pred voľbami pozrel na hospodárenie politických strán z hľadiska účtovných závierok. Okrem iného zanalyzoval finančné počínanie si jednotlivých strán, plnenie si povinností pri vypracovaní a zverejňovaní účtovných závierok alebo aj to, ktorá politická strana má najväčší majetok a ktoré strany sú najbohatšie alebo najviac zadlžené a kto má najväčšie záväzky.
 • Článok
  Denník E

  19.9.2023 | Najviac peňazí z volieb má OĽaNO, najviac míňa Smer a PS funguje z pôžičiek

  Portál Finstat sa pred voľbami pozrel na účtovné závierky politických strán, najmä na ich majetok a výnosy. Z jeho analýzy vyplýva, že výrazne najviac dostávajú strany za volebné výsledky, pretože za ne majú nárok na štátne dotácie. Platí to len pre tých, ktorí vo voľbách získali viac než tri percentá.
 • Článok
  Teraz

  7.9.2023 | FinStat: Obchodným reťazcom vlani v pomere k tržbám klesli marže

  Najväčšie maloobchodné reťazce zaznamenali vlani najrýchlejší rast biznisu minimálne za ostatných šesť rokov. Tržby im totiž stúpli až o 11,2 % na 7,7 miliardy eur. Ich dynamika však bola nižšia než inflácia, ktorá vlani akcelerovala na 12,8 %. Marže klesli všetkým štyrom zahraničným sieťam (Lidl, Kaufland, Tesco a Billa), ktoré pritom generujú veľkú časť obratu i profitu celého odvetvia,” sa dočítate v článku, ktorý vznikol na základe každoročnej FinStat analýzy maloobchodných reťazcov.
 • Článok
  SME

  26.7.2023 | Inflácia nafúkla tržby, k ziskom prispeli štátne dotácie

  Vyše 258-tisíc nefinančných slovenských spoločnosti zverejnilo účtovnú závierku za rok 2022. Na základe týchto dát FinStat pripravil analýzu odvetví, ktoré najviac zaujímajú laickú spoločnosť. V článku denníka SME sa dočítate, že inflácia na Slovensku dosiahla vlani historický rekord. Preto neprekvapuje, že nefinančným podnikom vzrástli sumárne tržby oproti roku 2021 zhruba o pätinu (251,1 mld. €). Na druhej strane, čistý zisk im stúpol len o 14 percent na 11,3 miliardy eur. Predvlani pritom vyskočil až o polovicu, za čo však mohol útlm podnikateľskej aktivity v prvom pandemickom roku 2020, ktorý sa premietol aj do prepadu hrubého domáceho produktu.
 • Článok
  Dexfinity

  24.7.2023 | FinStat: Posvieťte si na konkurenciu aj partnerov

  Firma Dexfinity pripravila článok o tom, ako Vám FinStat pomôže overiť si spoľahlivosť budúceho obchodného partnera, alebo si skontrolovať finančné zdravie vlastného projektu. V článku sa tiež dozviete, aký je rozdiel medzi ziskom a ziskovosťou, alebo čo Vám prezradí súvaha o firme.
 • Článok
  Teraz

  4.7.2023 | FinStat: Tržby firiem rástli vlani o 20 %, možným dôvodom je inflácia

  V minulom roku rástli tržby slovenských firiem medziročne o 20 %. Prekonali tak aj rast v druhom pandemickom roku 2021, ktorý bol na úrovni 15,7 %. Dôvodom rastu je pravdepodobne inflácia, ktorá sa ukázala na cenách produktov. Informoval o tom v utorok analytik FinStatu Martin Lindák.
 • Moderná krajina
  SME

  4.6.2023 | Košický startup vytvára hologramy. Na ich techniku stačí aj smartfón

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina Vám predstavíme košický startup Matsuko. Firma vyvíja aplikáciu na tvorbu hologramov, ktoré sa využívajú na zobrazovanie účastníkov videohovorov v trojrozmernom priestore. Za firmou stoja zakladatelia Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer, ktorý spojili pri tvorbe hologramov dve oblasti - robotiku a umelú inteligenciu. „Doteraz bolo možné hologram spraviť len v štúdiu s množstvom senzorov, ktoré snímali človeka z rôznych uhlov. V našom prípade na to stačí kamera v smartfóne alebo notebooku,” vysvetľuje Mária Virčíková v rozhovore pre INDEX.
 • Článok
  Teraz

  30.5.2023 | FinStat: Vlani dostal tretí sektor z asignačnej dane najviac peňazí

  V roku 2022 dostali organizácie tretieho sektora spolu viac ako 86,4 milióna eur. Od roku 2009 ide o najvyšší objem poukázaného podielu zaplatenej dane, vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti FinStat. Medzi najväčších prijímateľov patria dlhodobo nadácie, ktoré boli založené nadnárodnými alebo väčšími spoločnosťami. V prvej dvadsiatke najväčších prijímateľov je ich 11.
 • Moderná krajina
  SME

  11.4.2023 | V nemocnici sa cítil ako na fronte, dnes vedie herné štúdio: Je to forma terapie

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina, návod ako zlepšiť Slovensko, ktorá vznikla v spolupraci SME a FinStatu sa dočítate o firme PowerPlay Studio. Za úspešnou firmou stojí lekár Ivan Krechňák, ktorý niekoľko rokov pracoval na internom oddelení v nemocnici v bratislavskom Ružinove. Aby počas nočných služieb nezaspal, hrával v čase voľna online hry. Upozorňoval administrátorov počítačových hier na nedostatky a logické chyby. Medicínu zavesil na klinec, keď rozbehol popri práci vlastné herné štúdio. Od roku 2007 sa mu podarilo vybudovať druhé najväčšie herné štúdio na Slovensku (jednotkou je Pixel Federation), ktoré zamestnáva približne osemdesiat ľudí a počas pandémie jeho firma dosiahla 1,3 miliónový zisk. Situácia sa zmenila v období vysokej inflácie, keď ľudia viac šetria.
 • Analýza
  Trend

  4.4.2023 | Tržby slovenských spoločností presiahli vlani 87 miliárd eur

  Tržby slovenských spoločností dosiahli v minulom roku takmer 87,2 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 13,8 percenta. Čistý zisk firiem atakoval 4,5 miliardy eur a medziročne stúpol o 3,4 percenta. „Napriek rastúcim nákladom v dôsledku inflácie a neistým zajtrajškom sa počet spoločností v strate a v zisku významne nemenil,” uvádzame v online štatistike finančných výsledkov firiem za rok 2022, z ktorej čerpá článok na denníku TREND.
 • Článok
  Denník E

  27.3.2023 | Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľným

  Ako by mala vláda reagovať na zdražovanie potravín? Odborníci sa zhodujú na tom, že štát by mal pomôcť skôr zraniteľným skupinám. Avšak nie plošne, ako to Slovensko zvykne robiť – potrebujeme adresnú pomoc, prízvukujú ekonómovia. „Nie som odporca pomoci ľuďom v núdzi. Ale štátna podpora domácej ekonomiky sa v uplynulých rokoch vymkla z racionálneho rámca. Dospela až k takým absurditám, keď štát pod tlakom všeobecnej hystérie okolo cien energií subvencoval koncom vlaňajška aj najväčšie podniky, ktoré pritom v predminulom i minulom roku zaznamenávali rekordné zisky.” upozorňuje v rozhovore náš hlavný analytik Pavol Suďa.
 • Moderná krajina
  SME

  4.2.2023 | Američanom šetria zo Slovenska čas aj nervy, v Európe by to nevedeli

  V sérií Moderná krajina sa predstaví medicínsky startup SurgLogs, ktorý vyvíja platformu pre zdravotnícke zariadenia. Zefektívňuje správu zdravotníckych formulárov, ktoré musí personál vypĺňať na dennej báze - od teploty vzduchu, vlhkosti v operačných miestnostiach až po kontrolu sterilizácie nástrojov. Slovenskej firme sa podarilo zdigitalizovať procesy pre takmer tisícku nemocníc a zdravotníckych centier v Spojených štátoch. V Bratislave sídli softvérový tím a v USA obchodníci. Prečítajte si článok, v ktorom rozpráva spoluzakladateľ Dominik Metes, ktorý s tímom slovenských vývojárov vyvinul aplikáciu, ktorá byrokratický problém vyriešila.
 • Analýza
  Trend

  29.1.2023 | Vlani nevzniklo na Slovensku viac spoločností ako v predchádzajúcich šiestich rokochu

  Na základe našej Analýzy vzniku a zániku firiem za rok 2022 sa v článku denníka Trend dočítate, že najviac podnikov vzniklo v odvetví služieb, stavebníctva a tiež práva, poradenstva a účtovníctva. Naopak, najviac ich zaniklo v maloobchode, veľkoobchode a stavebníctve. Zaujímavý nárast počtu vzniknutých spoločností nastal v odvetviach reklama, spracovanie dreva a výroba papiera, ale aj kovovýroba a hutníctvo. „Dôvodom v prípade posledných dvoch spomínaných bol pravdepodobne rastúci dopyt a rastúca cena produktov daných odvetví,” spomína v analýze náš analytik Martin Lindák.
 • Článok
  Denník E

  10.1.2023 | Graf dňa: Počet bankrotov vlani vzrástol, majetok úpadcov však nedosahuje ani miliardu

  V článku denníku E sa dočítate, že počet konkurzov bol síce v minulom roku najvyšší od roku 2015, no stále porovnateľný s počtami krachov v predpandemickom období. Reštrukturalizácie naopak pokračovali v pomalom raste, zatiaľ čo prísnejšia úprava krátkodobej ochrany pred veriteľmi spôsobila, že ju nevyužila žiadna firma. Príspevok vznikol na základe našej výročnej analýzy konkurzov a reštrukturalizácií za rok 2022.
 • Moderná krajina
  SME

  2.1.2023 | V Košiciach vymysleli inovatívnu detekciu znečistenia vody. Zákazky majú aj od OSN

  Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory. V rozhovore ktorý vznikol v spolupráci SME a FinStatu sa dočítate, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.
 • Moderná krajina
  SME

  16.11.2022 | Nie sme otrokmi svojich génov, vraví zakladateľka DNA Era

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina Vám predstavíme slovenskú biotechnologickú firmu DNA Era, za ktorou stoja manželia Michaela a Jakub Šiškovci.
  Inovatívny startup vyvíja genetické testy, ktoré analyzujú 650-tisíc miest v DNA a umožňujú odhaliť predispozíciu na určité ochorenia. Testy sa dajú využiť aj na zníženie telesnej hmotnosti, optimalizáciu užívania liekov či plánovanie rodičovstva. „Som presvedčená, že testy, ako tie naše, sa stanú bežnou súčasťou skríningu, keď sa narodí novorodenec. Bude to prvý test, ktorý sa mu spraví,” vysvetľuje v rozhovore pre INDEX Michaela ŠIŠKOVÁ.
 • Rebríček
  Denník N

  7.11.2022 | Na čele rebríčka najväčších platcov dane už nie je Eustream, predbehol ho košický U. S. Steel

  Naša analýza najväčších platcov splatnej dane z príjmu za rok 2021 bola citovaná niekoľkými médiami. Prečítajte si najzaujímavejšie fakty spracované Denníkom N: „Najväčším platcom podnikovej dane na Slovensku je košická fabrika U. S. Steel. Železiarne štátu za rok 2021 zaplatili takmer 153 miliónov eur a predbehli prepravcu plynu Eustream, ktorý bol najväčším platcom dane niekoľko rokov. Rok predtým košické železiarne štátu zaplatili 67-tisíc eur. Medziročne im splatná daň narástla najviac zo všetkých analyzovaných firiem.”
 • Moderná krajina
  SME

  27.10.2022 | V Marianke pod lesom vyrábajú kamery. Predávajú ich Googlu i lososovej farme

  V sérií Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko sme sa zamerali na firmu Ximea, ktorá je príkladom, aký veľký potenciál majú inovatívne hightechové produkty. Je jednou z najziskovejších firiem na Slovensku v pomere k obratu, nemá žiadne dlhy, jej hrubé marže presahujú 50 percent a nezobrala ani euro z európskych grantov. Zákazky má po celom svete, medzi referenciami sú známe firmy ako Google a Siemens. Kameru zo Ximey mal na prilbe dokonca aj kozmonaut americkej NASA.
 • Podujatie
  SME

  20.10.2022 | FéliX Business Award pozná víťazov. Ceny získali pekári aj samospráva

  Druhý ročník Félix business award 2022, ktorý vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa, už pozná svojich víťazov. Toto ocenenie získavajú inšpiratívne firmy a aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti Slovenska. Sme veľmi hrdí, že sme mohli prispieť k transparentnosti výberu súťažiacich. Zistite, kto z malých a stredných podnikateľov sa stal tohtoročným víťazom.
 • Podujatie
  NEXTECH

  20.10.2022 | IT GALA 2022: Poznáme užšie nominácie na technologických „Oskarov“

  Minulú stredu sa po 2 ročnej pandemickej prestávke na podujatí IT GALA 2022 udeľovali ocenenia pre úspešné osobnosti, spoločnosti a projekty pôsobiace v oblasti informačných technológií a telekomunikácii. Teší nás, že sme aj tento rok mohli byť súčasťou podujatia a pomôcť s dátami a vyhodnotením. Prečítajte si, kto sú tohtoroční víťazi IT GALA.
 • Podujatie
  Forbes

  21.10.2022 | Ktoré firmy sú Diamanty slovenského biznisu? Pozrite si, kto sú víťazi vo vašom regióne

  V predposledný októbrový víkend ocenil magazín Forbes na podujatí Diamanty slovenského biznisu zdravo rastúce firmy v štyroch kategóriách: Bratislava, Západ, Stred, Východ a špecialnu cenu pre inovatívnu firmu roka. Rebríček sme aj tento rok pomohli zostavovať. Prečítajte si, ktoré firmy sú Diamanty slovenského biznisu 2022.
 • Rebríček
  SME

  20.10.2022 | Víťaz valcoval. Ktorá slovenská firma zarobila najviac?

  INDEX zostavil rebríček najziskovejších firiem za rok 2021, ktorý vychádzal z dát portálu FinStat. „Do top desiatky sa dostali dve banky, dve automobilky, štyri energetické firmy a po jednom v nej má aj hutnícky a ropný priemysel. Líder rebríčka má pred ostatnými firmami veľký náskok. Jeho zisk je vyšší než súčet ziskov spoločností na druhom a treťom mieste.“
 • Článok
  SME

  4.10.2022 | Veľké reťazce prekonávali rekordy, len Ikea počítala prepady

  Po analýze potravinárskych obchodných reťazcov si denník SME na základe dát z FinStatu vypracoval analýzu nepotravinárskych reťazcov, ktoré covidová analýza zasiahla omnoho viac. Na rozdiel od Lidlu, Tesca či Billy sa Ikea či Nay nevyhli lockdownom, čo sa podpísalo aj pod ich hospodárenie. Prečítajte si ako sa v roku 2021 darilo 10 najvačším nepotravinárskym reťazcom.
 • Moderná krajina
  SME

  31.8.2022 | Vedia, kedy je plný kontajner. Inovatívni Slováci sú lídrami v odpadoch

  V najnovšom z pravidelných rozhovorov zo série Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci SME a FinStatu sme sa zamerali na firmu Sensoneo, ktorá cez dáta uľahčuje život smetiarom i mestám. Jej technológie monitorujú naplnenosť kontajnerov, vďaka tomu zvozovým spoločnostiam navrhujú optimálne trasy a časy zberu.
  Pred dvoma rokmi firma manželov Martina a Andrey Basilovcov získala prestížny európsky grant. Slovenským inovatívnym firmám odkazujú, aby sa nebáli podnikať. „Granty a celý európsky ekosystém na nás čaká, ale nemôžeme byť zakríknutí a upierať sa len na automotive,“ vysvetľujú v rozhovore.
 • Článok
  SME

  27.7.2022 | Tržby im rástli aj o tisícky percent. Koľko zarobili prevádzkovatelia MOM-iek?

  Epidémia koronavírusu so sebou priniesla potrebu testovania a odhaľovania ohnísk vírusu v jednotlivých regiónoch, aby štát dokázal flexibilne reagovať protipandemickými opatreniami. Testovacie sety a ostatné hygienické pomôcky štát nakupoval od súkromných firiem cez Správu štátnych hmotných rezerv SR. Okrem toho po iniciatíve Ministerstva zdravotníctva SR začali vznikať aj prvé mobilné odberové miesta (tzv. MOM).
  V článku na denníku SME, ktorý čerpá z aktuálnych Analytických noviniek sa dočítate o hospodárení spoločností, ktoré prevádzkovali odberné miesta alebo boli dodávateľmi testov či hygienických pomôcok pre štát.
 • Moderná krajina
  SME

  14.7.2022 | Ich testy na rakovinu si všimli farmafirmy. Slovákom môžu priniesť milióny

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci denníku SME a FinStatu sme sa rozprávali sme sa o biotechnickej spoločnosti Glycanostics, ktorej sa podarilo získať peniaze z prestížneho európskeho grantu EIC Accelerator na výskum diagnostiky rakoviny prostaty z krvi. „Cieľom firmy je pomôcť lekárovi pri diagnostike, aby čo najmenej pacientov, u ktorých sa objaví podozrenie na rakovinu, muselo podstúpiť bolestivú biopsiu prostaty. Test z krvi od spoločnosti Glycanostics je oveľa presnejší ako súčasné diagnostické metódy a pacientovi nespôsobuje traumu.“ vysvetľujú v rozhovore riaditeľka Eva Kováčová a zakladateľ firmy Ján Tkáč.
 • Analýza
  SME

  13.7.2022 | Priemysel plošne zabral, HORECA po pandémii stále v útlme

  Na základe daňových priznaní za rok 2021 náš hlavný analytik Pavol Suďa vypracoval analýzu, v ktorej sa zameral na hospodárske výsledky firiem v jednotlivych sektoroch podnikania. „Košické železiarne, bratislavská rafinéria či lídri telekomunikačného trhu a potravinárstva hlásia rekordné zisky. No v hotelierstve a reštauračnom biznise je stále zamračené a ani nad cestovnými kanceláriami slnko ešte poriadne nevyšlo.“ vyhodnocuje v článku na denníku SME.
 • Článok
  Podnikajte.sk

  10.7.2022 | Overenie firmy: čo si všímať na budúcich obchodných partneroch?

  V článku na portály podnikajte.sk sa píše o dôležitosti a možnostiach overovania potencionálnych obchodných partneroch. Naša country manager-ka Jaroslava Boch upozornuje: „Dôležité sú aj personálne informácie, a teda, kto spoločnosť vlastní alebo kto je jej konečným užívateľom výhod. Z toho je možné zistiť, či osoba vystupuje aj v iných firmách (ak áno, v akých), prípadne, aké iné väzby má na ďalšie spoločnosti. V krajnom prípade, či sa potenciálny obchodný partner neskrýva za ‚bieleho koňa‘.“
 • Rebríček
  Trend

  6.7.2022 | Najziskovejšou firmou Slovenska za rok 2021 bola spoločnosť U.S.Steel Košice

  „Najziskovejšou firmou na Slovensku za rok 2021 bola spoločnosť U.S.Steel Košice so ziskom 648,2 milióna eur, nasledovaná pološtátnym prepravcom plynu eustream so ziskom 276,7 milióna eur. Na treťom mieste je so ziskom 268 miliónov eur spoločnosť SPP Infrastructure.“ uvádza v článku denník TREND, ktorý sa opiera o nedávno zverejnenú FinStat analýzu finančných výsledkov firiem za rok 2021.
 • Podcast
  Podnicast.com

  23.6.2022 | Monika Valentová (Finstat): O expanzii HitHorizons a nakupovaní dát za státisíce eur

  Vypočujte si podnikateľský podcast z produkcie Podnicast.com s Petrom Chodelkom, v ktorom sa predstaví naša kolegyňa Monika Valentova. V rozhovore sa dozviete o fungovaní a pro zákazníckej stratégii FinStatu, ako aj o expanzii na európsky trh vďaka projektu HitHorizons.com.
 • Článok
  SME

  9.6.2022 | Neziskovky nikdy nedostali viac peňazí. Na čo ich minuli?

  Podiel zaplatenej dane z príjmov fyzických a právnických osôb (asignačná daň) je každý rok významným príjmom pre neziskovky, ktoré sú súčasťou zoznamu prijímateľov.Práve v minulom roku 2021 dostali prijímatelia asignačnej dane najviac prostriedkov za posledných trinásť rokov.Článok na denniku SME sa opiera o naše Analytické novinky, kde sme sa zamerali na celkový vývoj objemu finančných prostriedkov a na jeho rozdelenie medzi organizácie tretieho sektora.
 • Článok
  SME

  9.5.2022 | Hodnota zákaziek zbrojárov Konštrukta - Defence prudko vyletela

  Európa sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu zmenila a pre vojnový konflikt začali štáty viac investovať do obrannej infraštruktúry. V článku na denníku SME, ktorý vznikol na základe našich pravidelných Analytických noviniek sa dočítate ako sa za ostatné roky darilo vyše 40 zbrojárskym firmám pôsobiacim na Slovensku a aké zákazky dostali od Ministerstva obrany od začiatku invázie.
 • Podcast
  Startitup

  2.5.2022 | Vďaka tejto firme si investigatívni novinári, ale aj finančná správa zjednodušia svoju prácu

  V biznisovom podcaste Let’s talk business z produkcie portálu Startitup hovorí spoluzakladateľka projektu FinStat.sk Monika Valentova o tom, ako sa vďaka dobrému nápadu stal z malej firmy veľký hráč v oblasti, v ktorej je Slovensko lídrom v Európe.
 • Analýza
  SME

  7.4.2022 | Úplným zastavením tranzitu plynu z Ruska by Slovensko prišlo o 300 miliónov eur ročne

  Článok na denníku SME sa opiera o analýzu plynárenského priemyslu a zameriava sa na aktuálnu problematiku dodávok plynu z Ruska. „Ak by sa výrazne obmedzil prítok plynu z Ruska, v konečnom dôsledku by štát mohol prísť na príjmoch približne o 300 miliónov eur ročne, a to len v prípade spoločnosti eustream, a. s. Štát by tak stratil 0,77 percent príjmov verejnej správy (2021). Samozrejme by záležalo na riešení celej situácie, avšak eustream, a. s., prepraví ročne viac ako 90 percent plynu, ktorý nekončí v slovenskom priemysle alebo domácnostiach,“ uvádza v článku náš analytik Martin Lindák.
 • Analýza
  SME

  4.4.2022 | O tretinu vyšší zisk. Slovenské firmy sú na tom už lepšie ako pred covidom

  Na základe online analýzy finančných výsledkov, ktorú pre Vás každý rok pripravujeme vyplýva: „Tržby podnikov mali v druhom roku pandémie 2021 rastúci trend, prekročili 73 miliárd eur a presiahli sumu tržieb z predpandemického roku 2019. Zisky síce počas prvého pandemického roka 2020 klesli o 6 percent, no počas druhého pandemického roku 2021 vzrástli o 33 precent a celkovo atakovali 3,6 miliardy eur.“
 • Článok
  Denník E

  16.3.2022 | Vláda schválila „lex Deripaska“, ruské firmy môže odstaviť od štátnych zákaziek

  Každoročne dáva štát zarobiť na verejných zákazkách stovkám firiem. Peniaze z týchto zákaziek však nemusia nutne končiť na účtoch slovenských subjektoch. Už od 1. apríla by mal platiť zákon, podľa ktorého bude možné vylúčiť z verejných zákaziek firmy majiteľov z krajín predstavujúcich pre Slovensko bezpečnostné riziko. Vďaka dátam z portálu FinStat.sk si Denník N nechal od iniciatívy Slovensko Digital vypracovať analýzu, z ktorej vyplýva, že najväčšie štátne zákazky dostávajú firmy okolo medzinárodného stavebného koncernu Strabag. Prečítajte si o pripravovanej novele zákona a prepojeniach na firmy s ruským pozadím, ktoré podnikajú so štátom.
 • Článok
  Denník E

  15.3.2022 | Zmrazovanie majetku ruských oligarchov by bolo ľahšie, ak by sa Únia inšpirovala slovenskými zákonmi

  V súčasnej dobe sa ešte viac upriamuje pozornosť na tému boja proti legalizácií príjmov z trestnej činnosti a potreby jasného identifikovania spletitých prepojení na koncových užívateľov výhod. Riešením by mohla byť zmena zákonov, ktoré už úspešne odskúšalo Slovensko. Aj pomocou FinStatu vieme zvyšovať transparentnosť vďaka zosumarizovaní registrov z verejných zdrojov. „Veľmi málo krajín má tak prístupné registre účtovných závierok ako Slovensko a ešte menej má funkčné registre konečných užívateľov výhod, i keď európska legislatíva proti praniu špinavých peňazí (ďalej len AML) predpokladala razantnejší postup.“ sa píše v článku od denníku E.
 • Článok
  Logistika Dnes

  9.3.2022 | Tržby poštových a doručovateľských služieb predvlani presiahli 841 mil. eur

  Na základe nedávno zverejnenej analýzy kuriérskych a doručovateľských služieb portál LogistikaDnes.sk spracoval krátky článok. „Najúspešnejšími rokmi pre sektor boli práve posledné dva roky, keď tržby rástli medziročne dvojciferným tempom. Zároveň sa v rokoch 2019 a 2020 podstatne zvýšil počet spoločností v zisku,“ uvádza náš analytik Martin Lindák.
 • Moderná krajina
  SME

  15.2.2022 | Ako zmeniť Slovensko na modernú krajinu? Radí dvanásť osobností

  V priebehu minulého roku sme vyspovedali dvanásť osobností z rôznych odvetví, od podnikateľskej sféry až po školstvo a predstavili ich víziu v sérii rozhovorov Moderná krajina – návod, ako zlepšiť Slovensko. Položili sme im jednu otázku: „V čom Slovensko zlyháva a ako by ste načrtli víziu krajiny v 21. storočí?“
 • Moderná krajina
  SME

  20.1.2022 | Expert na zdravotníctvo: Betón nie je reforma. Zmeniť treba motivácie lekárov a ich šéfov

  V ďalšom z pravidelných rozhovorov zo série Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci SME a FinStatu sa predstaví analytik a riaditeľ INEKO Dušan Zachar. Z analýzy INEKO vyplýva, že sa pandémia v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „K zlepšeniu situácie povedú aj reformy z plánu obnovy, ale z veľkej časti sa nalievajú milióny eur "do betónu" - teda budov a inej zdravotníckej infraštruktúry - bez dostatočného ohľadu na kvalitu služieb pre pacienta.“ tvrdí v rozhovore Dušan Zachar.
 • Analýza
  SME

  18.1.2022 | Na Slovensku zaniklo rekordne veľa firiem, hlavnou príčinou nie je korona

  „Vlani sa na Slovensku zaregistroval rekordný počet nových živnostníkov, zároveň však zanikol rekordný počet firiem. Okrem koronakrízy sa pod to podpísali aj zmeny, ktoré presadilo ministerstvo spravodlivosti.“
  Článok vychádza z analýzy vzniku a zániku podnikov, ktorú pre vás každý rok pripravujeme.
 • Moderná krajina
  SME

  23.12.2021 | Rómovia robia na každej stavbe v Bratislave, sú pracovití

  Človek narodený v rodine, ktorá trpí extrémnou chudobou a vylúčením, sa motá v bludnom kruhu, ktorý stigmatizuje jeho život. Jeho rodičia riešia existenčné problémy, v rodine vládne toxický stres, ktorý sa následne prenáša do vývoja detí. „Vzdelanie nie je pre nich priorita, pretože tá je v prežití a riešení urgentných vecí tu a teraz,“ vysvetľuje Pavel Hrica, ktorý je výkonný riaditeľ občianskeho združenia Cesta von, ktorý sa predstaví v pokračovaní sérií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko. Tento projekt vznikol v spoluprácou FinStatu a Denník SME, kde vám každý mesiac prinášame zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Rebríček
  Denník E

  4.11.2021 | Najväčšie dane na Slovensku platia nemecké podniky a energetické firmy štátu, Křetínskeho a Tkáča

  Na základe nášho pravidelného rebríčku 100 najväčších platcov splatnej dane za rok 2020 spracoval Denník N článok, kde zhrnul najpodstatnejšie informácie ako sa darilo firmám za minulý rok na základe ich splatnej dane.
 • Moderná krajina
  SME

  3.11.2021 | Ochranár: Agresivita ľudí sa stupňuje, Kollárove vyjadrenia sú nebezpečné

  V ďalšom z pravidelných rozhovorov zo série Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci SME a FinStatu sa predstaví aktivista a ekológ Erik Baláž, ktorý je zástancom minimálneho zásahu človeka do prírody. V článku sa dočítate na jeho názor ako spojiť ochranu prírody s turizmom, o trvalo udržatelnom obhospodárovaní lesov a aj o kritike Borisa Kollára na pripravovanú novelu zákona o národných parkoch.
 • Moderná krajina
  SME

  11.10.2021 | Prvé milióny dorazia tento týždeň, z plánu obnovy dostaneme menej

  Prvé peniaze z plánu obnovy, kde máme od Európskej komisie prisľúbených približne šesť miliárd eur, by mohlo Slovensko dostať už budúci týždeň. Ide o preddavkovú platbu vo výške 822 miliónov eur. Do akých odvetví sa bude investovať a aký je postup pre získanie ďalších dotácií Vám objasní v rozhovore Lívia Vašáková, ktorá prípravu plánu koordinovala a dnes je generálnou riaditeľkou Sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky. Sériu rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko Vám prináša Denník SME v spolupráci s FinStatom, kde Vám každý mesiac predstavíme zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Podujatie
  Forbes

  15.10.2021 | Forbes opäť rozdával ceny pre najzdravšie firmy

  Aj tento rok sa uskutočnil pravidelný galavečera Diamanty slovenského biznisu, kde Forbes Slovensko oceňuje najzdravšie rastúce malé a stredné podniky. Sme veľmi radi, že sa FinStat mohol aj tento rok podieľať na príprave dát pre určenie víťazov v jednotlivých kategóriách. V článku sa dočítate kto si tento rok odniesol ocenenie.
 • Moderná krajina
  SME

  21.9.2021 | Zakladateľka inovatívnej školy: Dnes sa deti učia to, čo potrebovali včera

  Veľkú zmenu by mohol priniesť plán obnovy. Získanie šiestich miliárd eur z Európskej únie je podmienených realizáciou reforiem, ktoré sa dotknú aj školstva. „V konečnom dôsledku školstvo budúcnosti by malo vidieť na konci dieťa ako prijímateľa služby. Vytvárať preň podporné mechanizmy, aby v ňom našlo potenciál a rozvíjalo ho. Na tom bude stáť celá naša spoločnosť,“ vysvetľuje bývala učiteľka Miroslava Kiripolskáktorá, ktorá sa predstaví v pokračovaní sérií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko. Tento projekt vznikol v spoluprácou FinStatu a Denník SME, kde vám každý mesiac prinášame zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Moderná krajina
  SME

  4.8.2021 | Ľudia sa o zdraví rozhodujú podľa politikov, ktorí nevedia napísať diplomovku

  Pandémia priniesla pre vedu minimálne jednu pozitívnu vec – každý inteligentný človek počas uplynulého roka a pol musel zistiť, že veda je pre spoločnosť mimoriadne dôležitá. „Na druhej strane, časť populácie vidí vo vedcoch stelesnenie zla. Žiaľ, prispievajú k tomu aj politici, ktorí o vedu ani nezakopli,“ tvrdí prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Celec, ktorý sa predstaví v pokračovaní sérií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko. Tento projekt vznikol v spoluprácou FinStatu a Denník SME, kde vám každý mesiac prinášame zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Článok
  Hospodárske noviny

  26.7.2021 | Tržby a zisk slovenských mediálnych domov. Pozrite sa, ako sa im minulý rok darilo

  Pandémia koronavírusu poznačila mediálny biznis. Tržby štyroch desiatok najdôležitejších mediálnych spoločností na Slovensku medziročne klesli o 4,6%. Napriek sťaženej situácii sa väčšine hlavných médií podarilo zvyšovať zisky. Trh v prvom pandemickom roku klesal, slovenským médiám sa ale darilo zvyšovať zisky. Prehľad ziskov a tržieb Vám prináša MediaGuru.cz na základe dát z FinStatu.
 • Moderná krajina
  SME

  18.7.2021 | Ekonóm Baláž: Vyššie dane z nehnuteľností sú neodvratné

  Závislosť Slovenska od automobiliek nemusí byť nutne zlá, ale v budúcnosti budeme potrebovať technicky a digitálne vzdelaných ľudí, ktorí dokážu obsluhovať moderné roboty a softvéry. „To bude oveľa väčšia výzva ako to, či budeme schopní naďalej vyrábať autá,“ vraví ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Tento rozhovor vznikol v spolupráci s denníkom SME a FinStat ako projekt Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, kde vám každý mesiac prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Článok
  Teraz

  8.7.2021 | V Správnej rade TIS bude aj Lucia Žitňanská a Filip Glasa

  S radosťou Vám oznamujeme, že náš CEO Filip Glasa sa spolu s Luciou Žitňanskou stali členmi správnej rady Transparency International Slovensko. Úlohou Správnej rady je pomáhať neziskovkám pri nastavovaní strategických cieľov či fundraisingu, menuje a dozoruje aj prácu jej riaditeľa.
 • Článok
  SME

  7.7.2021 | Pandémia znížila zisky firiem takmer o pätinu

  V článku na SME, ktorý vznikol na základe FinStat analýzy účtovných závierok za rok 2020, sa môžete dočítať o koľko percent poklesli zisky firiem medziročne vďaka vlne koronavírusu, a ktoré odvetvia boli zasiahnuté najviac. V porovnaní s rokom 2019 výrazne vzrástol nielen počet firiem v strate, ale aj počet firiem s nulovým ziskom.
 • Moderná krajina
  SME

  16.6.2021 | Mikloš: Zavedenie plánu obnovy do praxe? Pri súčasnej vláde som skeptický

  Slovenský plán obnovy je napísaný kvalitne, otázna je jeho implementácia. „Reformy sú ťažké aj preto, že koaličné strany sú síce partnermi, ale aj konkurentmi a politici zvyčajne nechcú robiť nepopulárne veci.“ upozorňuje ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý je ďalším z našich hostí v rozhovoroch o modernizácií Slovenska. Sériu článkov Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko Vám prináša FinStat v spolupráci s Denníkom SME.
 • Moderná krajina
  SME

  14.5.2021 | O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať

  Ak sa chce Slovensko posunúť ďalej, malo by vsadiť na inovácie. Podmienkou je kvalitná verejná správa, školstvo a ľudia. Ako sa k tomu dopracovať? Prečítajte si, v ktorých odvetviach vidí priestor na zlepšenie makroekonóm VÚB Michal Lehuta, ktorý je ďalším z našich zaujímavých hostí zo série rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko.
 • Článok
  Denník E

  11.5.2021 | Čo ukazujú prvé čísla o výsledkoch firiem: Viac stávkujeme, menej cestujeme

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa sa v článku na Denníku E zameral na dôležité odvetvia zasiahnuté koronakrízov. „Z lanských hospodárskych výsledkov sa môžu radovať obchodné reťazce, kuriéri či poisťovací makléri. Naopak hlavu v smútku musia mať hotelieri, reštaurácie alebo prevádzkovatelia kúpeľov a leteckej infraštruktúry.“
 • Článok
  Denník N

  21.4.2021 | Podnikám na Slovensku, štát ma v kríze dotuje. Zn. Firmu mám na Seycheloch

  V lete minulého roka Európska komisia škrtnutie koronapomoci pre podniky z daňových rajov odporučila aj všetkých členským krajinám únie. Slovensko, ktoré má so schránkovými firmami z daňových rajov bohaté – a smutné – skúsenosti, však tento príklad na počudovanie nenasledovalo (od januára tohto roku sme ale podľa ministerstva financií zaviedli zvýšenú kontrolu takýchto firiem). Dáta o top 10 firmách bez účtovných závierok, ktoré poberajú koronadotácie sme denníku N ochotne poskytli.
 • Moderná krajina
  SME

  13.4.2021 | Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

  V spolupráci s denníkom SME pokračujeme v serií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko, kde Vám prinášame názory úspešných podnikateľov a vedcov, ako posunúť Slovensko dopredu. Naše pozvanie prijal Marek Šimko, ktorého prelomová technológia na detekciu nebezpečných plynov pomáha aj americkej armáde. Podnikateľ z Liptova vidí silu modernej krajiny predovšetkým v ľudských hodnotách a slušnosti ľudí.
 • Článok
  SME

  6.4.2021 | Vlaňajšok bol pre firmy náročný, klesli im tržby aj zisky

  „Pandemický rok 2020 bol pre väčšinu z nich finančne náročný. Firmám totiž klesli tržby medziročne o 8,7 % a zisk až o 18,4 %. Zároveň sa počas krízového roku 2020 zvýšil počet firiem v strate o 18 % z 35 526 na 41 955. V zisku je 53,0 % firiem a na nule je 9,2 %. Vyplýva to z online analýzy FinStatu.“
 • Článok
  Denník E

  21.1.2021 | Konkurzy vlani zaznamenali historické minimum, časť z nich odsunula dočasná ochrana

  V článku na denníku E náš hlavý analytik rozoberá detaily týkajúce sa vlaňajších insolvencií. Kým reštrukturalizácie zaznamenali mierne oživenie, konkurzy dosiahli desaťročné historické minimum. Niektorí úpadcovia, ktorí by inak zbankrotovali, totiž využili dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú štát zaviedol do konkurzného práva vlani v máji.
 • Moderná krajina
  SME

  21.12.2020 | Vedec Pavol Čekan: Ak nás štát bude vyháňať, odchodu sa nebránim

  Na víziu moderného Slovenska, skúsenosti s eurofondami na vedu, či podporu štátu pri podnikaní, sme sa opýtali biochemika Pavla Čekana v spolupráci s denníkom SME. Myslí si, že „mnohé štáty sú bohaté preto, že investujú do vedy. Nie je to tak, že sú bohaté, a preto si môžu dovoliť podporovať vedu. Práve naopak.“
 • Moderná krajina
  SME

  24.11.2020 | Napriek svetovému úspechu zostali na Slovensku. Photoneo dáva robotom oči

  V spolupráci s denníkom SME sme vytvorili projekt Moderná krajina, v ktorom oslovujeme slovenských inovátorov, ekonómov, vedcov a odborníkov s otázkami, ako si predstavujú modernizáciu krajiny a dlhodobú víziu Slovenska, keďže naša krajina má v najbližších rokoch prijať milióny eur z Európskej komisie, známe ako Plán obnovy. Ako prvého sme oslovili zakladateľa firmy Photoneo, ktorá dáva robotom oči.
 • Článok
  Denník N

  12.11.2020 | Lidl a Kaufland majú spolu s Yeme najväčšie platy a vypláca sa im to

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa zhodnotil minuloročné hospodárenie maloobchodných reťazcov a vytvoril pre denník N članok.
  „Kým Kauflandu zarobil v minulom účtovnom roku každý pracovník viac ako osemtisíc eur a Tescu bezmála 10-tisíc eur, Lidlu už roky generuje každý zamestnanec čistý zisk presahujúci 20-tisíc eur, ukazuje analýza najväčších maloobchodných hráčov, ktorú pripravil po zverejnení všetkých dát Finstat.sk.“
 • Článok
  Trend

  5.11.2020 | Daň z príjmov za minulý rok klesla o necelých 10 percent

  „FinStat zo zverejnených účtovných závierok za rok 2019 eviduje výšku uhradenej splatnej dane z príjmu právnických osôb vo výške 2,627 miliardy eur. Za rok 2018 bola výška splatnej dane z príjmu spoločností, ktoré zverejnili svoju účtovnú závierku, vo výške 2,675 miliardy eur.“
 • Článok
  SME

  20.8.2020 | Štát na daniach od firiem zatiaľ vybral viac ako dve miliardy eur

  Na základe nášho rebríčka najväčších platcov dane za rok 2019 denník SME pripravil krátku tlačovú správu. Celková suma sa však môže ešte meniť, keďže všetky firmy nepodali daňové závierky za minulý rok kvôli koronakríze.
  „Objem uhradenej dane z príjmov za rok 2019 k 20. augustu tohto roka dosiahla 2,256 mld. eur, čo je o viac ako 400 mil. eur menej ako vlani.“
 • Článok
  Denník E

  7.7.2020 | Účtovné uzávierky zatiaľ zverejnilo 156-tisíc firiem, čo je o 60-tisíc menej ako vlani

  „Účtovné uzávierky zatiaľ zverejnilo 156-tisíc firiem, čo je o 60-tisíc menej ako vlani. Dôvodom je najmä koronakríza. Štát tým pádom dostane dane od týchto firiem s oneskorením. Upozornil na to portál Finstat.sk.“
 • Článok
  Trend

  29.6.2020 | Firmy v cestovnom ruchu a gastre mali zo 100 eur tržieb zisk iba 20 centov. Z toho nedokážu našetriť rezervy pre krízové udalosti

  Týždenník Trend vychádzal pri tvorbe článku o tom, ako koronavírus prekreslí mapu podnikania v rôznych sektoroch, z našich analýz.
  „Odvetvie cestovný ruch a gastro segment, ktoré patria pandémiou medzi najviac postihnuté, majú ukazovatele v najhorších číslach.“ Monika Hrnčárová, dátová analytička portálu FinStat
 • Článok
  SME

  7.6.2020 | Najrýchlejšie dokážu záväzky splatiť firmy z odvetvia hazardných hier

  FinStat spracoval analýzu, ktorá skúmala hospodárske výsledky z roku 2018 u viac ako 193.000 firiem.
  „Najmenší podiel firiem s kladným výsledkom tohto ukazovateľa, a to 56 %, je v rámci odvetvia cestovný ruch a gastro. Svoje záväzky by dokázali splatiť zo svojej EBITDA v priebehu necelých ôsmich rokov.“ spresnila analytička FinStatu Miriama Pudišová.
 • Článok
  Denník E

  2.6.2020 | Po troch týždňoch už vieme, že dočasná ochrana pred veriteľmi podnikateľov nezaujala

  Pavol Suďa vyhodnotil záujem firiem, ktoré sú ohrozené dôsledkami korona krízy, o dočasnú ochranu pred veriteľmi.
  „Dôsledky oznámenia o dočasnej ochrane sú pre spoločnosti také tvrdé, že niektoré už žiadosť o ochranu aj obratom zrušili. V klasických konkurzoch zatiaľ nič nové. Je ich málo ako pred krízou a štát v nich pre svoju pomalosť prichádza o milióny.“
 • Rozhovor
  aktuality.sk

  5.5.2020 | 12 fenoménov, ktoré zmenia pracovný trh

  Naša country manažérka odpovedala pre Aktuality.sk na otázky o tom, aký bude pracovný trh po COVIDe.
  „Ľudia, ktorí môžu pracovať v režime home office sa budú do práce vracať pomerne pomaly. Radšej budú v bezpečí pracovať z domu (ak im to zamestnávateľ umožní),“ predpokladá Jaroslava Šepeľová z Finstatu.
 • Článok
  Denník E

  14.4.2020 | Vláda odvracia krachy. Schválila dočasnú ochranu pre firmy, ktoré neplatia faktúry

  Náš hlavný analytik sa vyjadril k novému dočasnému opatreniu vlády, ktoré bude chrániť firmy pred krachom.
  „Bolo by rozumné, keby veriteľom, ktorých dlžníci dostali dočasnú ochranu pred konkurzom, štát pomohol aspoň bezúročnými pôžičkami alebo zárukami na bezúročné pôžičky, aby dokázali preklenúť časový nesúlad v cash flow. Je ale otázne, kto by také žiadosti o pomoc posudzoval a ako by oprávnenosť nárokov alebo relevantnosť pohľadávok overoval,“ hodnotí hlavný analytik portálu Finstat Pavol Suďa.
 • Článok
  Denník E

  7.4.2020 | V marcových štatistikách konkurzov ešte krízu nevidno

  Pavol Suďa, hlavný analytik FinStatu, zhodnotil marcové konkurzy a reštrukturalizácie firiem.
  „Bariérové opatrenia vlády zamerané na spomalenie šírenia pandémie korona vírusu zastavili biznis tisíckam firiem. No marcové štatistiky o insolvenciách neovplyvnili. Najvýznamnejšie konkurzy uplynulého mesiaca sa týkajú spoločností, ktoré sa k úpadku dopracovávali roky.“
 • Článok
  Hospodárske noviny

  4.4.2020 | Ohrozené firmy majú nízke marže. Dostávajú sa do existenčných problémov

  FinStat spracoval analýzu odvetví podľa ziskovej marže, to znamená, koľko percent tržieb spoločnosť premenila na zisk a podľa marže EBITDA.
  „Spoločnosti často operujú len s veľmi malými maržami, čo im neposkytuje dostatočný priestor na vytvorenie rezerv. Navyše, ak si spoločnosti vyplácajú dividendy, tak priestor na vytvorenie rezerv je pri viacerých odvetviach veľmi malý,“ upozornila analytička FinStatu Monika Hrnčárová.
 • Článok
  Denník E

  1.4.2020 | Čo hovoria Mikloš, Draxler, Molnárová a spol. na koaličnú pomoc ekonomike (Panel expertov E)

  Pavol Suďa sa v Paneli expertov Denníka E vyjadril na otázku, čo sú najlepšie stránky a čo sú najväčšie nedostatky aktuálne schválených opatrení na záchranu ekonomiky.
  „Opatrenia sú v zásade správne, ich slabinou sa môže stať to, čo sa vládou deklaruje ako ich prednosť, a to je adresnosť.“
 • Článok
  Denník E

  1.4.2020 | Aeolus bankrotuje, klientov odškodní Allianz

  Hlavný analytik portálu Finstat.sk Pavol Suďa upozornil, že nitrianska cestovná kancelária Aeolus sa dostala do krízy už vlani, a to v dôsledku poklesu tržieb o 6,5 % a pre výrazný nárast odpisov.
 • Článok
  Denník N

  1.4.2020 | Gastro a cestovný ruch boli na tom zle už pred krízou

  FinStat sa pozrel na medián ziskovej a EBITDA marže slovenských odvetví, ktoré nám môžu napovedať aké rezervy boli spoločnosti schopné vytvoriť pred krízou koronavírusu.
 • Článok
  Denník N

  31.3.2020 | Ide vláda prednostne dať obrovské peniaze Kočnerovi, Pente či J&T?

  Miroslav Beblavý píše o opatrení vlády, podľa ktorého si podnikatelia budú môcť započítať naraz doteraz neuplatnenú stratu od roku 2014. Údaje o stratách firiem získal z našej databázy.
 • Článok
  Denník N

  30.3.2020 | Poučenie z kauzy Váhostav, alebo prečo je nevyhnutná štátna pomoc každej firme

  CEO FinStatu píše o tom, ako dnešné ekonomické problémy spôsobené pandémiou ohrozujú všetky zatvorené prevádzky, nepriamo aj všetkých ich dodávateľov a následne reťazovo celú ekonomiku.
  „Masívna štátna pomoc každému, teda naozaj každej firme, zachráni nielen zamestnanosť, ale zníži aj veľkosť nabaľujúcej sa lavíny bankrotov a ich následkov na štátny rozpočet, ekonomiku a životy zamestnancov a živnostníkov.“
 • Článok
  Forbes

  27.3.2020 | Čo ukazuje prieskum? Dve tretiny malých firiem vydržia bez prijatia opatrení najviac mesiac

  Magazín Forbes píše výsledkoch prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska a zástupcov podnikateľského zväzu, z ktorého vyplýva blížiace sa prepúšťanie a skracovanie úväzkov zamestnancov.
  „Veľkosť problému v ekonomike dokresľujú aj údaje portálu Finstat, ktorý uvádza, že ekonomický útlm pre nový koronavírus sa na Slovensku priamo dotýka 15 660 obchodných spoločností, ktoré spolu ročne generujú tržby vo výške približne 8,8 miliardy eur.“
 • Článok
  aktuality.sk

  24.3.2020 | Na Slovensku je pre vírus ohrozených 15 660 firiem

  Portál Aktuality.sk v článku o ohrozených slovenských firmách spracoval dáta z našej analýzy.
  „Naša analýza prináša rozdelenie spoločností ohrozených novým koronavírusom podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností (SK NACE),“ spresnila analytička FinStatu Monika Hrnčárová.
 • Článok
  Denník E

  21.3.2020 | Ako si má vláda vybrať najlepší scenár? (radia Kažimír, Mikloš, Štefanides, Draxler, Kahanec, Beblavý a ďalší)

  Na to, podľa akých kritérií by mala vláda vyberať, ktorý scenár ochrany pred COVID-19 je pre krajinu dlhodobo najvhodnejší, reagoval aj náš hlavný analytik.
 • Článok
  t.a.s.r.

  13.3.2020 | Vo februári konkurzné súdy vyhlásili spolu 15 konkurzov a štyri reštrukturalizácie

  Náš hlavný analytik sa vyjadril k počtom a úspešnosti povolených reštrukturalizácií firiem od roku 2014 doteraz.
 • Článok
  Denník E

  12.3.2020 | Panel expertov: Má teraz vláda extra pomáhať biznisu?

  V Paneli expertov Denníka E sa náš hlavný analytik vyjadril na otázku, či by mal štát nejako kompenzovať podnikateľom škody, ktoré sú spôsobené opatreniami proti šíreniu koronavírusu.
 • Rozhovor
  Hospodárske noviny

  19.2.2020 | Kamaráti založili spoločensky užitočný projekt: Úspešní podnikatelia majú jednu dôležitú vlastnosť

  Filip Glasa, zakladateľ Finstatu, hovorí v novej časti seriálu HNtelevízie Success Story o dôležitosti vytrvalosti v podnikaní.
 • Článok
  SME

  15.2.2020 | V konkurze vlani skončilo 235 firiem

  Pavol Suďa, hlavný analytik FinStatu, zhodnotil pre denník SME celkový počet konkurzov a reštrukturalizácií v roku 2019, a tiež aj krach ktorého reťazca mal najvýznamnejší vplyv na slovenskú ekonomiku.
 • Článok
  Denník E

  24.1.2020 | Panel expertov: Treba zdaniť robotov a robotky, alebo sa o ne pobiť?

  V Paneli expertov Denníka E reagoval náš hlavný analytik na otázku, či je Slovensko ohrozené automatizáciou a robotizáciou a ako by malo na to reagovať.
  „Riešením je prestať podplácať zahraničné korporácie, aby na Slovensku vytvárali rýchle pracovné miesta vo veľkom množstve a začať podporovať domácich podnikateľov, najmä tých menších.”
 • Článok
  Trend

  10.1.2020 | Dáta o 60 miliónoch firiem na jednom mieste. Slováci vytvorili nový vyhľadávač

  Týždenník Trend napísal článok o spustení aplikácie HitHorizons - nášho nového vyhľadávača obchodných spoločností v Európe a ďalších regiónoch sveta.
  „Naším poslaním je premeniť oficiálne údaje z verejných zdrojov na pridanú hodnotu pre všetkých,“ uvádzajú autori aplikácie.
 • Článok
  oPoisteni.sk

  3.12.2019 | Tržby maklérom stabilne rastú, no zisky im klesli vlani najviac

  Server Opoisteni.sk v spolupráci s analytickým portálom FinStat.sk po druhýkrát pripravil rebríček Top 30 najvýznamnejších poisťovacích maklérov.
 • Analýza
  Inštitút finančnej politiky

  29.11.2019 | O firmách a ľuďoch (december 2019)

  Inštitút finančnej politiky pomocou dát z FinStatu vypracoval analytický komentár o alokácii práce a kapitálu medzi slovenskými firmami a jej vplyve na produktivitu ekonomiky.
 • Rozhovor
  Podnikajte.sk

  23.9.2019 | Filip Glasa (FinStat) – už sedem rokov odhaľuje ekonomickú kondíciu slovenských firiem

  CEO FinStatu Filip Glasa poskytol online magazínu Podnikajte.sk rozhovor o vzniku FinStatu, jeho biznis modeli, ako ho ovplyvnilo GDPR, aké sú reakcie firiem na otvorené dáta o nich, a taktiež aj prečo expandoval do Veľkej Británie a ako má vyzerať celoeurópsky dátový projekt HitHorizonts.