Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

FinStat v médiách

 • Článok
  Investigace.cz

  11.4.2024 | Virtuální sídla: Zbytečná démonizace, nebo líheň zadlužených firem?

  Prečítajte si článok na portály investigace.cz, ktorý sa detailne venuje problematike narastajúcemu trendu obchodovaniu s virtuálnymi a kastrovými spoločnosťami. Z pohľadu bánk a Finančnej správy vyžadujú obdobné firmy väčšiu pozornosť – podľa niektorých zdrojov sa na virtuálnych adresách vyskytuje početnejšia koncentrácia daňových dlžníkov. Jasné dáta ohľadom toho, či české virtuálne sídla súvisia s vyššou kriminalitou alebo zadlženosťou, však chýbajú. Redakcia investigace.cz sa porozprávala s obchodníkmi s virtuálnymi adresami a zistila, čo ich klientov k nákupu týchto adries vedie.
 • Článok
  Denník E

  9.4.2024 | Slovenské firmy ukázali výsledky za minulý rok. Pozrite si najväčšie úspechy a nezdary

  V článku od denníkE sa zamerali na hospodárenie slovanských firiem na základe zverejnených účtovných závierok, ktoré pravideľne sumarizujeme v online Štatistike finančných výsledkov firiem. Prečítajte si, ktorým dvanástim veľkým slovenským firmám sa vlani najviac polepšilo a ktoré si, naopak, najvýraznejšie pohoršili.
 • Článok
  aktuality.sk

  12.3.2024 | Maďarské biele kone zo schránkových firiem dlhujú štátu vyše 600 miliónov eur na daniach a odvodoch

  “Rozmáha sa nám tu „takový nešvar“. Maďarské biele kone zo schránkových firiem dlhujú na Slovensku stámilióny. Celkový počet spoločností, ktoré majú dlh voči štátu alebo poisťovni Union, je vyše 119-tisíc. Skoro 25-tisíc z nich tvoria firmy, v ktorých je v nejakej funkcii zahraničná osoba.” informujú Aktuality.sk na základe analýzy, ktorú pripravil náš analytik Martin Lindák.
 • Článok
  Startitup

  21.2.2024 | Sú odhalení najväčší dlžníci na Slovensku. V zozname sa ocitli aj známe mená a značky

  “Spoločnosti, živnostníci a ostatné právne formy dlhovali Finančnej správe SR, Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Sociálnej poisťovni, Unionu a ostatným organizáciám verejnej správy ku koncu roka 2023 vyše 4,3 miliardy eur. Dlhodobo najväčší podiel na celkovom dlhu firiem a živnostníkov má Finančná správa SR, a to v priemere 78 %. Dôvodom je fakt, že medzi najväčšími dlžníkmi Finančnej správy sú spravidla spoločnosti, ktoré odhalila po daňovej kontrole ako daňových podvodníkov, zvyčajne na dani z pridanej hodnoty.” uvázda portál Startitup v článku, ktorý vznikol na základe Analytických noviniek FinStat-u.
 • Článok
  Teraz

  31.1.2024 | FinStat: Vlani zaniklo v SR 5078 firiem,najviac v oblasti stavebníctva

  Na základe FinStat Analýzy vzniku a zániku firiem v roku 2023 pripravil portál TERAZ.SK krátke zhrnutie: “Vlani zaniklo na Slovensku celkovo 5078 a vzniklo 21.851 firiem. Zároveň bolo založených vyše 54.000 živností, zaniklo ich viac ako 52.000, najviac za posledných osem rokov. Najviac firiem zaniklo v odvetví stavebníctva (593), veľkoobchodu (501) a maloobchodu (455). Zániky v odvetví stavebníctva medziročne narástli o 75 %.”
 • Článok
  CodeCon

  4.12.2023 | Od surových dát k užívateľovi: ako udržiavať a rýchlo sprístupniť stovky gigabajtov živých dát

  Prečítajte si článok, ktorý vznikol po prednáške FinStat a HitHorizons developerov na conferencii codeconu, v ktorom získate technologickejší pohľad na správu množstva dát na našom portáli a o fungovaní NoSQL a RavenDB.
 • Rozhovor
  oPoisteni.sk

  10.11.2023 | FinStat: Sektor poisťovacích maklérov sa v ziskovosti tržieb drží v popredí

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa v rozhovore odpovedá na otázky k rebríčku TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022. „Nováčikom a zároveň skokanom roka 2022 je Generali Slovenská distribúcia. Najviac k rastu odvetvia poisťovacích maklérov prispela OVB Allfinanz, pričom zosadila z pozície trhovú jednotku Partners Group.” uviedol pre portál oPoistení.sk.
 • Rebríček
  oPoisteni.sk

  8.11.2023 | TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022 na Slovensku podľa

  Pozrite si rebríček TOP 30 najväčších poisťovacích maklérov na Slovensku za rok 2022, ktorý zostavil odborný portál oPoistení.sk. Zamerali sa na objektívne overiteľné kritérium – výšku tržieb z ich činností. Rebríček vznikol v spolupráci portálu oPoistení.sk a FinStatu.
 • Rozhovor
  Forbes

  12.10.2023 | Šéf Finstatu: Tam, kde nie je toľko korupcie, si môžu dovoliť viac súkromia

  V rohovore pre Forbes náš zakladateľ a CEO Filipa Glasa sumarizuje úspechy FinStatu za 10 rokoch na trhu a prezrádza plány na budúcu expanziu. V rozhovore sa taktiež dočítate o jeho osobnom pohľade na vzťah medzi korupciou a transparentnosťou a tiež, či je sklamaný, že ľudia často volia politikov na základe emócií namiesto vecných dát.
 • Článok
  SME

  11.10.2023 | Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatil Slovnaft

  „Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatila za rok 2022 spoločnosť Slovnaft, a to vo výške 628 miliónov eur. Na druhej priečke v rebríčku najväčších platcov splatnej dane z príjmu právnických osôb za rok 2022 sa umiestnila firma eustream a za ňou skončila Slovenská sporiteľňa. Celkovo slovenské firmy odviedli na splatnej dani z príjmu za minulý rok 4,373 miliardy eur, čo je medziročne nárast o viac ako jednu miliardu eur.” Informovala o tom Miriama Pudišová zo spoločnosti FinStat na základe Rebríčeku najväčších platcov dane z príjmu právnických osôb za rok 2022.
 • Rebríček
  SME

  26.9.2023 | Ikea, Merkury Market či Nay? Nepotravinovým reťazcom kraľuje známe meno

  INDEX zostavil rebriček ako sa darilo nepotravinových obchodným sieťam na základe dát z FinStatu. Prečítajte si, ktorým reťazcom sa najviac darilo v roku 2022 a o koľko si polepšili za predchádzajúci rok. Aj napriek inflácii mnohé zaznamenali rekordné zisky.
 • Článok
  Startitup

  21.9.2023 | Vlasť v konkurze a Kaliňákov každoročný tučný šek. Vieme, ako politické strany hospodária

  Mnohí Slováci neveriacky krútia hlavami nad množstvom predvolebných billboardov a snažia sa prísť na to, ako sú na tom jednotlivé politické strany z finančnej stránky. Spracovávateľ dát Finstat sa pred voľbami pozrel na hospodárenie politických strán z hľadiska účtovných závierok. Okrem iného zanalyzoval finančné počínanie si jednotlivých strán, plnenie si povinností pri vypracovaní a zverejňovaní účtovných závierok alebo aj to, ktorá politická strana má najväčší majetok a ktoré strany sú najbohatšie alebo najviac zadlžené a kto má najväčšie záväzky.
 • Článok
  Denník E

  19.9.2023 | Najviac peňazí z volieb má OĽaNO, najviac míňa Smer a PS funguje z pôžičiek

  Portál Finstat sa pred voľbami pozrel na účtovné závierky politických strán, najmä na ich majetok a výnosy. Z jeho analýzy vyplýva, že výrazne najviac dostávajú strany za volebné výsledky, pretože za ne majú nárok na štátne dotácie. Platí to len pre tých, ktorí vo voľbách získali viac než tri percentá.
 • Článok
  Teraz

  7.9.2023 | FinStat: Obchodným reťazcom vlani v pomere k tržbám klesli marže

  Najväčšie maloobchodné reťazce zaznamenali vlani najrýchlejší rast biznisu minimálne za ostatných šesť rokov. Tržby im totiž stúpli až o 11,2 % na 7,7 miliardy eur. Ich dynamika však bola nižšia než inflácia, ktorá vlani akcelerovala na 12,8 %. Marže klesli všetkým štyrom zahraničným sieťam (Lidl, Kaufland, Tesco a Billa), ktoré pritom generujú veľkú časť obratu i profitu celého odvetvia,” sa dočítate v článku, ktorý vznikol na základe každoročnej FinStat analýzy maloobchodných reťazcov.
 • Článok
  SME

  26.7.2023 | Inflácia nafúkla tržby, k ziskom prispeli štátne dotácie

  Vyše 258-tisíc nefinančných slovenských spoločnosti zverejnilo účtovnú závierku za rok 2022. Na základe týchto dát FinStat pripravil analýzu odvetví, ktoré najviac zaujímajú laickú spoločnosť. V článku denníka SME sa dočítate, že inflácia na Slovensku dosiahla vlani historický rekord. Preto neprekvapuje, že nefinančným podnikom vzrástli sumárne tržby oproti roku 2021 zhruba o pätinu (251,1 mld. €). Na druhej strane, čistý zisk im stúpol len o 14 percent na 11,3 miliardy eur. Predvlani pritom vyskočil až o polovicu, za čo však mohol útlm podnikateľskej aktivity v prvom pandemickom roku 2020, ktorý sa premietol aj do prepadu hrubého domáceho produktu.
 • Článok
  Dexfinity

  24.7.2023 | FinStat: Posvieťte si na konkurenciu aj partnerov

  Firma Dexfinity pripravila článok o tom, ako Vám FinStat pomôže overiť si spoľahlivosť budúceho obchodného partnera, alebo si skontrolovať finančné zdravie vlastného projektu. V článku sa tiež dozviete, aký je rozdiel medzi ziskom a ziskovosťou, alebo čo Vám prezradí súvaha o firme.
 • Článok
  Teraz

  4.7.2023 | FinStat: Tržby firiem rástli vlani o 20 %, možným dôvodom je inflácia

  V minulom roku rástli tržby slovenských firiem medziročne o 20 %. Prekonali tak aj rast v druhom pandemickom roku 2021, ktorý bol na úrovni 15,7 %. Dôvodom rastu je pravdepodobne inflácia, ktorá sa ukázala na cenách produktov. Informoval o tom v utorok analytik FinStatu Martin Lindák.
 • Moderná krajina
  SME

  4.6.2023 | Košický startup vytvára hologramy. Na ich techniku stačí aj smartfón

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina Vám predstavíme košický startup Matsuko. Firma vyvíja aplikáciu na tvorbu hologramov, ktoré sa využívajú na zobrazovanie účastníkov videohovorov v trojrozmernom priestore. Za firmou stoja zakladatelia Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer, ktorý spojili pri tvorbe hologramov dve oblasti - robotiku a umelú inteligenciu. „Doteraz bolo možné hologram spraviť len v štúdiu s množstvom senzorov, ktoré snímali človeka z rôznych uhlov. V našom prípade na to stačí kamera v smartfóne alebo notebooku,” vysvetľuje Mária Virčíková v rozhovore pre INDEX.
 • Článok
  Teraz

  30.5.2023 | FinStat: Vlani dostal tretí sektor z asignačnej dane najviac peňazí

  V roku 2022 dostali organizácie tretieho sektora spolu viac ako 86,4 milióna eur. Od roku 2009 ide o najvyšší objem poukázaného podielu zaplatenej dane, vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti FinStat. Medzi najväčších prijímateľov patria dlhodobo nadácie, ktoré boli založené nadnárodnými alebo väčšími spoločnosťami. V prvej dvadsiatke najväčších prijímateľov je ich 11.
 • Moderná krajina
  SME

  11.4.2023 | V nemocnici sa cítil ako na fronte, dnes vedie herné štúdio: Je to forma terapie

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina, návod ako zlepšiť Slovensko, ktorá vznikla v spolupraci SME a FinStatu sa dočítate o firme PowerPlay Studio. Za úspešnou firmou stojí lekár Ivan Krechňák, ktorý niekoľko rokov pracoval na internom oddelení v nemocnici v bratislavskom Ružinove. Aby počas nočných služieb nezaspal, hrával v čase voľna online hry. Upozorňoval administrátorov počítačových hier na nedostatky a logické chyby. Medicínu zavesil na klinec, keď rozbehol popri práci vlastné herné štúdio. Od roku 2007 sa mu podarilo vybudovať druhé najväčšie herné štúdio na Slovensku (jednotkou je Pixel Federation), ktoré zamestnáva približne osemdesiat ľudí a počas pandémie jeho firma dosiahla 1,3 miliónový zisk. Situácia sa zmenila v období vysokej inflácie, keď ľudia viac šetria.
 • Analýza
  Trend

  4.4.2023 | Tržby slovenských spoločností presiahli vlani 87 miliárd eur

  Tržby slovenských spoločností dosiahli v minulom roku takmer 87,2 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 13,8 percenta. Čistý zisk firiem atakoval 4,5 miliardy eur a medziročne stúpol o 3,4 percenta. „Napriek rastúcim nákladom v dôsledku inflácie a neistým zajtrajškom sa počet spoločností v strate a v zisku významne nemenil,” uvádzame v online štatistike finančných výsledkov firiem za rok 2022, z ktorej čerpá článok na denníku TREND.
 • Článok
  Denník E

  27.3.2023 | Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľným

  Ako by mala vláda reagovať na zdražovanie potravín? Odborníci sa zhodujú na tom, že štát by mal pomôcť skôr zraniteľným skupinám. Avšak nie plošne, ako to Slovensko zvykne robiť – potrebujeme adresnú pomoc, prízvukujú ekonómovia. „Nie som odporca pomoci ľuďom v núdzi. Ale štátna podpora domácej ekonomiky sa v uplynulých rokoch vymkla z racionálneho rámca. Dospela až k takým absurditám, keď štát pod tlakom všeobecnej hystérie okolo cien energií subvencoval koncom vlaňajška aj najväčšie podniky, ktoré pritom v predminulom i minulom roku zaznamenávali rekordné zisky.” upozorňuje v rozhovore náš hlavný analytik Pavol Suďa.
 • Moderná krajina
  SME

  4.2.2023 | Američanom šetria zo Slovenska čas aj nervy, v Európe by to nevedeli

  V sérií Moderná krajina sa predstaví medicínsky startup SurgLogs, ktorý vyvíja platformu pre zdravotnícke zariadenia. Zefektívňuje správu zdravotníckych formulárov, ktoré musí personál vypĺňať na dennej báze - od teploty vzduchu, vlhkosti v operačných miestnostiach až po kontrolu sterilizácie nástrojov. Slovenskej firme sa podarilo zdigitalizovať procesy pre takmer tisícku nemocníc a zdravotníckych centier v Spojených štátoch. V Bratislave sídli softvérový tím a v USA obchodníci. Prečítajte si článok, v ktorom rozpráva spoluzakladateľ Dominik Metes, ktorý s tímom slovenských vývojárov vyvinul aplikáciu, ktorá byrokratický problém vyriešila.
 • Analýza
  Trend

  29.1.2023 | Vlani nevzniklo na Slovensku viac spoločností ako v predchádzajúcich šiestich rokochu

  Na základe našej Analýzy vzniku a zániku firiem za rok 2022 sa v článku denníka Trend dočítate, že najviac podnikov vzniklo v odvetví služieb, stavebníctva a tiež práva, poradenstva a účtovníctva. Naopak, najviac ich zaniklo v maloobchode, veľkoobchode a stavebníctve. Zaujímavý nárast počtu vzniknutých spoločností nastal v odvetviach reklama, spracovanie dreva a výroba papiera, ale aj kovovýroba a hutníctvo. „Dôvodom v prípade posledných dvoch spomínaných bol pravdepodobne rastúci dopyt a rastúca cena produktov daných odvetví,” spomína v analýze náš analytik Martin Lindák.
 • Článok
  Denník E

  10.1.2023 | Graf dňa: Počet bankrotov vlani vzrástol, majetok úpadcov však nedosahuje ani miliardu

  V článku denníku E sa dočítate, že počet konkurzov bol síce v minulom roku najvyšší od roku 2015, no stále porovnateľný s počtami krachov v predpandemickom období. Reštrukturalizácie naopak pokračovali v pomalom raste, zatiaľ čo prísnejšia úprava krátkodobej ochrany pred veriteľmi spôsobila, že ju nevyužila žiadna firma. Príspevok vznikol na základe našej výročnej analýzy konkurzov a reštrukturalizácií za rok 2022.
 • Moderná krajina
  SME

  2.1.2023 | V Košiciach vymysleli inovatívnu detekciu znečistenia vody. Zákazky majú aj od OSN

  Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory. V rozhovore ktorý vznikol v spolupráci SME a FinStatu sa dočítate, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.
 • Moderná krajina
  SME

  16.11.2022 | Nie sme otrokmi svojich génov, vraví zakladateľka DNA Era

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina Vám predstavíme slovenskú biotechnologickú firmu DNA Era, za ktorou stoja manželia Michaela a Jakub Šiškovci.
  Inovatívny startup vyvíja genetické testy, ktoré analyzujú 650-tisíc miest v DNA a umožňujú odhaliť predispozíciu na určité ochorenia. Testy sa dajú využiť aj na zníženie telesnej hmotnosti, optimalizáciu užívania liekov či plánovanie rodičovstva. „Som presvedčená, že testy, ako tie naše, sa stanú bežnou súčasťou skríningu, keď sa narodí novorodenec. Bude to prvý test, ktorý sa mu spraví,” vysvetľuje v rozhovore pre INDEX Michaela ŠIŠKOVÁ.
 • Rebríček
  Denník N

  7.11.2022 | Na čele rebríčka najväčších platcov dane už nie je Eustream, predbehol ho košický U. S. Steel

  Naša analýza najväčších platcov splatnej dane z príjmu za rok 2021 bola citovaná niekoľkými médiami. Prečítajte si najzaujímavejšie fakty spracované Denníkom N: „Najväčším platcom podnikovej dane na Slovensku je košická fabrika U. S. Steel. Železiarne štátu za rok 2021 zaplatili takmer 153 miliónov eur a predbehli prepravcu plynu Eustream, ktorý bol najväčším platcom dane niekoľko rokov. Rok predtým košické železiarne štátu zaplatili 67-tisíc eur. Medziročne im splatná daň narástla najviac zo všetkých analyzovaných firiem.”
 • Moderná krajina
  SME

  27.10.2022 | V Marianke pod lesom vyrábajú kamery. Predávajú ich Googlu i lososovej farme

  V sérií Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko sme sa zamerali na firmu Ximea, ktorá je príkladom, aký veľký potenciál majú inovatívne hightechové produkty. Je jednou z najziskovejších firiem na Slovensku v pomere k obratu, nemá žiadne dlhy, jej hrubé marže presahujú 50 percent a nezobrala ani euro z európskych grantov. Zákazky má po celom svete, medzi referenciami sú známe firmy ako Google a Siemens. Kameru zo Ximey mal na prilbe dokonca aj kozmonaut americkej NASA.
 • Podujatie
  SME

  20.10.2022 | FéliX Business Award pozná víťazov. Ceny získali pekári aj samospráva

  Druhý ročník Félix business award 2022, ktorý vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa, už pozná svojich víťazov. Toto ocenenie získavajú inšpiratívne firmy a aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti Slovenska. Sme veľmi hrdí, že sme mohli prispieť k transparentnosti výberu súťažiacich. Zistite, kto z malých a stredných podnikateľov sa stal tohtoročným víťazom.
 • Podujatie
  NEXTECH

  20.10.2022 | IT GALA 2022: Poznáme užšie nominácie na technologických „Oskarov“

  Minulú stredu sa po 2 ročnej pandemickej prestávke na podujatí IT GALA 2022 udeľovali ocenenia pre úspešné osobnosti, spoločnosti a projekty pôsobiace v oblasti informačných technológií a telekomunikácii. Teší nás, že sme aj tento rok mohli byť súčasťou podujatia a pomôcť s dátami a vyhodnotením. Prečítajte si, kto sú tohtoroční víťazi IT GALA.
 • Podujatie
  Forbes

  21.10.2022 | Ktoré firmy sú Diamanty slovenského biznisu? Pozrite si, kto sú víťazi vo vašom regióne

  V predposledný októbrový víkend ocenil magazín Forbes na podujatí Diamanty slovenského biznisu zdravo rastúce firmy v štyroch kategóriách: Bratislava, Západ, Stred, Východ a špecialnu cenu pre inovatívnu firmu roka. Rebríček sme aj tento rok pomohli zostavovať. Prečítajte si, ktoré firmy sú Diamanty slovenského biznisu 2022.
 • Rebríček
  SME

  20.10.2022 | Víťaz valcoval. Ktorá slovenská firma zarobila najviac?

  INDEX zostavil rebríček najziskovejších firiem za rok 2021, ktorý vychádzal z dát portálu FinStat. „Do top desiatky sa dostali dve banky, dve automobilky, štyri energetické firmy a po jednom v nej má aj hutnícky a ropný priemysel. Líder rebríčka má pred ostatnými firmami veľký náskok. Jeho zisk je vyšší než súčet ziskov spoločností na druhom a treťom mieste.“
 • Článok
  SME

  4.10.2022 | Veľké reťazce prekonávali rekordy, len Ikea počítala prepady

  Po analýze potravinárskych obchodných reťazcov si denník SME na základe dát z FinStatu vypracoval analýzu nepotravinárskych reťazcov, ktoré covidová analýza zasiahla omnoho viac. Na rozdiel od Lidlu, Tesca či Billy sa Ikea či Nay nevyhli lockdownom, čo sa podpísalo aj pod ich hospodárenie. Prečítajte si ako sa v roku 2021 darilo 10 najvačším nepotravinárskym reťazcom.
 • Moderná krajina
  SME

  31.8.2022 | Vedia, kedy je plný kontajner. Inovatívni Slováci sú lídrami v odpadoch

  V najnovšom z pravidelných rozhovorov zo série Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci SME a FinStatu sme sa zamerali na firmu Sensoneo, ktorá cez dáta uľahčuje život smetiarom i mestám. Jej technológie monitorujú naplnenosť kontajnerov, vďaka tomu zvozovým spoločnostiam navrhujú optimálne trasy a časy zberu.
  Pred dvoma rokmi firma manželov Martina a Andrey Basilovcov získala prestížny európsky grant. Slovenským inovatívnym firmám odkazujú, aby sa nebáli podnikať. „Granty a celý európsky ekosystém na nás čaká, ale nemôžeme byť zakríknutí a upierať sa len na automotive,“ vysvetľujú v rozhovore.
 • Článok
  SME

  27.7.2022 | Tržby im rástli aj o tisícky percent. Koľko zarobili prevádzkovatelia MOM-iek?

  Epidémia koronavírusu so sebou priniesla potrebu testovania a odhaľovania ohnísk vírusu v jednotlivých regiónoch, aby štát dokázal flexibilne reagovať protipandemickými opatreniami. Testovacie sety a ostatné hygienické pomôcky štát nakupoval od súkromných firiem cez Správu štátnych hmotných rezerv SR. Okrem toho po iniciatíve Ministerstva zdravotníctva SR začali vznikať aj prvé mobilné odberové miesta (tzv. MOM).
  V článku na denníku SME, ktorý čerpá z aktuálnych Analytických noviniek sa dočítate o hospodárení spoločností, ktoré prevádzkovali odberné miesta alebo boli dodávateľmi testov či hygienických pomôcok pre štát.
 • Moderná krajina
  SME

  14.7.2022 | Ich testy na rakovinu si všimli farmafirmy. Slovákom môžu priniesť milióny

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci denníku SME a FinStatu sme sa rozprávali sme sa o biotechnickej spoločnosti Glycanostics, ktorej sa podarilo získať peniaze z prestížneho európskeho grantu EIC Accelerator na výskum diagnostiky rakoviny prostaty z krvi. „Cieľom firmy je pomôcť lekárovi pri diagnostike, aby čo najmenej pacientov, u ktorých sa objaví podozrenie na rakovinu, muselo podstúpiť bolestivú biopsiu prostaty. Test z krvi od spoločnosti Glycanostics je oveľa presnejší ako súčasné diagnostické metódy a pacientovi nespôsobuje traumu.“ vysvetľujú v rozhovore riaditeľka Eva Kováčová a zakladateľ firmy Ján Tkáč.
 • Analýza
  SME

  13.7.2022 | Priemysel plošne zabral, HORECA po pandémii stále v útlme

  Na základe daňových priznaní za rok 2021 náš hlavný analytik Pavol Suďa vypracoval analýzu, v ktorej sa zameral na hospodárske výsledky firiem v jednotlivych sektoroch podnikania. „Košické železiarne, bratislavská rafinéria či lídri telekomunikačného trhu a potravinárstva hlásia rekordné zisky. No v hotelierstve a reštauračnom biznise je stále zamračené a ani nad cestovnými kanceláriami slnko ešte poriadne nevyšlo.“ vyhodnocuje v článku na denníku SME.
 • Článok
  Podnikajte.sk

  10.7.2022 | Overenie firmy: čo si všímať na budúcich obchodných partneroch?

  V článku na portály podnikajte.sk sa píše o dôležitosti a možnostiach overovania potencionálnych obchodných partneroch. Naša country manager-ka Jaroslava Boch upozornuje: „Dôležité sú aj personálne informácie, a teda, kto spoločnosť vlastní alebo kto je jej konečným užívateľom výhod. Z toho je možné zistiť, či osoba vystupuje aj v iných firmách (ak áno, v akých), prípadne, aké iné väzby má na ďalšie spoločnosti. V krajnom prípade, či sa potenciálny obchodný partner neskrýva za ‚bieleho koňa‘.“
 • Rebríček
  Trend

  6.7.2022 | Najziskovejšou firmou Slovenska za rok 2021 bola spoločnosť U.S.Steel Košice

  „Najziskovejšou firmou na Slovensku za rok 2021 bola spoločnosť U.S.Steel Košice so ziskom 648,2 milióna eur, nasledovaná pološtátnym prepravcom plynu eustream so ziskom 276,7 milióna eur. Na treťom mieste je so ziskom 268 miliónov eur spoločnosť SPP Infrastructure.“ uvádza v článku denník TREND, ktorý sa opiera o nedávno zverejnenú FinStat analýzu finančných výsledkov firiem za rok 2021.
 • Podcast
  Podnicast.com

  23.6.2022 | Monika Valentová (Finstat): O expanzii HitHorizons a nakupovaní dát za státisíce eur

  Vypočujte si podnikateľský podcast z produkcie Podnicast.com s Petrom Chodelkom, v ktorom sa predstaví naša kolegyňa Monika Valentova. V rozhovore sa dozviete o fungovaní a pro zákazníckej stratégii FinStatu, ako aj o expanzii na európsky trh vďaka projektu HitHorizons.com.
 • Článok
  SME

  9.6.2022 | Neziskovky nikdy nedostali viac peňazí. Na čo ich minuli?

  Podiel zaplatenej dane z príjmov fyzických a právnických osôb (asignačná daň) je každý rok významným príjmom pre neziskovky, ktoré sú súčasťou zoznamu prijímateľov.Práve v minulom roku 2021 dostali prijímatelia asignačnej dane najviac prostriedkov za posledných trinásť rokov.Článok na denniku SME sa opiera o naše Analytické novinky, kde sme sa zamerali na celkový vývoj objemu finančných prostriedkov a na jeho rozdelenie medzi organizácie tretieho sektora.
 • Článok
  SME

  9.5.2022 | Hodnota zákaziek zbrojárov Konštrukta - Defence prudko vyletela

  Európa sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu zmenila a pre vojnový konflikt začali štáty viac investovať do obrannej infraštruktúry. V článku na denníku SME, ktorý vznikol na základe našich pravidelných Analytických noviniek sa dočítate ako sa za ostatné roky darilo vyše 40 zbrojárskym firmám pôsobiacim na Slovensku a aké zákazky dostali od Ministerstva obrany od začiatku invázie.
 • Podcast
  Startitup

  2.5.2022 | Vďaka tejto firme si investigatívni novinári, ale aj finančná správa zjednodušia svoju prácu

  V biznisovom podcaste Let’s talk business z produkcie portálu Startitup hovorí spoluzakladateľka projektu FinStat.sk Monika Valentova o tom, ako sa vďaka dobrému nápadu stal z malej firmy veľký hráč v oblasti, v ktorej je Slovensko lídrom v Európe.
 • Analýza
  SME

  7.4.2022 | Úplným zastavením tranzitu plynu z Ruska by Slovensko prišlo o 300 miliónov eur ročne

  Článok na denníku SME sa opiera o analýzu plynárenského priemyslu a zameriava sa na aktuálnu problematiku dodávok plynu z Ruska. „Ak by sa výrazne obmedzil prítok plynu z Ruska, v konečnom dôsledku by štát mohol prísť na príjmoch približne o 300 miliónov eur ročne, a to len v prípade spoločnosti eustream, a. s. Štát by tak stratil 0,77 percent príjmov verejnej správy (2021). Samozrejme by záležalo na riešení celej situácie, avšak eustream, a. s., prepraví ročne viac ako 90 percent plynu, ktorý nekončí v slovenskom priemysle alebo domácnostiach,“ uvádza v článku náš analytik Martin Lindák.
 • Analýza
  SME

  4.4.2022 | O tretinu vyšší zisk. Slovenské firmy sú na tom už lepšie ako pred covidom

  Na základe online analýzy finančných výsledkov, ktorú pre Vás každý rok pripravujeme vyplýva: „Tržby podnikov mali v druhom roku pandémie 2021 rastúci trend, prekročili 73 miliárd eur a presiahli sumu tržieb z predpandemického roku 2019. Zisky síce počas prvého pandemického roka 2020 klesli o 6 percent, no počas druhého pandemického roku 2021 vzrástli o 33 precent a celkovo atakovali 3,6 miliardy eur.“
 • Článok
  Denník E

  16.3.2022 | Vláda schválila „lex Deripaska“, ruské firmy môže odstaviť od štátnych zákaziek

  Každoročne dáva štát zarobiť na verejných zákazkách stovkám firiem. Peniaze z týchto zákaziek však nemusia nutne končiť na účtoch slovenských subjektoch. Už od 1. apríla by mal platiť zákon, podľa ktorého bude možné vylúčiť z verejných zákaziek firmy majiteľov z krajín predstavujúcich pre Slovensko bezpečnostné riziko. Vďaka dátam z portálu FinStat.sk si Denník N nechal od iniciatívy Slovensko Digital vypracovať analýzu, z ktorej vyplýva, že najväčšie štátne zákazky dostávajú firmy okolo medzinárodného stavebného koncernu Strabag. Prečítajte si o pripravovanej novele zákona a prepojeniach na firmy s ruským pozadím, ktoré podnikajú so štátom.
 • Článok
  Denník E

  15.3.2022 | Zmrazovanie majetku ruských oligarchov by bolo ľahšie, ak by sa Únia inšpirovala slovenskými zákonmi

  V súčasnej dobe sa ešte viac upriamuje pozornosť na tému boja proti legalizácií príjmov z trestnej činnosti a potreby jasného identifikovania spletitých prepojení na koncových užívateľov výhod. Riešením by mohla byť zmena zákonov, ktoré už úspešne odskúšalo Slovensko. Aj pomocou FinStatu vieme zvyšovať transparentnosť vďaka zosumarizovaní registrov z verejných zdrojov. „Veľmi málo krajín má tak prístupné registre účtovných závierok ako Slovensko a ešte menej má funkčné registre konečných užívateľov výhod, i keď európska legislatíva proti praniu špinavých peňazí (ďalej len AML) predpokladala razantnejší postup.“ sa píše v článku od denníku E.
 • Článok
  Logistika Dnes

  9.3.2022 | Tržby poštových a doručovateľských služieb predvlani presiahli 841 mil. eur

  Na základe nedávno zverejnenej analýzy kuriérskych a doručovateľských služieb portál LogistikaDnes.sk spracoval krátky článok. „Najúspešnejšími rokmi pre sektor boli práve posledné dva roky, keď tržby rástli medziročne dvojciferným tempom. Zároveň sa v rokoch 2019 a 2020 podstatne zvýšil počet spoločností v zisku,“ uvádza náš analytik Martin Lindák.
 • Moderná krajina
  SME

  15.2.2022 | Ako zmeniť Slovensko na modernú krajinu? Radí dvanásť osobností

  V priebehu minulého roku sme vyspovedali dvanásť osobností z rôznych odvetví, od podnikateľskej sféry až po školstvo a predstavili ich víziu v sérii rozhovorov Moderná krajina – návod, ako zlepšiť Slovensko. Položili sme im jednu otázku: „V čom Slovensko zlyháva a ako by ste načrtli víziu krajiny v 21. storočí?“