Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Články

Vo výročnej analýze konkurzov a reštrukturalizácií za rok 2022 sa dočítate, že inštitút dočasnej ochrany pred veriteľmi je definitívne mŕtvy. Stúpa ale záujem o malé konkurzy, predstavujú už viac než tretinu všetkých bankrotov. Konkurzné súdy vyhlásili v roku 2022 konkurz na majetok 277 právnických osôb. Je to opäť najvyšší počet od roku 2015, no porovnateľný s bankrotmi v predpandemickom období.

Celkový počet vzniknutých podnikov sa v roku 2022 markantne neodlišoval od počtu vzniknutých podnikov v predchádzajúcich rokoch. Podobne je na tom aj počet zaniknutých spoločností, ak nerátame administratívny výmaz podnikov z novembra 2021 a z 8. apríla 2022. Počet vzniknutých a zaniknutých podnikov sa výrazne nelíšil ani oproti pandemickým rokom 2020 a 2021.

Hľadáte jedno jednoduché číslo, ktoré vám povie, ako sa vášmu konkurentovi, dodávateľovi alebo odberateľovi darí? Či mu hrozí úpadok? Naši dátoví analytici FinStatu pripravili vlastný kreditný model – FinStat skóre, ktorý vytvorili na mieru slovenskému podnikateľskému prostrediu. Na základe verejne dostupných informácií FinStat hodnotí finančné zdravie firiem bez toho, aby užívatelia museli podrobne skúmať účtovné závierky alebo analyzovať rôzne zložité pomerové ukazovatele.

Maloobchod má za sebou rekordnú sezónu. V roku 2022 sa takýto úspech už zrejme opakovať nebude. Z kúpnej sily spotrebiteľov totiž razantne ukrojí zvyšovanie cien tovarov bežnej spotreby a hlavne energií. V tohtoročnej analýze maloobchodných reťazcov FinStat upozorňuje, ako sa najvýkonnejšia trojica zahraničných reťazcov (Lidl, Kaufland, Tesco) vzďaľuje od zvyšku retailového trhu.

Vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu sa dramaticky rozšíril obsah sankčných zoznamov o vplyvných politikov, úradníkov, dôstojníkov či oligarchov, ktorí sú prepojení na kremeľské kruhy. V článku sa dočítate o tom, ako je na Slovensku a v Českej republike riešená problematika medzinárodných sankcií, aké známe slovenské a české firmy a osoby nájdete na sankčných zoznamoch, ktorí známi Rusi okrem Putina dominujú na sankčných zoznamoch a aj to, že FinStat modul Sankcionované osoby agreguje v jednej databáze viac ako 10-tisíc unikátnych sankcionovaných fyzických a právnických osôb.

Vo výročnej analýze insolvencií za rok 2021 FinStat vysvetľuje, ako sa konkurzné štatistiky na Slovensku normalizovali, čiže vrátili k číslam obvyklým v predpandemickom období, a ako tento trend ovplyvnili dočasné ochrany a malé konkurzy.

Najväčší dopad na vznik a zánik podnikov nemala pandémia, ale kroky Ministerstva spravodlivosti.
Napriek tomu je vidieť skôr menej vznikajúcich ako viac zanikajúcich podnikov, a to najmä v odvetviach ako cestovný ruch a gastro, maloobchod alebo veľkoobchod. Naopak pandémia pomohla odvetviam ako je napríklad reklama.

Za posledné 3 mesiace bolo z Obchodného registra vymazaných viac ako 30tis. spoločností a fyzických osôb. Stalo sa tak v rámci „čistenia“ Obchodného registra, kedy boli vymazané osoby, ktoré sa doň už zapisovať nemajú, osoby, ktoré nepremenili hodnotu svojho základného imania zo slovenskej meny na euro, alebo vybrané podniky, ktoré nepotvrdili svoje údaje v OR SR do 30.9.2021.

Náš hlavný analytik Pavol Suďa pripravil zaujímavý článok o tom, ako s bojom proti praniu špinavých peňazí môže pomôcť každý podnikateľ. V rozhovore popisuje problematiku legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ktorá sa už stihla dotknúť firiem udelením vysokých pokút.

Na základe zverejnenia finančných výsledkov obchodných reťazcov za rok 2020 vám prinášame stručnú analýzu o tom, ako sa minulý rok darilo najvýznamnejším obchodným sieťam, ktorým na pultoch prevláda potravinársky sortiment.

V analýze hospodárenia nefinančných podnikov za rok 2020 okrem iného poukazujeme na to, ako internetové kasína zvýšili obrat odvetvia poskytovateľov hazardných hier na 3,8 miliardy eur. Čo je takmer dvojnásobok sumy, akú štátny rozpočet míňa na všetky základné a stredné školy.

Pandémia koronavírusu spôsobila, že v mnohých dôležitých odvetviach ešte chýbajú čísla za väčšinu kľúčových hráčov. Niektoré branže už teraz poskytujú solídne indície o vývoji, alebo aspoň zaujímavé momenty, na ktoré chceme čitateľa upozorniť.

Ministerstvo spravodlivosti zvažuje zrušiť jednoduché spoločnosti na akcie. FinStat sa v analýze vznikajúcich a zanikajúcich firiem venuje aj tejto právnej forme, ktorú preferujú najmä investori do startupov.

V aktuálnej analýze Konkurzy 2020 rozoberáme detaily týkajúce sa vlaňajších insolvencií. Kým reštrukturalizácie zaznamenali mierne oživenie, konkurzy dosiahli desaťročné historické minimum. Niektorí úpadcovia, ktorí by inak zbankrotovali, totiž využili dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú štát zaviedol do konkurzného práva vlani v máji.

Na základe finančných výsledkov za rok 2019 sme aj tento rok pripravili analýzu maloobchodných reťazcov. FinStat analyzoval osem obchodných reťazcov, ktorých individuálne tržby za predaj tovaru, vlastných výrobkov a služieb, prevýšili v uplynulom účtovnom období úroveň 100 miliónov eur.

Posledným dňom na podanie daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2019 bol 2.11.2020. Do tohto dátumu boli zároveň firmy povinné zostaviť svoju účtovnú závierku, ktorá je prílohou daňového priznania. Zverejnené účtovné závierky sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Kvôli koronavírusu zverejnilo doteraz účtovné závierky iba 156 tis. firiem. Je to zhruba o 60 tis. firiem menej ako v minulom roku. Štát tým pádom dostane dane od týchto firiem s oneskorením. Tieto dáta sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Pandémia koronavírusu významne vplýva na schopnosť firiem splácať svoje záväzky. Preto sme pre vás vypracovali Analýzu schopnosti slovenských firiem splatiť svoje záväzky z dosiahnutej EBITDA.