Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Články

Insolvencie 2021: Návrat do normálu

Vo výročnej analýze insolvencií za rok 2021 FinStat vysvetľuje, ako sa konkurzné štatistiky na Slovensku normalizovali, čiže vrátili k číslam obvyklým v predpandemickom období, a ako tento trend ovplyvnili dočasné ochrany a malé konkurzy.

Vznik a zánik podnikov v roku 2021

Najväčší dopad na vznik a zánik podnikov nemala pandémia, ale kroky Ministerstva spravodlivosti.
Napriek tomu je vidieť skôr menej vznikajúcich ako viac zanikajúcich podnikov, a to najmä v odvetviach ako cestovný ruch a gastro, maloobchod alebo veľkoobchod. Naopak pandémia pomohla odvetviam ako je napríklad reklama.

Výmazy z Obchodného registra v roku 2021

Za posledné 3 mesiace bolo z Obchodného registra vymazaných viac ako 30tis. spoločností a fyzických osôb. Stalo sa tak v rámci „čistenia“ Obchodného registra, kedy boli vymazané osoby, ktoré sa doň už zapisovať nemajú, osoby, ktoré nepremenili hodnotu svojho základného imania zo slovenskej meny na euro, alebo vybrané podniky, ktoré nepotvrdili svoje údaje v OR SR do 30.9.2021.

S bojom proti praniu špinavých peňazí môže pomôcť každý podnikateľ

Náš hlavný analytik Pavol Suďa pripravil zaujímavý článok o tom, ako s bojom proti praniu špinavých peňazí môže pomôcť každý podnikateľ. V rozhovore popisuje problematiku legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ktorá sa už stihla dotknúť firiem udelením vysokých pokút.

Hospodárenie maloobchodných reťazcov

Na základe zverejnenia finančných výsledkov obchodných reťazcov za rok 2020 vám prinášame stručnú analýzu o tom, ako sa minulý rok darilo najvýznamnejším obchodným sieťam, ktorým na pultoch prevláda potravinársky sortiment.

Hospodárenie nefinančných podnikov v roku 2020

V analýze hospodárenia nefinančných podnikov za rok 2020 okrem iného poukazujeme na to, ako internetové kasína zvýšili obrat odvetvia poskytovateľov hazardných hier na 3,8 miliardy eur. Čo je takmer dvojnásobok sumy, akú štátny rozpočet míňa na všetky základné a stredné školy.

Predbežné výsledky firiem za rok 2020

Pandémia koronavírusu spôsobila, že v mnohých dôležitých odvetviach ešte chýbajú čísla za väčšinu kľúčových hráčov. Niektoré branže už teraz poskytujú solídne indície o vývoji, alebo aspoň zaujímavé momenty, na ktoré chceme čitateľa upozorniť.

Navonok stabilita, pod pokrievkou pohyb

Ministerstvo spravodlivosti zvažuje zrušiť jednoduché spoločnosti na akcie. FinStat sa v analýze vznikajúcich a zanikajúcich firiem venuje aj tejto právnej forme, ktorú preferujú najmä investori do startupov.

Konkurzy 2020: Dočasné historické minimum

V aktuálnej analýze Konkurzy 2020 rozoberáme detaily týkajúce sa vlaňajších insolvencií. Kým reštrukturalizácie zaznamenali mierne oživenie, konkurzy dosiahli desaťročné historické minimum. Niektorí úpadcovia, ktorí by inak zbankrotovali, totiž využili dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú štát zaviedol do konkurzného práva vlani v máji.

Najväčším slovenským maloobchodníkom je už Lidl

Na základe finančných výsledkov za rok 2019 sme aj tento rok pripravili analýzu maloobchodných reťazcov. FinStat analyzoval osem obchodných reťazcov, ktorých individuálne tržby za predaj tovaru, vlastných výrobkov a služieb, prevýšili v uplynulom účtovnom období úroveň 100 miliónov eur.

Daň z príjmov za rok 2019 klesla o necelých 10 percent

Posledným dňom na podanie daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2019 bol 2.11.2020. Do tohto dátumu boli zároveň firmy povinné zostaviť svoju účtovnú závierku, ktorá je prílohou daňového priznania. Zverejnené účtovné závierky sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Účtovné závierky za rok 2019 zverejnilo viac ako 156 tis. firiem

Kvôli koronavírusu zverejnilo doteraz účtovné závierky iba 156 tis. firiem. Je to zhruba o 60 tis. firiem menej ako v minulom roku. Štát tým pádom dostane dane od týchto firiem s oneskorením. Tieto dáta sme pre vás zanalyzovali a vybrali z nich najzaujímavejšie informácie.

Schopnosť splácania záväzkov slovenských firiem z dosiahnutej EBITDA

Pandémia koronavírusu významne vplýva na schopnosť firiem splácať svoje záväzky. Preto sme pre vás vypracovali Analýzu schopnosti slovenských firiem splatiť svoje záväzky z dosiahnutej EBITDA.