Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Konkurzy a reštrukturalizácie z Obchodného vestníka - Oznámenie č. 40K/12/2015

CEON, s.r.o. „v konkurze“

  • Úpadca CEON, s.r.o. „v konkurze“
    IČO: 35925507
    Mierové námestie 8
    911 01  Trenčín
  • Druh Zápisnica zo zasadnutia veriteľského výboru
  • Publikovaný v Obchodnom vestníku č. 153 z roku 2017 dňa 10.8.2017
  • Spisová značka - súd 40K/12/2015
  • Súd Okresný súd Trenčín
  • Spisová značka - správca 40K/12/2015 S1169
Text

 

ZÁPISNICA ZO 4. ZASADNUTIA VERITEĽSKÉHO VÝBORU

úpadcu: CEON, s.r.o. „v konkurze“

so sídlom: Mierové námestie 8, Trenčín  911 01, IČO: 35 925 507

podľa zák. č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii v znení nesk. predpisov (ďalej len „ZoKR“)

Spisová značka súdneho spisu: 40K/12/2015

miesto konania zasadnutia/vyhotovenia zápisnice:

Podzámska  2959/18A, 949 01 Nitra

dátum konania/deň vyhotovenia zápisnice: 02.08.2017

začiatok zasadnutia: 11.00 hod.

 

Prítomní:

  1. Predseda veriteľského výboru :
  • Obec Šalgovce – Za: JUDr. Mgr. Andrea Pállová, na základe PM
    1. Členovia veriteľského výboru :
  • Všeobecná  zdravotná poisťovňa, a .s. – Za: JUDr.  Mária Veselá, na základe Poverenia
  • Sociálna poisťovňa so sídlom v Bratislave – Za: JUDr. Alena Gajdošová, na základe Poverenia
  • GLASS 2000, spol. s r.o., Za: JUDr. Tatiana Botková, na základe PM (hlasovanie zaslané písomne)

     

    Program zasadnutia:

    1. Úvod;
    2. Prerokovanie žiadosti správcu o udelenie záväzného pokynu na predaj majetku úpadcu;
    3. Záver.

     

  • k bodu 1. Úvod

    Na úvod zástupca predsedu veriteľského výboru privítal prítomných členov veriteľského výboru a konštatuje, že boli splnené všetky zákonné podmienky ustanovené v § 38 ods. 1  ZoKR na zvolanie a následné konanie 4. zasadnutia veriteľského výboru. Nakoľko sú prítomní 3 členovia veriteľského výboru osobne a 1 člen zaslal predsedovi veriteľského výboru svoje hlasovanie mailovou formou, na základe čoho sa považuje za prítomného,  v súlade s ust. §-u 38 ods. 2 ZoKR je veriteľský výbor  uznášaniaschopný.

  • k bodu 2. Prerokovanie žiadosti správcu o udelenie záväzného pokynu na predaj majetku úpadcu – formou predaja podniku;

    Zástupca predsedu veriteľského výboru v pozvánke informoval všetkých členov veriteľského výboru o obsahu žiadosti správcu o udelenie záväzného pokynu k speňaženiu majetku úpadcu. Fotokópia žiadosti správcu bola doručená všetkým členom veriteľského výboru.

    Prítomní členovia veriteľského výboru potvrdili oboznámenie sa so žiadosťou správcu. Zástupca predsedu veriteľského výboru vyzval členov na prerokovanie navrhovaných alternatív speňaženia.

    V rámci diskusie bol prítomnými veriteľmi zaujatý právny názor, že majetok úpadcu, ktorého speňaženie správca navrhuje zmluvou o predaji podniku formou verejného ponukového konania nespĺňa legálnu charakteristiku podniku podľa ust. §-u 5 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „ObZ“) z nasledovných dôvodov:

    V ust. §-u 5 je vymedzený pojem podnik na účely Obchodného zákonníka. Toto vymedzenie možno pokladať za zákonnú definíciu. Dôvodová správa k tomuto ustanoveniu uvádza: "Podnikom sa rozumie určitý celok podnikateľskej činnosti uskutočňovanej v rámci jedného podnikateľského subjektu. Tvoria ho nielen vecné prostriedky, ale aj osobná zložka podnikateľskej činnosti a práva s daným podnikom spojené. Podnik ako celok má určitú hodnotu, ktorá sa tvorí ocenením všetkých uvedených zložiek podniku. Podnik môže byť predmetom predaja, kúpy, prenájmu a pod. Hodnota podniku sa potom určuje nielen zostatkovou hodnotou vecných prostriedkov podniku, ako to bolo u nás skôr prijímané, ale aj ohodnotením osobnej zložky (štruktúra a kvalifikačná úroveň zamestnancov), ako aj nehmotných práv, ako je obchodné meno, práva k priemyselnému vlastníctvu a pod.".

    Podnik v zmysle definície podniku v § 5 predstavuje súbor troch zložiek podnikania, a to hmotných, nehmotných a osobných. Nie každý podnik musí obsahovať všetky tri zložky podnikania. Napríklad môže existovať podnik, ktorý neobsahuje nehmotnú zložku podnikania, prípadne bude absentovať hmotná zložka podnikania. Osobná zložka podnikania však musí byť vždy prítomná. V tomto smere treba súhlasiť s argumentáciou, že podnik je jednota zložiek podnikania a podnikaním je sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom, ktorá vykazuje zákonom ustanovené znaky (§ 2 ods. 1 OBbZ). Keďže činnosť môže vykonávať len fyzická osoba, aj keď sa dôsledky tejto činnosti pripočítajú právnickej osobe, podnik musí vždy obsahovať osobnú zložku. [1]

    Podľa ust. §-u 92 ods. 6 ZoKR „Ak správca speňažuje majetok podliehajúci konkurzu inak ako predajom podniku, časti podniku alebo podstatnej časti majetku patriaceho k podniku, môže speňažiť nehnuteľnosť podliehajúcu konkurzu len dražbou; tým nie je dotknuté ustanovenie § 93 ods. 1. Na dražbu organizovanú správcom sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu;8) oznámenia súvisiace s dražbou správca zvereňuje v Obchodnom vestníku.“

    S ohľadom na uvedené prítomní členovia veriteľského výboru jednomyseľne zaujali stanovisko, že žiadosť správcu o uloženie záväzného pokynu je potrebné prepracovať tak, aby mohlo byť speňažovanie majetku úpadcu realizované v súlade s ustanoveniami Zákona o konkurze a reštruktualizácii.

    Člen veriteľského výboru následne poukázal na skutočnosť, že kaštieľ je v súlade s údajmi katastra nehnuteľností národnou kultúrnou pamiatkou. Navrhol oboznámenie správcu, aby upriamil pozornosť na §-u 12 ods. 1 Zákona o dobrovoľných dražbách v intenciách, či je alebo nie potrebné ho aplikovať na speňažovanie majetku úpadcu v tomto konkurze.

    Zástupca predsedu veriteľského výboru po skončení diskusie a vykonaní hlasovania skonštatoval, že za návrh správcu speňažiť majetok úpadcu špecifikovaný v prílohe žiadosti o pokyn zmluvou o predaji podniku písomne hlasoval 1 člen veriteľského výboru a za prepracovanie návrhu a uvedenie ho do súladu s ustanoveniami ZoKR hlasovali 3 prítomní členovia, teda nadpolovičná väčšina. Na základe uvedeného veriteľský výbor prijal nasledovné

    UZNESENIE:

    Veriteľský výbor neschvaľuje návrh správcu na speňaženie majetku úpadcu formou zmluvy o predaji podniku na základe ponukového konania a žiada ho prepracovať (dať do súladu s ustanoveniami ZoKR) a následne predložiť na schválenie po zvážení vyššie uvedených pripomienok.

  • k bodu 3. Záver

    Zástupca predsedu veriteľského výboru prítomným členom poďakoval za účasť a zasadnutie veriteľského výboru o 12.30 hod. ukončil.

    Podpis predsedu veriteľského výboru..................................................................

    Podpis zapisovateľa................................................................................................          


    [1] DEDIČ, J.: In DEDIČ, J. a kol. Obchodní zákoník. Komentář. Díl 1. Praha, POLYGON 2002, s. 57