Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

FinStat v médiách

 • Rozhovor
  oPoisteni.sk

  10.11.2023 | FinStat: Sektor poisťovacích maklérov sa v ziskovosti tržieb drží v popredí

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa v rozhovore odpovedá na otázky k rebríčku TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022. „Nováčikom a zároveň skokanom roka 2022 je Generali Slovenská distribúcia. Najviac k rastu odvetvia poisťovacích maklérov prispela OVB Allfinanz, pričom zosadila z pozície trhovú jednotku Partners Group.” uviedol pre portál oPoistení.sk.
 • Rebríček
  oPoisteni.sk

  8.11.2023 | TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2022 na Slovensku podľa

  Pozrite si rebríček TOP 30 najväčších poisťovacích maklérov na Slovensku za rok 2022, ktorý zostavil odborný portál oPoistení.sk. Zamerali sa na objektívne overiteľné kritérium – výšku tržieb z ich činností. Rebríček vznikol v spolupráci portálu oPoistení.sk a FinStatu.
 • Rozhovor
  Forbes

  12.10.2023 | Šéf Finstatu: Tam, kde nie je toľko korupcie, si môžu dovoliť viac súkromia

  V rohovore pre Forbes náš zakladateľ a CEO Filipa Glasa sumarizuje úspechy FinStatu za 10 rokoch na trhu a prezrádza plány na budúcu expanziu. V rozhovore sa taktiež dočítate o jeho osobnom pohľade na vzťah medzi korupciou a transparentnosťou a tiež, či je sklamaný, že ľudia často volia politikov na základe emócií namiesto vecných dát.
 • Článok
  SME

  11.10.2023 | Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatil Slovnaft

  „Najvyššiu splatnú daň z príjmu zaplatila za rok 2022 spoločnosť Slovnaft, a to vo výške 628 miliónov eur. Na druhej priečke v rebríčku najväčších platcov splatnej dane z príjmu právnických osôb za rok 2022 sa umiestnila firma eustream a za ňou skončila Slovenská sporiteľňa. Celkovo slovenské firmy odviedli na splatnej dani z príjmu za minulý rok 4,373 miliardy eur, čo je medziročne nárast o viac ako jednu miliardu eur.” Informovala o tom Miriama Pudišová zo spoločnosti FinStat na základe Rebríčeku najväčších platcov dane z príjmu právnických osôb za rok 2022.
 • Rebríček
  SME

  26.9.2023 | Ikea, Merkury Market či Nay? Nepotravinovým reťazcom kraľuje známe meno

  INDEX zostavil rebriček ako sa darilo nepotravinových obchodným sieťam na základe dát z FinStatu. Prečítajte si, ktorým reťazcom sa najviac darilo v roku 2022 a o koľko si polepšili za predchádzajúci rok. Aj napriek inflácii mnohé zaznamenali rekordné zisky.
 • Článok
  Startitup

  21.9.2023 | Vlasť v konkurze a Kaliňákov každoročný tučný šek. Vieme, ako politické strany hospodária

  Mnohí Slováci neveriacky krútia hlavami nad množstvom predvolebných billboardov a snažia sa prísť na to, ako sú na tom jednotlivé politické strany z finančnej stránky. Spracovávateľ dát Finstat sa pred voľbami pozrel na hospodárenie politických strán z hľadiska účtovných závierok. Okrem iného zanalyzoval finančné počínanie si jednotlivých strán, plnenie si povinností pri vypracovaní a zverejňovaní účtovných závierok alebo aj to, ktorá politická strana má najväčší majetok a ktoré strany sú najbohatšie alebo najviac zadlžené a kto má najväčšie záväzky.
 • Článok
  Denník E

  19.9.2023 | Najviac peňazí z volieb má OĽaNO, najviac míňa Smer a PS funguje z pôžičiek

  Portál Finstat sa pred voľbami pozrel na účtovné závierky politických strán, najmä na ich majetok a výnosy. Z jeho analýzy vyplýva, že výrazne najviac dostávajú strany za volebné výsledky, pretože za ne majú nárok na štátne dotácie. Platí to len pre tých, ktorí vo voľbách získali viac než tri percentá.
 • Článok
  Teraz

  7.9.2023 | FinStat: Obchodným reťazcom vlani v pomere k tržbám klesli marže

  Najväčšie maloobchodné reťazce zaznamenali vlani najrýchlejší rast biznisu minimálne za ostatných šesť rokov. Tržby im totiž stúpli až o 11,2 % na 7,7 miliardy eur. Ich dynamika však bola nižšia než inflácia, ktorá vlani akcelerovala na 12,8 %. Marže klesli všetkým štyrom zahraničným sieťam (Lidl, Kaufland, Tesco a Billa), ktoré pritom generujú veľkú časť obratu i profitu celého odvetvia,” sa dočítate v článku, ktorý vznikol na základe každoročnej FinStat analýzy maloobchodných reťazcov.
 • Článok
  SME

  26.7.2023 | Inflácia nafúkla tržby, k ziskom prispeli štátne dotácie

  Vyše 258-tisíc nefinančných slovenských spoločnosti zverejnilo účtovnú závierku za rok 2022. Na základe týchto dát FinStat pripravil analýzu odvetví, ktoré najviac zaujímajú laickú spoločnosť. V článku denníka SME sa dočítate, že inflácia na Slovensku dosiahla vlani historický rekord. Preto neprekvapuje, že nefinančným podnikom vzrástli sumárne tržby oproti roku 2021 zhruba o pätinu (251,1 mld. €). Na druhej strane, čistý zisk im stúpol len o 14 percent na 11,3 miliardy eur. Predvlani pritom vyskočil až o polovicu, za čo však mohol útlm podnikateľskej aktivity v prvom pandemickom roku 2020, ktorý sa premietol aj do prepadu hrubého domáceho produktu.
 • Článok
  Dexfinity

  24.7.2023 | FinStat: Posvieťte si na konkurenciu aj partnerov

  Firma Dexfinity pripravila článok o tom, ako Vám FinStat pomôže overiť si spoľahlivosť budúceho obchodného partnera, alebo si skontrolovať finančné zdravie vlastného projektu. V článku sa tiež dozviete, aký je rozdiel medzi ziskom a ziskovosťou, alebo čo Vám prezradí súvaha o firme.
 • Článok
  Teraz

  4.7.2023 | FinStat: Tržby firiem rástli vlani o 20 %, možným dôvodom je inflácia

  V minulom roku rástli tržby slovenských firiem medziročne o 20 %. Prekonali tak aj rast v druhom pandemickom roku 2021, ktorý bol na úrovni 15,7 %. Dôvodom rastu je pravdepodobne inflácia, ktorá sa ukázala na cenách produktov. Informoval o tom v utorok analytik FinStatu Martin Lindák.
 • Moderná krajina
  SME

  4.6.2023 | Košický startup vytvára hologramy. Na ich techniku stačí aj smartfón

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina Vám predstavíme košický startup Matsuko. Firma vyvíja aplikáciu na tvorbu hologramov, ktoré sa využívajú na zobrazovanie účastníkov videohovorov v trojrozmernom priestore. Za firmou stoja zakladatelia Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer, ktorý spojili pri tvorbe hologramov dve oblasti - robotiku a umelú inteligenciu. „Doteraz bolo možné hologram spraviť len v štúdiu s množstvom senzorov, ktoré snímali človeka z rôznych uhlov. V našom prípade na to stačí kamera v smartfóne alebo notebooku,” vysvetľuje Mária Virčíková v rozhovore pre INDEX.
 • Článok
  Teraz

  30.5.2023 | FinStat: Vlani dostal tretí sektor z asignačnej dane najviac peňazí

  V roku 2022 dostali organizácie tretieho sektora spolu viac ako 86,4 milióna eur. Od roku 2009 ide o najvyšší objem poukázaného podielu zaplatenej dane, vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti FinStat. Medzi najväčších prijímateľov patria dlhodobo nadácie, ktoré boli založené nadnárodnými alebo väčšími spoločnosťami. V prvej dvadsiatke najväčších prijímateľov je ich 11.
 • Moderná krajina
  SME

  11.4.2023 | V nemocnici sa cítil ako na fronte, dnes vedie herné štúdio: Je to forma terapie

  V najnovšom rozhovore zo série Moderná krajina, návod ako zlepšiť Slovensko, ktorá vznikla v spolupraci SME a FinStatu sa dočítate o firme PowerPlay Studio. Za úspešnou firmou stojí lekár Ivan Krechňák, ktorý niekoľko rokov pracoval na internom oddelení v nemocnici v bratislavskom Ružinove. Aby počas nočných služieb nezaspal, hrával v čase voľna online hry. Upozorňoval administrátorov počítačových hier na nedostatky a logické chyby. Medicínu zavesil na klinec, keď rozbehol popri práci vlastné herné štúdio. Od roku 2007 sa mu podarilo vybudovať druhé najväčšie herné štúdio na Slovensku (jednotkou je Pixel Federation), ktoré zamestnáva približne osemdesiat ľudí a počas pandémie jeho firma dosiahla 1,3 miliónový zisk. Situácia sa zmenila v období vysokej inflácie, keď ľudia viac šetria.
 • Analýza
  Trend

  4.4.2023 | Tržby slovenských spoločností presiahli vlani 87 miliárd eur

  Tržby slovenských spoločností dosiahli v minulom roku takmer 87,2 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 13,8 percenta. Čistý zisk firiem atakoval 4,5 miliardy eur a medziročne stúpol o 3,4 percenta. „Napriek rastúcim nákladom v dôsledku inflácie a neistým zajtrajškom sa počet spoločností v strate a v zisku významne nemenil,” uvádzame v online štatistike finančných výsledkov firiem za rok 2022, z ktorej čerpá článok na denníku TREND.
 • Článok
  Denník E

  27.3.2023 | Chaos a chorý prvok, hovoria o stropoch na potraviny ekonómovia. Radia pomôcť zraniteľným

  Ako by mala vláda reagovať na zdražovanie potravín? Odborníci sa zhodujú na tom, že štát by mal pomôcť skôr zraniteľným skupinám. Avšak nie plošne, ako to Slovensko zvykne robiť – potrebujeme adresnú pomoc, prízvukujú ekonómovia. „Nie som odporca pomoci ľuďom v núdzi. Ale štátna podpora domácej ekonomiky sa v uplynulých rokoch vymkla z racionálneho rámca. Dospela až k takým absurditám, keď štát pod tlakom všeobecnej hystérie okolo cien energií subvencoval koncom vlaňajška aj najväčšie podniky, ktoré pritom v predminulom i minulom roku zaznamenávali rekordné zisky.” upozorňuje v rozhovore náš hlavný analytik Pavol Suďa.
 • Moderná krajina
  SME

  4.2.2023 | Američanom šetria zo Slovenska čas aj nervy, v Európe by to nevedeli

  V sérií Moderná krajina sa predstaví medicínsky startup SurgLogs, ktorý vyvíja platformu pre zdravotnícke zariadenia. Zefektívňuje správu zdravotníckych formulárov, ktoré musí personál vypĺňať na dennej báze - od teploty vzduchu, vlhkosti v operačných miestnostiach až po kontrolu sterilizácie nástrojov. Slovenskej firme sa podarilo zdigitalizovať procesy pre takmer tisícku nemocníc a zdravotníckych centier v Spojených štátoch. V Bratislave sídli softvérový tím a v USA obchodníci. Prečítajte si článok, v ktorom rozpráva spoluzakladateľ Dominik Metes, ktorý s tímom slovenských vývojárov vyvinul aplikáciu, ktorá byrokratický problém vyriešila.
 • Analýza
  Trend

  29.1.2023 | Vlani nevzniklo na Slovensku viac spoločností ako v predchádzajúcich šiestich rokochu

  Na základe našej Analýzy vzniku a zániku firiem za rok 2022 sa v článku denníka Trend dočítate, že najviac podnikov vzniklo v odvetví služieb, stavebníctva a tiež práva, poradenstva a účtovníctva. Naopak, najviac ich zaniklo v maloobchode, veľkoobchode a stavebníctve. Zaujímavý nárast počtu vzniknutých spoločností nastal v odvetviach reklama, spracovanie dreva a výroba papiera, ale aj kovovýroba a hutníctvo. „Dôvodom v prípade posledných dvoch spomínaných bol pravdepodobne rastúci dopyt a rastúca cena produktov daných odvetví,” spomína v analýze náš analytik Martin Lindák.
 • Článok
  Denník E

  10.1.2023 | Graf dňa: Počet bankrotov vlani vzrástol, majetok úpadcov však nedosahuje ani miliardu

  V článku denníku E sa dočítate, že počet konkurzov bol síce v minulom roku najvyšší od roku 2015, no stále porovnateľný s počtami krachov v predpandemickom období. Reštrukturalizácie naopak pokračovali v pomalom raste, zatiaľ čo prísnejšia úprava krátkodobej ochrany pred veriteľmi spôsobila, že ju nevyužila žiadna firma. Príspevok vznikol na základe našej výročnej analýzy konkurzov a reštrukturalizácií za rok 2022.
 • Moderná krajina
  SME

  2.1.2023 | V Košiciach vymysleli inovatívnu detekciu znečistenia vody. Zákazky majú aj od OSN

  Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory. V rozhovore ktorý vznikol v spolupráci SME a FinStatu sa dočítate, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.