Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

FinStat v médiách

 • Rebríček
  Denník E

  4.11.2021 | Najväčšie dane na Slovensku platia nemecké podniky a energetické firmy štátu, Křetínskeho a Tkáča

  Na základe nášho pravidelného rebríčku 100 najväčších platcov splatnej dane za rok 2020 spracoval Denník N článok, kde zhrnul najpodstatnejšie informácie ako sa darilo firmám za minulý rok na základe ich splatnej dane.
 • Rozhovor
  SME

  3.11.2021 | Ochranár: Agresivita ľudí sa stupňuje, Kollárove vyjadrenia sú nebezpečné

  V ďalšom z pravidelných rozhovorov zo série Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, ktorý vznikol vďaka spolupráci SME a FinStatu sa predstaví aktivista a ekológ Erik Baláž, ktorý je zástancom minimálneho zásahu človeka do prírody. V článku sa dočítate na jeho názor ako spojiť ochranu prírody s turizmom, o trvalo udržatelnom obhospodárovaní lesov a aj o kritike Borisa Kollára na pripravovanú novelu zákona o národných parkoch.
 • Podujatie
  Forbes

  15.10.2021 | Forbes opäť rozdával ceny pre najzdravšie firmy

  Aj tento rok sa uskutočnil pravidelný galavečera Diamanty slovenského biznisu, kde Forbes Slovensko oceňuje najzdravšie rastúce malé a stredné podniky. Sme veľmi radi, že sa FinStat mohol aj tento rok podieľať na príprave dát pre určenie víťazov v jednotlivých kategóriách. V článku sa dočítate kto si tento rok odniesol ocenenie.
 • Rozhovor
  SME

  11.10.2021 | Prvé milióny dorazia tento týždeň, z plánu obnovy dostaneme menej

  Prvé peniaze z plánu obnovy, kde máme od Európskej komisie prisľúbených približne šesť miliárd eur, by mohlo Slovensko dostať už budúci týždeň. Ide o preddavkovú platbu vo výške 822 miliónov eur. Do akých odvetví sa bude investovať a aký je postup pre získanie ďalších dotácií Vám objasní v rozhovore Lívia Vašáková, ktorá prípravu plánu koordinovala a dnes je generálnou riaditeľkou Sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky. Sériu rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko Vám prináša Denník SME v spolupráci s FinStatom, kde Vám každý mesiac predstavíme zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Rozhovor
  SME

  21.9.2021 | Zakladateľka inovatívnej školy: Dnes sa deti učia to, čo potrebovali včera

  Veľkú zmenu by mohol priniesť plán obnovy. Získanie šiestich miliárd eur z Európskej únie je podmienených realizáciou reforiem, ktoré sa dotknú aj školstva. „V konečnom dôsledku školstvo budúcnosti by malo vidieť na konci dieťa ako prijímateľa služby. Vytvárať preň podporné mechanizmy, aby v ňom našlo potenciál a rozvíjalo ho. Na tom bude stáť celá naša spoločnosť,“ vysvetľuje bývala učiteľka Miroslava Kiripolskáktorá, ktorá sa predstaví v pokračovaní sérií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko. Tento projekt vznikol v spoluprácou FinStatu a Denník SME, kde vám každý mesiac prinášame zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Rozhovor
  SME

  4.8.2021 | Ľudia sa o zdraví rozhodujú podľa politikov, ktorí nevedia napísať diplomovku

  Pandémia priniesla pre vedu minimálne jednu pozitívnu vec – každý inteligentný človek počas uplynulého roka a pol musel zistiť, že veda je pre spoločnosť mimoriadne dôležitá. „Na druhej strane, časť populácie vidí vo vedcoch stelesnenie zla. Žiaľ, prispievajú k tomu aj politici, ktorí o vedu ani nezakopli,“ tvrdí prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Celec, ktorý sa predstaví v pokračovaní sérií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko. Tento projekt vznikol v spoluprácou FinStatu a Denník SME, kde vám každý mesiac prinášame zaujímavé názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Článok
  Hospodárske noviny

  26.7.2021 | Tržby a zisk slovenských mediálnych domov. Pozrite sa, ako sa im minulý rok darilo

  Pandémia koronavírusu poznačila mediálny biznis. Tržby štyroch desiatok najdôležitejších mediálnych spoločností na Slovensku medziročne klesli o 4,6%. Napriek sťaženej situácii sa väčšine hlavných médií podarilo zvyšovať zisky. Trh v prvom pandemickom roku klesal, slovenským médiám sa ale darilo zvyšovať zisky. Prehľad ziskov a tržieb Vám prináša MediaGuru.cz na základe dát z FinStatu.
 • Rozhovor
  SME

  18.7.2021 | Ekonóm Baláž: Vyššie dane z nehnuteľností sú neodvratné

  Závislosť Slovenska od automobiliek nemusí byť nutne zlá, ale v budúcnosti budeme potrebovať technicky a digitálne vzdelaných ľudí, ktorí dokážu obsluhovať moderné roboty a softvéry. „To bude oveľa väčšia výzva ako to, či budeme schopní naďalej vyrábať autá,“ vraví ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Tento rozhovor vznikol v spolupráci s denníkom SME a FinStat ako projekt Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko, kde vám každý mesiac prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností.
 • Článok
  Teraz

  8.7.2021 | V Správnej rade TIS bude aj Lucia Žitňanská a Filip Glasa

  S radosťou Vám oznamujeme, že náš CEO Filip Glasa sa spolu s Luciou Žitňanskou stali členmi správnej rady Transparency International Slovensko. Úlohou Správnej rady je pomáhať neziskovkám pri nastavovaní strategických cieľov či fundraisingu, menuje a dozoruje aj prácu jej riaditeľa.
 • Článok
  SME

  7.7.2021 | Pandémia znížila zisky firiem takmer o pätinu

  V článku na SME, ktorý vznikol na základe FinStat analýzy účtovných závierok za rok 2020, sa môžete dočítať o koľko percent poklesli zisky firiem medziročne vďaka vlne koronavírusu, a ktoré odvetvia boli zasiahnuté najviac. V porovnaní s rokom 2019 výrazne vzrástol nielen počet firiem v strate, ale aj počet firiem s nulovým ziskom.
 • Rozhovor
  SME

  16.6.2021 | Mikloš: Zavedenie plánu obnovy do praxe? Pri súčasnej vláde som skeptický

  Slovenský plán obnovy je napísaný kvalitne, otázna je jeho implementácia. „Reformy sú ťažké aj preto, že koaličné strany sú síce partnermi, ale aj konkurentmi a politici zvyčajne nechcú robiť nepopulárne veci.“ upozorňuje ekonóm a bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý je ďalším z našich hostí v rozhovoroch o modernizácií Slovenska. Sériu článkov Moderná krajina - návod ako zlepšiť Slovensko Vám prináša FinStat v spolupráci s Denníkom SME.
 • Rozhovor
  SME

  14.5.2021 | O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať

  Ak sa chce Slovensko posunúť ďalej, malo by vsadiť na inovácie. Podmienkou je kvalitná verejná správa, školstvo a ľudia. Ako sa k tomu dopracovať? Prečítajte si, v ktorých odvetviach vidí priestor na zlepšenie makroekonóm VÚB Michal Lehuta, ktorý je ďalším z našich zaujímavých hostí zo série rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko.
 • Článok
  Denník E

  11.5.2021 | Čo ukazujú prvé čísla o výsledkoch firiem: Viac stávkujeme, menej cestujeme

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa sa v článku na Denníku E zameral na dôležité odvetvia zasiahnuté koronakrízov. „Z lanských hospodárskych výsledkov sa môžu radovať obchodné reťazce, kuriéri či poisťovací makléri. Naopak hlavu v smútku musia mať hotelieri, reštaurácie alebo prevádzkovatelia kúpeľov a leteckej infraštruktúry.“
 • Článok
  Denník N

  21.4.2021 | Podnikám na Slovensku, štát ma v kríze dotuje. Zn. Firmu mám na Seycheloch

  V lete minulého roka Európska komisia škrtnutie koronapomoci pre podniky z daňových rajov odporučila aj všetkých členským krajinám únie. Slovensko, ktoré má so schránkovými firmami z daňových rajov bohaté – a smutné – skúsenosti, však tento príklad na počudovanie nenasledovalo (od januára tohto roku sme ale podľa ministerstva financií zaviedli zvýšenú kontrolu takýchto firiem). Dáta o top 10 firmách bez účtovných závierok, ktoré poberajú koronadotácie sme denníku N ochotne poskytli.
 • Rozhovor
  SME

  13.4.2021 | Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

  V spolupráci s denníkom SME pokračujeme v serií rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko, kde Vám prinášame názory úspešných podnikateľov a vedcov, ako posunúť Slovensko dopredu. Naše pozvanie prijal Marek Šimko, ktorého prelomová technológia na detekciu nebezpečných plynov pomáha aj americkej armáde. Podnikateľ z Liptova vidí silu modernej krajiny predovšetkým v ľudských hodnotách a slušnosti ľudí.
 • Článok
  SME

  6.4.2021 | Vlaňajšok bol pre firmy náročný, klesli im tržby aj zisky

  „Pandemický rok 2020 bol pre väčšinu z nich finančne náročný. Firmám totiž klesli tržby medziročne o 8,7 % a zisk až o 18,4 %. Zároveň sa počas krízového roku 2020 zvýšil počet firiem v strate o 18 % z 35 526 na 41 955. V zisku je 53,0 % firiem a na nule je 9,2 %. Vyplýva to z online analýzy FinStatu.“
 • Článok
  Denník E

  21.1.2021 | Konkurzy vlani zaznamenali historické minimum, časť z nich odsunula dočasná ochrana

  V článku na denníku E náš hlavý analytik rozoberá detaily týkajúce sa vlaňajších insolvencií. Kým reštrukturalizácie zaznamenali mierne oživenie, konkurzy dosiahli desaťročné historické minimum. Niektorí úpadcovia, ktorí by inak zbankrotovali, totiž využili dočasnú ochranu pred veriteľmi, ktorú štát zaviedol do konkurzného práva vlani v máji.
 • Rozhovor
  SME

  21.12.2020 | Vedec Pavol Čekan: Ak nás štát bude vyháňať, odchodu sa nebránim

  Na víziu moderného Slovenska, skúsenosti s eurofondami na vedu, či podporu štátu pri podnikaní, sme sa opýtali biochemika Pavla Čekana v spolupráci s denníkom SME. Myslí si, že „mnohé štáty sú bohaté preto, že investujú do vedy. Nie je to tak, že sú bohaté, a preto si môžu dovoliť podporovať vedu. Práve naopak.“
 • Rozhovor
  SME

  24.11.2020 | Napriek svetovému úspechu zostali na Slovensku. Photoneo dáva robotom oči

  V spolupráci s denníkom SME sme vytvorili projekt Moderná krajina, v ktorom oslovujeme slovenských inovátorov, ekonómov, vedcov a odborníkov s otázkami, ako si predstavujú modernizáciu krajiny a dlhodobú víziu Slovenska, keďže naša krajina má v najbližších rokoch prijať milióny eur z Európskej komisie, známe ako Plán obnovy. Ako prvého sme oslovili zakladateľa firmy Photoneo, ktorá dáva robotom oči.
 • Článok
  Denník N

  12.11.2020 | Lidl a Kaufland majú spolu s Yeme najväčšie platy a vypláca sa im to

  Náš hlavný analytik Pavol Suďa zhodnotil minuloročné hospodárenie maloobchodných reťazcov a vytvoril pre denník N članok.
  „Kým Kauflandu zarobil v minulom účtovnom roku každý pracovník viac ako osemtisíc eur a Tescu bezmála 10-tisíc eur, Lidlu už roky generuje každý zamestnanec čistý zisk presahujúci 20-tisíc eur, ukazuje analýza najväčších maloobchodných hráčov, ktorú pripravil po zverejnení všetkých dát Finstat.sk.“
 • Článok
  Trend

  5.11.2020 | Daň z príjmov za minulý rok klesla o necelých 10 percent

  „FinStat zo zverejnených účtovných závierok za rok 2019 eviduje výšku uhradenej splatnej dane z príjmu právnických osôb vo výške 2,627 miliardy eur. Za rok 2018 bola výška splatnej dane z príjmu spoločností, ktoré zverejnili svoju účtovnú závierku, vo výške 2,675 miliardy eur.“
 • Článok
  SME

  20.8.2020 | Štát na daniach od firiem zatiaľ vybral viac ako dve miliardy eur

  Na základe nášho rebríčka najväčších platcov dane za rok 2019 denník SME pripravil krátku tlačovú správu. Celková suma sa však môže ešte meniť, keďže všetky firmy nepodali daňové závierky za minulý rok kvôli koronakríze.
  „Objem uhradenej dane z príjmov za rok 2019 k 20. augustu tohto roka dosiahla 2,256 mld. eur, čo je o viac ako 400 mil. eur menej ako vlani.“
 • Článok
  Denník E

  7.7.2020 | Účtovné uzávierky zatiaľ zverejnilo 156-tisíc firiem, čo je o 60-tisíc menej ako vlani

  „Účtovné uzávierky zatiaľ zverejnilo 156-tisíc firiem, čo je o 60-tisíc menej ako vlani. Dôvodom je najmä koronakríza. Štát tým pádom dostane dane od týchto firiem s oneskorením. Upozornil na to portál Finstat.sk.“
 • Článok
  Trend

  29.6.2020 | Firmy v cestovnom ruchu a gastre mali zo 100 eur tržieb zisk iba 20 centov. Z toho nedokážu našetriť rezervy pre krízové udalosti

  Týždenník Trend vychádzal pri tvorbe článku o tom, ako koronavírus prekreslí mapu podnikania v rôznych sektoroch, z našich analýz.
  „Odvetvie cestovný ruch a gastro segment, ktoré patria pandémiou medzi najviac postihnuté, majú ukazovatele v najhorších číslach.“ Monika Hrnčárová, dátová analytička portálu FinStat
 • Článok
  SME

  7.6.2020 | Najrýchlejšie dokážu záväzky splatiť firmy z odvetvia hazardných hier

  FinStat spracoval analýzu, ktorá skúmala hospodárske výsledky z roku 2018 u viac ako 193.000 firiem.
  „Najmenší podiel firiem s kladným výsledkom tohto ukazovateľa, a to 56 %, je v rámci odvetvia cestovný ruch a gastro. Svoje záväzky by dokázali splatiť zo svojej EBITDA v priebehu necelých ôsmich rokov.“ spresnila analytička FinStatu Miriama Pudišová.
 • Článok
  Denník E

  2.6.2020 | Po troch týždňoch už vieme, že dočasná ochrana pred veriteľmi podnikateľov nezaujala

  Pavol Suďa vyhodnotil záujem firiem, ktoré sú ohrozené dôsledkami korona krízy, o dočasnú ochranu pred veriteľmi.
  „Dôsledky oznámenia o dočasnej ochrane sú pre spoločnosti také tvrdé, že niektoré už žiadosť o ochranu aj obratom zrušili. V klasických konkurzoch zatiaľ nič nové. Je ich málo ako pred krízou a štát v nich pre svoju pomalosť prichádza o milióny.“
 • Rozhovor
  aktuality.sk

  5.5.2020 | 12 fenoménov, ktoré zmenia pracovný trh

  Naša country manažérka odpovedala pre Aktuality.sk na otázky o tom, aký bude pracovný trh po COVIDe.
  „Ľudia, ktorí môžu pracovať v režime home office sa budú do práce vracať pomerne pomaly. Radšej budú v bezpečí pracovať z domu (ak im to zamestnávateľ umožní),“ predpokladá Jaroslava Šepeľová z Finstatu.
 • Článok
  Denník E

  14.4.2020 | Vláda odvracia krachy. Schválila dočasnú ochranu pre firmy, ktoré neplatia faktúry

  Náš hlavný analytik sa vyjadril k novému dočasnému opatreniu vlády, ktoré bude chrániť firmy pred krachom.
  „Bolo by rozumné, keby veriteľom, ktorých dlžníci dostali dočasnú ochranu pred konkurzom, štát pomohol aspoň bezúročnými pôžičkami alebo zárukami na bezúročné pôžičky, aby dokázali preklenúť časový nesúlad v cash flow. Je ale otázne, kto by také žiadosti o pomoc posudzoval a ako by oprávnenosť nárokov alebo relevantnosť pohľadávok overoval,“ hodnotí hlavný analytik portálu Finstat Pavol Suďa.
 • Článok
  Denník E

  7.4.2020 | V marcových štatistikách konkurzov ešte krízu nevidno

  Pavol Suďa, hlavný analytik FinStatu, zhodnotil marcové konkurzy a reštrukturalizácie firiem.
  „Bariérové opatrenia vlády zamerané na spomalenie šírenia pandémie korona vírusu zastavili biznis tisíckam firiem. No marcové štatistiky o insolvenciách neovplyvnili. Najvýznamnejšie konkurzy uplynulého mesiaca sa týkajú spoločností, ktoré sa k úpadku dopracovávali roky.“
 • Článok
  Hospodárske noviny

  4.4.2020 | Ohrozené firmy majú nízke marže. Dostávajú sa do existenčných problémov

  FinStat spracoval analýzu odvetví podľa ziskovej marže, to znamená, koľko percent tržieb spoločnosť premenila na zisk a podľa marže EBITDA.
  „Spoločnosti často operujú len s veľmi malými maržami, čo im neposkytuje dostatočný priestor na vytvorenie rezerv. Navyše, ak si spoločnosti vyplácajú dividendy, tak priestor na vytvorenie rezerv je pri viacerých odvetviach veľmi malý,“ upozornila analytička FinStatu Monika Hrnčárová.
 • Článok
  Denník E

  1.4.2020 | Čo hovoria Mikloš, Draxler, Molnárová a spol. na koaličnú pomoc ekonomike (Panel expertov E)

  Pavol Suďa sa v Paneli expertov Denníka E vyjadril na otázku, čo sú najlepšie stránky a čo sú najväčšie nedostatky aktuálne schválených opatrení na záchranu ekonomiky.
  „Opatrenia sú v zásade správne, ich slabinou sa môže stať to, čo sa vládou deklaruje ako ich prednosť, a to je adresnosť.“
 • Článok
  Denník E

  1.4.2020 | Aeolus bankrotuje, klientov odškodní Allianz

  Hlavný analytik portálu Finstat.sk Pavol Suďa upozornil, že nitrianska cestovná kancelária Aeolus sa dostala do krízy už vlani, a to v dôsledku poklesu tržieb o 6,5 % a pre výrazný nárast odpisov.
 • Článok
  Denník N

  1.4.2020 | Gastro a cestovný ruch boli na tom zle už pred krízou

  FinStat sa pozrel na medián ziskovej a EBITDA marže slovenských odvetví, ktoré nám môžu napovedať aké rezervy boli spoločnosti schopné vytvoriť pred krízou koronavírusu.
 • Článok
  Denník N

  31.3.2020 | Ide vláda prednostne dať obrovské peniaze Kočnerovi, Pente či J&T?

  Miroslav Beblavý píše o opatrení vlády, podľa ktorého si podnikatelia budú môcť započítať naraz doteraz neuplatnenú stratu od roku 2014. Údaje o stratách firiem získal z našej databázy.
 • Článok
  Denník N

  30.3.2020 | Poučenie z kauzy Váhostav, alebo prečo je nevyhnutná štátna pomoc každej firme

  CEO FinStatu píše o tom, ako dnešné ekonomické problémy spôsobené pandémiou ohrozujú všetky zatvorené prevádzky, nepriamo aj všetkých ich dodávateľov a následne reťazovo celú ekonomiku.
  „Masívna štátna pomoc každému, teda naozaj každej firme, zachráni nielen zamestnanosť, ale zníži aj veľkosť nabaľujúcej sa lavíny bankrotov a ich následkov na štátny rozpočet, ekonomiku a životy zamestnancov a živnostníkov.“
 • Článok
  Forbes

  27.3.2020 | Čo ukazuje prieskum? Dve tretiny malých firiem vydržia bez prijatia opatrení najviac mesiac

  Magazín Forbes píše výsledkoch prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska a zástupcov podnikateľského zväzu, z ktorého vyplýva blížiace sa prepúšťanie a skracovanie úväzkov zamestnancov.
  „Veľkosť problému v ekonomike dokresľujú aj údaje portálu Finstat, ktorý uvádza, že ekonomický útlm pre nový koronavírus sa na Slovensku priamo dotýka 15 660 obchodných spoločností, ktoré spolu ročne generujú tržby vo výške približne 8,8 miliardy eur.“
 • Článok
  aktuality.sk

  24.3.2020 | Na Slovensku je pre vírus ohrozených 15 660 firiem

  Portál Aktuality.sk v článku o ohrozených slovenských firmách spracoval dáta z našej analýzy.
  „Naša analýza prináša rozdelenie spoločností ohrozených novým koronavírusom podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností (SK NACE),“ spresnila analytička FinStatu Monika Hrnčárová.
 • Článok
  Denník E

  21.3.2020 | Ako si má vláda vybrať najlepší scenár? (radia Kažimír, Mikloš, Štefanides, Draxler, Kahanec, Beblavý a ďalší)

  Na to, podľa akých kritérií by mala vláda vyberať, ktorý scenár ochrany pred COVID-19 je pre krajinu dlhodobo najvhodnejší, reagoval aj náš hlavný analytik.
 • Článok
  t.a.s.r.

  13.3.2020 | Vo februári konkurzné súdy vyhlásili spolu 15 konkurzov a štyri reštrukturalizácie

  Náš hlavný analytik sa vyjadril k počtom a úspešnosti povolených reštrukturalizácií firiem od roku 2014 doteraz.
 • Článok
  Denník E

  12.3.2020 | Panel expertov: Má teraz vláda extra pomáhať biznisu?

  V Paneli expertov Denníka E sa náš hlavný analytik vyjadril na otázku, či by mal štát nejako kompenzovať podnikateľom škody, ktoré sú spôsobené opatreniami proti šíreniu koronavírusu.
 • Rozhovor
  Hospodárske noviny

  19.2.2020 | Kamaráti založili spoločensky užitočný projekt: Úspešní podnikatelia majú jednu dôležitú vlastnosť

  Filip Glasa, zakladateľ Finstatu, hovorí v novej časti seriálu HNtelevízie Success Story o dôležitosti vytrvalosti v podnikaní.
 • Článok
  SME

  15.2.2020 | V konkurze vlani skončilo 235 firiem

  Pavol Suďa, hlavný analytik FinStatu, zhodnotil pre denník SME celkový počet konkurzov a reštrukturalizácií v roku 2019, a tiež aj krach ktorého reťazca mal najvýznamnejší vplyv na slovenskú ekonomiku.
 • Článok
  Denník E

  24.1.2020 | Panel expertov: Treba zdaniť robotov a robotky, alebo sa o ne pobiť?

  V Paneli expertov Denníka E reagoval náš hlavný analytik na otázku, či je Slovensko ohrozené automatizáciou a robotizáciou a ako by malo na to reagovať.
  „Riešením je prestať podplácať zahraničné korporácie, aby na Slovensku vytvárali rýchle pracovné miesta vo veľkom množstve a začať podporovať domácich podnikateľov, najmä tých menších.”
 • Článok
  Trend

  10.1.2020 | Dáta o 60 miliónoch firiem na jednom mieste. Slováci vytvorili nový vyhľadávač

  Týždenník Trend napísal článok o spustení aplikácie HitHorizons - nášho nového vyhľadávača obchodných spoločností v Európe a ďalších regiónoch sveta.
  „Naším poslaním je premeniť oficiálne údaje z verejných zdrojov na pridanú hodnotu pre všetkých,“ uvádzajú autori aplikácie.
 • Článok
  oPoisteni.sk

  3.12.2019 | Tržby maklérom stabilne rastú, no zisky im klesli vlani najviac

  Server Opoisteni.sk v spolupráci s analytickým portálom FinStat.sk po druhýkrát pripravil rebríček Top 30 najvýznamnejších poisťovacích maklérov.
 • Analýza
  Inštitút finančnej politiky

  29.11.2019 | O firmách a ľuďoch (december 2019)

  Inštitút finančnej politiky pomocou dát z FinStatu vypracoval analytický komentár o alokácii práce a kapitálu medzi slovenskými firmami a jej vplyve na produktivitu ekonomiky.
 • Rebríček
  REVUE PRIEMYSLU

  28.11.2019 | Zastavenie dá priemyslu priestor na zmeny

  Priemyselno-ekonomický magazín Revue priemyslu zanalyzoval dôsledky pribrzdenia rastu ekonomiky na priemysel.
  „Na vlne doznievajúceho rozvoja sa zviezli aj najväčší hráči v priemysle. Firmy v rebríčku Industries 250, ktorý Revue priemysel zostavuje v spolupráci s dodávateľom ekonomických dát Finstat, tvorili vlani vyše 73 percent tržieb priemyselných podnikov s 20 a viac zamestnancami.Takmer 64 a pol miliardy eur značilo ešte medziročný nárast o vyše sedem percent.”
 • Rozhovor
  Podnikajte.sk

  23.9.2019 | Filip Glasa (FinStat) – už sedem rokov odhaľuje ekonomickú kondíciu slovenských firiem

  CEO FinStatu Filip Glasa poskytol online magazínu Podnikajte.sk rozhovor o vzniku FinStatu, jeho biznis modeli, ako ho ovplyvnilo GDPR, aké sú reakcie firiem na otvorené dáta o nich, a taktiež aj prečo expandoval do Veľkej Británie a ako má vyzerať celoeurópsky dátový projekt HitHorizonts.
 • Článok
  Denník E

  17.9.2019 | Bankroty verzus tučné platy v Start Group

  Náš hlavný analytik sa pozrel na podnikanie skupiny Start Group. „Po Patrikovi Petrášovi, ktorý podnikal v móde a personálnom lízingu, zostali dve skrachované firmy. Start Management a Start People na daniach a odvodoch stále dlhujú vyše 300-tisíc eur. Podľa médií však Petráš na podnikanie nezanevrel. Móde, personalistike či gastrobiznisu sa venuje ďalej. Prostredníctvom skupiny Start Group.”
 • Článok
  Košice dnes

  8.9.2019 | Najväčším obchodným reťazcom na Slovensku v roku 2018 vzrástol obrat aj zisky

  FinStat pripravil analýzu, v ktorej porovnal 8 maloobchodných reťazcov, ktorých individuálny obrat v roku 2018 prevýšil 100 miliónov eur. „Najväčším reťazcom zostalo aj naďalej Tesco, no najziskovejším obchodníkom bol Lidl. Obchodné reťazce s nemeckým kapitálom posilnili svoje pozície, domáce siete stagnovali a znižovali svoj majetok, vyplýva z aktuálnej analýzy FinStatu.”
 • Článok
  Denník N

  3.9.2019 | Kauflandu rástli tržby, zvýšil aj počet zamestnancov, zisk mu klesol

  Pre Denník N sme pripravili analýzu nemeckého reťazca Kaufland, ktorý sme porovnali s jeho konkurenciou. Osobné náklady na zamestnanca mu však podľa Finstatu v porovnaní s významnými konkurentmi rástli najpomalšie. „Napriek tomu platí, že spolu so sesterským Lidlom zamestnávajú najdrahšiu pracovnú silu na trhu, ktorá im zároveň generuje najväčší profit na zamestnanca,“ upozorňuje Pavol Suďa, hlavný analytik FinStat.sk.
 • Článok
  Denník N

  1.9.2019 | Panel expertov: Dvadsiatka top ekonómov o tom, čo sa preháňa a čo podceňuje, keď je reč o kríze

  Ku kríze a spomaleniu ekonomiky sa vyjadril aj Pavol Suďa, náš hlavný analytik.„Na jeseň 2008 predpovedala väčšina analytikov reálny rast slovenskej ekonomiky v roku 2009 okolo 5 – 6 %. Zníženie prognózy rastu jednou bankou na tri percentá vyvolalo vtedy veľké prekvapenie, pričom už aj slovenské predstihové indikátory naznačovali očakávaný mimoriadny prepad v priemysle.”
 • Článok
  Denník N

  17.7.2019 | Ktoré firmy mali výnimočný rok? Volkswagen a stávkové kancelárie

  Hlavný analytik FinStatu Pavol Suďa preskúmal finančné údaje približne 215-tisíc nefinančných spoločností, ktoré v polovici júla 2019 zverejnili svoje hospodárske výsledky za účtovný rok 2018.
  „Výrobné náklady firiem rastú rýchlejšie ako tržby, zisky podnikov preto vlani poklesli, ukazuje analýza Finstat.sk.”
 • Článok
  SME

  31.5.2019 | Širokého Slovan sa chce vrátiť do hokejovej ligy. Aké má možnosti?

  FinStat pripravil pre SME podklady k hospodárskym výsledkom HC Slovan Bratislava a vyjadril sa aj k ich potenciálnemu konkurzu.
  „Speňažiť by sa mohla ochranná známka HC Slovan a dostať sa tak k serióznemu investorovi, ktorý by sa dohodol s hráčmi, Bratislavou i ďalšími veriteľmi na splátkach dlhu a nových investíciách bez vplyvu Juraja Širokého,“ povedal hlavný analytik Finstat.sk Pavol Suďa.
 • Rebríček
  Forbes

  4.5.2019 | REBRÍČEK: Toto je 10 top podnikateliek Slovenska. Firmy, ktorým šéfujú, dosahujú miliónové tržby

  FinStat spolupracoval s magazínom Forbes na zostavení rebríčka TOP manažérok najväčších slovenských firiem.

  „V rebríčku sú ženy majiteľky, alebo spolumajiteľky spoločností, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku. Do úvahy sme brali aj podiely a pozíciu žien v daných spoločnostiach.”

 • Článok
  Denník N

  30.4.2019 | Dankova nižšia daň pre malé podniky poteší desiatky tisíc firiem, a nemala by ani veľa stáť

  FinStat pripravil Denníku N databázu obchodných spoločností, ktoré spĺňajú podmienky v predbežnom návrhu politikov na zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb. Vypočítali sme priemerný čistý zisk a priemernú daňovú povinnosť ziskových firiem z výberu a odhadli, o koľko by sa znížil výnos dane pre štátny rozpočet, ak by sadzba klesla na 15%.
 • Článok
  SME

  24.4.2019 | Ľudia vlani darovali z daní rekordnú sumu. Kto získal najviac?

  Naša analýza príjmov neziskových organizácií z 2 % daní za rok 2018 bola základom pre príspevok v SME.

  „Historicky najviac peňazí z dvoch percent z daní vlani dostali od daňových poplatníkov neziskové spoločnosti. Až spolu 68,3 milióna eur sa rozhodli ľudia a firmy poukázať na účty viac ako 13-tisíc organizácií, vyplýva z analýzy webu Finstat.sk.”

 • Článok
  Trend

  29.3.2019 | Aj Kočnerovi zaistili časť majetku. To najcennejšie si schoval

  Spolu s týždenníkom TREND sme sa pozreli na majetok Mariána Kočnera obvineného z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

  „M. Kočner má nástroje, aby si majetky pred zhabaním zachránil. Aj preto, že prokuratúra viaceré firmy a nehnuteľnosti nezaistila. Sudca, ktorý rozhodoval o jednom z prípadov, za to prokuratúru aj kritizoval. Podľa neho mala zaistiť aj Kočnerove obchodné podiely vo firmách. Tie majú podľa účtovných závierok vyššiu hodnotu ako nehnuteľnosti, na ktoré mu siahla. TREND si na majetok obvineného posvietil v spolupráci s Finstatom.“

 • Rozhovor
  Forbes

  13.3.2019 | Finstat ide do Európy, no bude iný

  Riaditeľ FinStatu Filip Glasa ocenený na súťaži Začínajúci podnikateľ roka 2018 špeciálnou cenou poroty hovorí o pláne expandovať s FinStatom do Veľkej Británie. Pokiaľ tento pilotný projekt bude úspešný, Glasa chce sieť rozšíriť na celú Európu.
 • Ocenenie
  EY Podnikateľ roka

  5.3.2019 | Špeciálne ocenenie poroty: Prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia

  Filip Glasa, riaditeľ spoločnosti FinStat s.r.o., získal na súťaži Podnikateľ roka 2018, ktorú organizuje EY, špeciálnu cenu poroty za prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia.
 • Ocenenie
  Trend

  5.3.2019 | Sieť s burgrami a dátový revolucionár. Toto sú top podnikatelia roka

  Gastro firma Regal Burger zvíťazila v súťaži Začínajúci podnikateľ roka 2018 od EY. Špeciálnu cenu poroty za prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia získal Filip Glasa, riaditeľ spoločnosti FinStat s.r.o. Toho týždenník Trend označil za dátového revolucionára. FinStat spracováva dáta z verejných zdrojov alebo iných zdrojov otvorených dát najmä o firmách a robí z nich výpočty, analýzy a vizualizácie.
 • Článok
  aktuality.sk

  4.3.2019 | Firma z emisného škandálu ide do konkurzu. Štát zrejme príjde o 14 miliónov eur

  Upozornili sme na zánik firmy PWR – Plastic waste recycling známej z emisnej kauzy prvej Ficovej vlády.

  „Spoločnosť PWR – Plastic waste recycling definitívne končí. Bratislavský okresný súd totiž vyhlásil na majetok tejto firmy konkurz na návrh dodávateľa energií Lama energy, upozornil portál FinStat.sk.“

 • Článok
  aktuality.sk

  27.2.2019 | Obrovský podvod? Zo 136-miliónového dlhu štát nedostane nič

  Na podnet FinStatu portál Aktuality.sk pokračoval v zisťovaní, čo sa udialo s daňovým dlhom spoločnosti Clean Energy Trade, s.r.o., ktorá je najväčším daňovým dlžníkom v histórii SR. Finančná správa ho postúpila na Slovenskú konsolidačnú, ktorej sa darí vymôcť len pár percent z postupovaných pohľadávok. V januári 2019 pritom daniari vymerali spoločnosti, ktorá je od jesene v konkurze, ďalší daňový nedoplatok za 40 miliónov eur.

  „V závere vlaňajška však prišlo k zaujímavej zmene. Ako vyplýva z údajov portálu Finstat.sk, Clean Energy Trade, ktorý sa nachádza v likvidácii, už nefiguroval medzi dlžníkmi.“

 • Analýza
  Denník N

  29.11.2018 | Medzi najziskovejších právnikov na Slovensku patrí aj kancelária ministra spravodlivosti

  Spoločne s The Slovak Spectator sme vypracovali analýzu ziskovosti právnických kancelárií. Z nej vyplýva, že Medzi najziskovejších právnikov na Slovensku patrí aj kancelária ministra spravodlivosti Gábora Gála.

  „Analýzu realizoval The Slovak Spectator v spolupráci so spoločnosťou FinStat v rámci svojej ročenky o podnikateľskom prostredí Investment Advisory Guide.“

 • Rozhovor
  Trend

  25.11.2018 | Páči sa mi, že dáta o firmách dávame zadarmo

  Filip Glasa, riaditeľ spoločnosti FinStat s.r.o., v rozhovore pre týždenník Trend vysvetľuje princípy, na ktorých FinStat funguje a ako sa vyrovnal s nariadením o ochrane osobných údajov (GDPR). Glasa uvádza, aké služby spoločnosť poskytuje, s kým ďalším spolupracuje, akú má stránka návštevnosť a tak ďalej. Vyjadruje sa aj k plánovaným expandovaním firmy do Spojeného kráľovstva. Ako vraví, britské dáta sú sprístupňované v limitovanom rozsahu a v nízkej kvalite oproti slovenskému Registru účtovných závierok, takže nie je možné vytvoriť kópiu slovenského FinStatu.
 • Rebríček
  REVUE PRIEMYSLU

  21.11.2018 | Úspešný export sa ráta až na účte

  Medzinárodný obchod rozširuje firmám možnosti. Pridáva však aj riziká, a tak treba sledovať nielen situáciu na trhoch, ale aj odvetvia a kondíciu zákazníkov. „V niektorých prípadoch má význam overiť si informácie o obchodnom partnerovi aj hlbšie, či už keď sa podpisuje väčší kontrakt, alebo aj pri rastoch objemov, alebo napríklad rozšírení dodávok do novej krajiny,“ odporúča hlavný analytik FinStat Pavol Suďa.
 • Článok
  Trend

  16.11.2018 | Obrovské odpisy a veľké jednorázovky: Ako vyzeral Kočnerov biznis bez tržieb

  Spolu s týždenníkom Trend sme sa pozreli na majetok a podnikateľské aktivity Mariána Kočnera, vyšetrovaného pre viaceré daňové i iné podozrenia.

  „Okrem jeho záľuby v zmenkách a pohľadávkach ako biznisových nástrojoch možno z Obchodného registra vyčítať, že doteraz pôsobil v takmer dvoch desiatkach firiem. Veľa z nich sídlilo na rovnakej adrese na bratislavskej Trenčianskej ulici. Z týchto spoločností je zaujímavých len zopár, a to pre ich majetok, históriu a podnikateľské aktivity. TREND sa spolu s portálom FinStat.sk na ne pozrel bližšie.“

 • Rebríček
  Forbes

  26.10.2018 | Spolupráca na rebríčku Diamanty slovenského biznisu

  FinStat spolupracoval s magazínom Forbes, Enterprise Investors a PwC na zostavení desiateho ročníka rebríčka Diamanty slovenského biznisu, ocenenia najrýchlejšie rastúcich malých a stredných spoločností. Medzi ocenenými opäť dominoval IT sektor. Víťazom sa stala spoločnosť Pixel Federation, s.r.o. zaoberajúca sa vývojom hier.
 • Rozhovor
  oPoisteni.sk

  15.10.2018 | Analýza TOP 30 poisťovacích maklérov SR: Čo prispelo k ich úspechu?

  Náš analytik Pavol Suďa poskytol rozhovor pre portál oPoisteni.sk o analýze TOP 30 poisťovacích maklérov na Slovensku.

  „Tržby TOP 30 najväčších sprostredkovateľov poistenia vlani medziročne rástli takmer o deväť percent. Pri analýze ich finančnej situácie patria najdôležitejšie ukazovatele celkové tržby, náklady na služby, osobné náklady a hospodársky výsledok po zdanení, uvádza v rozhovore pre portál oPoisteni.sk Pavol Suďa, hlavný analytik spoločnosti FinStat.“

 • Rebríček
  oPoisteni.sk

  15.10.2018 | TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2017 na Slovensku

  FinStat vypracoval pre portál oPoisteni.sk rebríček najvýznamnejších poisťovacích maklérov na Slovensku za rok 2017 podľa celkových tržieb. Rebríček sa stal najčítanejším príspevkom portálu za rok 2018.

  „Poznáme TOP rebríček najväčších poisťovacích maklérov na Slovensku. Zostavili sme ho exkluzívne na našom odbornom portáli oPoisteni.sk, pričom sme sa zamerali na objektívne overiteľné kritérium – výšku tržieb z ich činností. Tento kľúčový údaj sme získali v spolupráci s portálom Finstat.“

 • Rebríček
  PC Revue

  4.10.2018 | Víťazi slovenských počítačových „Oskarov“ 2018

  FinStat spolupracoval na zostavení rebríčka pre ocenenie Najziskovejšia IT firma. Titul za rok 2017 získala spoločnosť Profesia, spol. s r. o.

  „Rebríček pripravujú spoločnosti Across Private Investments, FinStat a Digital Visions (PC REVUE). Hlavné kritérium na zaradenie do rebríčka je príslušnosť firiem do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií, ako hlavného predmetu podnikateľskej činnosti.“

 • Analýza
  SME

  2.10.2018 | Krátko pred Kuciakovou vraždou obvinená splatila dlh na daniach

  Žena, ktorá si podľa prokuratúry a polície objednala vraždu novinára Jána Kuciaka, splatila krátko pred činom dlh 21-tisíc eur na daniach. Vidno to v historickom prehľade dlžníkov, ktorý vedie a zverejňuje finančná správa. Alena Zsuzsová, ktorú súd zobral do väzby, mala ešte v roku 2016 dlh na daniach viac ako 52 - tisíc eur.Z údajov analytického webu FinStat.sk vyplýva, že dlh vyplatila v dvoch splátkach.

  „Alena Zsuzsová, ktorú súd zobral do väzby, mala ešte v roku 2016 dlh na daniach viac ako 52-tisíc eur. Z údajov analytického webu Finstat.sk vyplýva, že dlh vyplatila v dvoch splátkach.“

 • Rebríček
  REVUE PRIEMYSLU

  23.8.2018 | Spolupráca na rebríčku Top 250 najväčších firiem v priemysle

  FinStat spracoval a poskytol vybrané finančné údaje o najvýznamnejších priemyselných podnikoch v SR mesačníku Revue Priemyslu, ktorý na základe nich vytvoril rebríček najväčších spoločností v slovenskom priemysle za rok 2017 podľa výšky tržieb.
 • Článok
  Korzár

  2.8.2018 | Paškova firma mala za 10 rokov zisk 1,5 milióna. Vlani sa jej darilo rekordne.

  Výsledky Paškovej firmy môžu podľa hlavného analytika FinStatu Pavla Suďu mať súvislosť s aktívnym pôsobením bývalého podpredsedu Smeru v politike. Pripomína, že Komed v rokoch 2009 až 2013 vyplatil vtedajšiemu predsedovi NR SR, resp. poldruha roka aj opozičnému poslancovi NR SR, podiel na zisku prevyšujúci 400 000 eur. „Od roku 2013 spoločnosť zisky nevypláca, ale kumuluje, vďaka čomu jej vlastný kapitál presiahol na konci roka 2017 jeden milión eur,“ upozornil.
 • Článok
  Trend

  18.7.2018 | Máte na účte 600 miliónov eur a zrazu sú fuč

  FinStat ako prvý upozornil na začiatok konkurzného konania s eseročkou Clean Energy Trade, ktorá dlží na daniach takmer 136 miliónov eur. Kauze sa venoval portál Aktuality.sk a vzápätí obsiahlejšiu analýzu prípadu priniesol týždenník TREND.
 • Analýza
  Trend

  18.7.2018 | Kto najviac zarába na štáte

  FinStat spolu s týždenníkom Trend a UVOstat.sk zanalyzoval verejné obstarávanie aj víťazné firmy, ktoré si mnohokrát trúfajú nad svoje možnosti a príliš často potom rýchlo zaniknú.

  „Analytička portálu Finstat.sk Monika Ondrušeková sa bližšie pozrela na firmy, ktoré boli vo verejnom obstarávaní posledné roky najúspešnejšie. Všimla si, že veľa firiem vyhralo obstarávanie, ktorého suma niekoľkonásobne prevyšovala ich predošlé tržby.“

 • Rozhovor
  JOJ

  18.7.2018 | Hospodárenie politických strán

  Pre televíziu JOJ poskytla naša analytička Jaroslava Šepeľová rozhovor o hospodárení politických strán. Pripravili sme aj rebríček podľa výšky ich majetku a dotácii, na základe ktorých sme jednotlivé politické strany porovnali.
 • Analýza
  Trend

  29.4.2018 | GDPR ako výhovorka: Politikom vyhovuje, keď zatajujú svoje nehnuteľnosti

  V spolupráci s právnikom P. Nechalom sa venujeme implementácii GDPR vzhľadom na Open Data.

  „Vieme prísť s riešením, rovnako ako teraz s Finstatom, lebo chceme, aby fungoval naďalej, nakreslili sme si cestu, ktorú chceme otvoriť, aby v ňom mohli ostať rovnaké údaje, ktoré sú tam teraz“, dodáva P. Nechala. Ak budú takéto registre sťahovať údaje, ktoré už raz boli zverejnené na základe zákona, ich existencia nemá byť ohrozená.

 • Podujatie
  Trend

  17.4.2018 | Open Data a GDPR

  FinStat v spolupráci s Trend Business Breakfast zorganizoval podujatie na tému Open Data a GDPR.

  „Na podujatí vystúpili: Filip Glasa (zakladateľ, FinStat, s. r. o.), Ľubor Illek (odborník na informačnú bezpečnosť, Slovensko.digital), Juraj Bárdy (vedúci skupiny Lepšie dáta, externý spolupracovník ÚPVII), Matej Šimalčík (právnik, Transparency International Slovensko) a Pavel Nechala (advokát, Nechala & Co).“

 • Analýza
  Trend

  22.3.2018 | Do kauzy vadalovcov vstúpil kokaín

  Pre skupinu novinárov sme pripravili analýzu o firmách, v ktorých vystupuje Antonino Vadala a Diego Roda. Zamerali sme sa najmä na výšky daňových pohľadávok.

  „TREND si všimol z podkladov portálu Finstat.sk, že v roku 2015 firma Agro Košarovce, teda spoločná firma D. Rodu a manžela L. Sukeľovej Jaroslava, uvádza nezvyčajne vysokú daňovú pohľadávku vyše 205-tisíc eur.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  19.3.2018 | Stopli ste živnosť? Nezabudnite na priznanie

  Pre Hospodárske noviny sme pripravili základné štatistiky o zániku živností na Slovensku.

  „Počet zanikajúcich živností je za posledných sedem rokov približne rovnaký. Drží sa okolo čísla 40-tisíc zrušených živností za rok. Veľkou výnimkou bol však rok 2013. Vtedy dosiahlo ich množstvo okolo 55-tisíc.“

 • Analýza
  Trend

  1.2.2018 | Štát nie je najhorší manažér, ale nesmie stretnúť konkurenciu

  V spolupráci s týždenníkom Trend sme sa pozreli na hospodárenie tridsiatich vybraných štátnych firiem.

  „Niektoré z firiem boli počas celého sledovaného obdobia v strate. Napríklad Železničná spoločnosť Slovensko či Jadrová energetická spoločnosť Slovenska. Naopak, počas celého obdobia boli každoročne v zisku napríklad Transpetrol a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť,“ konštatuje Monika Ondrušeková, finančná analytička spoločnosti FinStat.

 • Rozhovor
  Trend

  11.1.2018 | Nariadenie Únie ochromí FinStat a spol. Ak sa vláda nespamätá

  Od mája 2018 začne platiť európske nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR), ktoré zasiahne viaceré projekty a mimovládne organizácie.

  „FinStat bude fungovať aj ďalej, horšie to budú mať napríklad študenti, ktorí robia s otvorenými údajmi a nebudú mať dosť peňazí, aby si na každý maličký projekt nechali spraviť právnu analýzu a dokumentáciu.“ Hovorí Filip Glasa, konateľ FinStatu.

 • Analýza
  RTVS

  6.12.2017 | Zrušenie daňových licencií

  FinStat v spolupráci s RTVS vypracoval štatistiku, ktorej predmetom bolo vyhodnotenie dopadu zavedenia daňovej licencie na vznik a zánik obchodných spoločností na Slovensku.
 • Analýza
  Trend

  30.11.2017 | Kto sú najväčšie biele kone na Slovensku a koľko dlhujú na daniach

  V spolupráci s Trendom sme zhotovili analýzu o zlúčených spoločnostiach a o tzv. bielych koňoch, ktoré za nimi stoja. Zamerali sme sa najmä na firmy s vysokými daňovými nedoplatkami.

  „Kým v apríli sme v databáze FinsStat mali celkovo 14-tisíc spoločností zaniknutých formou zlúčenia, k dnešnému dátumu je to už viac ako 18-tisíc,“ uviedla Monika Ondrušeková z FinStatu.

 • Rebríček
  The Slovak Spectator

  28.11.2017 | Which are the largest law firms in Slovakia?

  Z dát poskytnutých FinStatom vypracoval Slovak Spectator rebríček najväčších spoločností pôsobiacich v oblasti práva.
 • Rebríček
  Forbes

  22.11.2017 | Spolupráca na rebríčku Diamanty slovenského biznisu

  FinStat spolupracoval s magazínom Forbes na vypracovaní rebríčka Diamanty slovenského biznisu. Diamanty sú prestížne každoročné ocenenie udeľované spoločnosťou Enetrprise Investors od roku 2009 najrýchlejšie rastúcim spoločnostiam Slovenska v kategórii malých a stredných podnikov.
 • Rebríček
  Trend

  14.11.2017 | Spolupráca na vyhodnotení rebríčka Daňovník roka - Taxparency 2017

  FinStat v spolupráci s konzultačnou spoločnosťou BMB Leitner vypracoval rebríček najväčších platiteľov dane - Daňovník roka 2017. Výsledky rebríčka boli slávnostne vyhlásené na galavečeri TREND TOP 2017.
 • Rebríček
  PC Revue

  15.7.2017 | Zostavovanie rebríčka TOP 300 IT firiem a najziskovejšia IT firma roka

  FinStat pripravil spolu s Across Private Investments a Digital Visions (PC REVUE) rebríček najväčších IT firiem. Okrem tohto rebríčka pripravil FinStat spolu s Acrossom aj rebríček najziskovejších IT firiem.
 • Rozhovor
  RTVS

  15.7.2017 | Analýza najbohajtších politických strán

  Pre RTVS FinStat zapracoval analýzu finančných údajov politických strán vo vláde. Porovnávali sme hodnoty majetku a ich štruktúru. Medzi najbohatšie patrí suverénne Smer-SD (celkový majetok 13,9 milióna Eur).
 • Analýza
  RTVS

  9.7.2017 | Analýza finančných výsledkov slovenských firiem za rok 2016

  30.6. 2017 bol posledný termín na podanie odložených daňových priznaní spolu s účtovnými závierkami. Naši analytici sa pozreli na ich hospodárenie a súhrnné výsledky aj v spolupráci s RTVS.
 • Analýza
  SME

  14.6.2017 | Denne vyrobia tisíc áut. Čo stratí Slovensko a Volkswagen štrajkom

  V súvislosti s blížiacim sa štrajkom vo Volkswagen sa analytici FinStatu pozreli na hodnotu osobných nákladov a pridanej hodnoty vo Volkwagene na 1 zamestnanca.

  „V roku 2015 podľa analýzy portálu Finstat.sk totiž zamestnanci vytvorili pre podnik pridanú hodnotu 780 miliónov eur, mzdové náklady boli 276 miliónov eur. Zamestnanci tak dostali 35 z každých sto eur, ktoré pre podnik vytvorili.“

 • Analýza
  Trend

  29.5.2017 | Smerákom a ich známym sa darí nadštandardne alebo ako sa z politiky robí biznis

  V spolupráci s týždenníkom Trend sme sa pozreli na hospodárenie firiem prepojených na významných predstaviteľov vládnucej strany.

  „L. Bašternák bol pritom rekordérom analýzy tržieb. V roku 2013 tržby s ním spájaných firiem stúpli medziročne takmer dvadsaťnásobne – z necelých 200-tisíc na takmer 3,3 milióna eur. V sumáre pritom tržby všetkých slovenských firiem podľa Finstatu za rovnaké obdobie klesli. O rok neskôr stúpli len mierne, o štyri percentá.“

 • Rozhovor
  TA3

  26.4.2017 | HOSŤ V ŠTÚDIU: F. Glasa o ekonomickom vývoji slovenských firiem

  FinStat poskytol rozhovor pre televíziu TA3 o hospodárení firiem za rok 2016.

  „Všade počúvame správy o tom, ako sa našej ekonomike darí, o spotrebiteľoch, ktorí zarábajú a aj míňajú viac. Ako sú však na tom naše firmy? Ako sa vyvíjajú ich tržby či zisk? Na to sa pozreli odborníci zo spoločnosti Finstat. O výsledkoch nám viac povedal Filip Glasa, analytik Finstatu.“

 • Rozhovor
  RTVS

  9.4.2017 | Správy RTVS: Ministerka chce zakročiť proti špekulantom

  Analýza FinStatu o zlučovaní firiem poukázala na špekulatívne firmy s vysokými daňovými nedoplatkami, pre RTVS sme poskytli rozhovor o zlučovaných spoločnostiach.
 • Analýza
  Trend

  4.4.2017 | Konečným majiteľom 760 slovenských firiem je Francúz z predmestia Lyonu

  Naši analytici pripravili analýzu o zlučovaní spoločností, ktoré je v posledných rokoch veľmi časté. V spolupráci s týždenníkom Trend sme sa pozreli aj na majiteľov zlučovaných firiem a ich daňové nedoplatky.

  „Francúz Amélio Malva Laurent Bilot-Magé je konečným majiteľom viac ako 760 zlúčených slovenských firiem. Ich sumárny daňový dlh je vyše 23 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy Finstatu.“

 • Analýza
  Trend

  6.3.2017 | Boj o hazard sa nekončí

  Pre týždenník Trend sme pripravili analýzu firiem pôsobiacich v hazardnom priemysle, pozreli sme sa na ich hospodárenie, najmä ziskovosť.

  „Napriek všeobecnej predstave o vysokých maržiach analýza spoločnosti Finstat ukazuje, že hazard bez stávkových spoločností je s deväťpercentnou EBITDA maržou tesne pod celoslovenským priemerom.“

 • Analýza
  Sapie

  1.3.2017 | Projekt Titans of Tomorrow – Scale-up study

  FinStat spolupracoval so Slovenskou asociáciou pre inovatívnu ekonomiku. Výsledkom spolupráce bolo vyhodnotenie významu scale-upov pre slovenskú ekonomiku.
 • Analýza
  Trend

  3.2.2017 | Ekonomike sa darí. Vlani vzniklo 20-tisíc nových firiem

  Naši analytici sa aj tento rok pripravili analýzu o novovzniknutých a zaniknutých firmách v roku 2016. V spolupráci s týždenníkom Trend ich bližšie predstavíme.

  „Súčasne sa otočil trend – vlani počet novovzniknutých firiem stúpol, predtým dva roky po sebe klesal. 'Zvýšená ekonomická aktivita je jedným z dôvodov,' hovorí analytička spoločnosti Finstat Jaroslava Šepeľová.“

 • Rebríček
  The Slovak Spectator

  24.10.2016 | Eustream rules among biggest taxpayers, again

  The Slovak Spectator na základe rebríčka najväčších platiteľov dane, ktorý sme pripravili, poukázal na spoločnosť eustream a.s.

  „The largest payer of income tax is still the natural gas transport company Eustream with more than €151 million in taxes paid to the state in 2015.“

 • Analýza
  SAF

  18.10.2016 | Pohľad na finančno-ekonomický vývoj podnikateľského prostredia Slovenska v rokoch 2013 – 2015

  Naša analytička Jaroslava Šepeľová pripravila pre časopis Slovenskej asociácie podnikových finančníkov analýzu finančno-ekonomického vývoja podnikov na Slovensku za roky 2013-2015. V analýze sa venujeme vzniku a zániku firiem, veľkosti, ziskovosti firiem a aj výške splatnej dane.
 • Rebríček
  PC Revue

  13.10.2016 | IT GALA 2016: Poznáme najziskovejšie slovenské IT firmy

  FinStat pripravil spolu s Across Private Investments a Digital Visions (PC REVUE) rebríček najväčších IT firiem.

  „Titul Najziskovejšia IT firma roka 2015 získala spoločnosť Sygic, a. s., ktorá dosiahla 370 z celkového možného počtu 400 bodov. Na druhom mieste skončila spoločnosť ESET, spol. s r. o., s 368 bodmi a na treťom mieste spoločnosť RESCO, spol. s r. o., s celkovým počtom 349 bodov.“

 • Rebríček
  Denník N

  15.8.2016 | Najvyššiu daň znova zaplatil eustream, Kia predbehla Volkswagen (top 20 platcov dane)

  Denník N predstavil firmy s najvyššou splatnou daňou z príjmu v roku 2015 na základe nášho rebríčka.

  „Zoznam zostavil Finstat podľa údajov, ktoré firmy posielajú do Registra účtovných závierok. Vychádzal z údajov vo viac ako 180-tisíc účtovných závierkach (okolo 90 % firiem).“

 • Rebríček
  SME

  11.8.2016 | Pozrite sa, ktoré firmy platia najviac daní do štátneho rozpočtu

  Rebríček firiem podľa výšky splatnej dane z príjmu za rok 2015, ktorý sme vo FinState pripravili bol základom pre príspevok v SME.

  „Zavedenie daňovej licencie v roku 2014 výrazne ovplyvnilo množstvo stratových firiem,“ píše analytička Jana Polakovičová. Vraví, že firmy už nie sú až tak motivované vykazovať stratu, nakoľko z dôvodu daňovej licencie sú povinné hradiť daň aspoň v hodnote daňovej licencie (najmenej 480 eur, najviac 2 880 eur, pozn. red.).

 • Analýza
  Trend

  8.6.2016 | Slovenské firmy prekvapili, zisk im výrazne rastie

  V spolupráci s týždenníkom Trend sme sa pozreli na ziskovosť slovenských firiem v roku 2015, ktorá sa výrazne zvýšila.

  „Ziskovosť slovenských firiem v minulom roku stúpla o 48 percent. Tržby spoločností pritom v rovnakom čase narástli len o štyri percentá. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Finstat, ktorá vyhodnotila údaje vyše 114-tisíc obchodných spoločností, ktoré už podali účtovné závierky za uplynulý rok.“

 • Analýza
  Trend

  2.5.2016 | Kto doplatil na prvé daňové licencie

  FinStat v spolupráci s Trend pripravil analýzu o dopade daňových licencii na sumárnu výšku dane z príjmu a o ich vplyve na zvýšení zánik firiem.

  „Filip Glasa, zakladateľ portálu FinStat, dodáva, že k výmazom firiem došlo v nadpriemernom počte aj začiatkom tohto roka. „Podnikatelia sa zbavujú neaktívnych firiem. Tento rok to ešte bude pokračovať, lebo v marci, po daňových priznaniach na oneskorencov dopadla realita – musia zaplatiť licencie.“

 • Rozhovor
  TA3

  30.4.2016 | HOSŤ V ŠTÚDIU: F. Glasa o daňových licenciách

  Filip Glasa, konateľ FinStatu, poskytol rozhovor pre TA3 o zavedení daňových licencii ako o ich dopade na slovenské spoločnosti. Až 40% firiem zaplatilo daň vo výške licencie.

  „Reč bola o daňových licenciách, ktoré štát zaviedol v boji so špekulantami. Túto daň platili firmy prvýkrát v tomto roku za vlaňajšok. Aký dosah mali tieto licencie na biznis firiem, to nám povedal Filip Glasa, odborník z portálu FinStat.sk, ktorý sa na vplyv licencií pozrel podrobnejšie.“

 • Analýza
  SAF

  22.4.2016 | Analýza zániku firiem v rokoch 2012 – 2015

  Analytička Jaroslava Šepeľová pripravila pre Finančného manažéra Asociácie asociácie podnikových finančníkov analýzu o zániku firiem na Slovensku v rokoch 2012 – 2015. Venuje sa regionálnemu, odvetvovému, ale aj veľkostnému členeniu firiem.

  „V počiatočnej fáze analýzy zániku firiem sme brali do úvahy všetky zaniknuté spoločnosti v rokoch 2012 – 2015. Vychádzali sme z databázy 25 205 spoločností (s.r.o., a.s., k.s., v.o.s), ktoré zanikli v predmetných rokoch.“

 • Rozhovor
  RTVS

  6.4.2016 | FinStat: Na Panamu má väzby 168 firiem

  Filip Glasa, konateľ FinStatu, poskytol pre televíziu RTVS rozhovor o spoločnostiach s majiteľmi z Panamy. Taktiež poukázal na spoločnosť Territorio s.r.o., ktorej zisk v roku 2014 bol porovnateľný s eustream a.s.
 • Analýza
  SME

  6.4.2016 | Slovensko hostí desiatky firiem, ktoré majú väzby na Panamu

  SME prinieslo článok na základe našej analýzy spoločností, ktoré majú prepojenia na Panamu. Poukázali sme na ich záhadne vysoké zisky, osoby a aj podozrivé adresy.

  „V Obchodnom registri je 168 slovenských firiem, ktoré majú akcionárov alebo spoločníkov z Panamy. Tržby týchto firiem sú spolu v hodnote 38 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej analýzy špecializovaného portálu FinStat.“

 • Rozhovor
  TA3

  30.3.2016 | HOSŤ V ŠTÚDIU: F. Glasa o zaniknutých firmách

  Pre televíziu TA3 poskytol Filip Glasa, konateľ FinStatu, rozhovor o zániku firiem za rok 2015. Pozreli sme sa na ich veľkosť, regionálne a odvetvové členenie a na súvis zániku firiem s daňovými licenciami.

  „V roku 2015 u nás zaniklo viac ako 7-tisíc firiem. Vyplýva to z aktuálnych čísiel spoločnosti FinStat. Ktoré firmy najčastejšie ukončili svoju činnosť a z akých dôvodov, o tom nám viac povedal Filip Glasa, analytik spomínanej spoločnosti.“

 • Analýza
  SME

  29.3.2016 | Vlani zaniklo viac ako 7-tisíc firiem, dôvodom sú hlavne daňové licencie

  Na základe analýzy FinStatu pripravilo SME článok o zániku spoločností v spojení s daňovými licenciami.

  „Vlani zaniklo ďalších 7083 firiem, čo je stále výrazne vyššie číslo ako v rokoch 2012 a 2013 pred zavedením daňových licencií. Vyplýva to z najnovšej analýzy špecializovaného portálu FinStat.“

 • Analýza
  Trend

  22.1.2016 | Slováci prepadajú kultu tela

  FinStat sa v spolupráci s týždenníkom Trend pozrel bližšie na hospodárenie plastických chirurgii a ich rast od roku 2010.

  „Kým priemerné hodnoty tržieb vybraných spoločností roku 2010 boli približne 370-tisíc, do roku 2014 vzrástli na takmer 850-tisíc eur. Zisky, ktoré nie sú až také vysoké, stúpli z 31 500 na vyše 56-tisíc eur.“

 • Analýza
  Hospodářske noviny

  21.12.2015 | Slovenská Čadca se stala polským daňovým rájem. Na jedné ulici sídlí desítky velkých polských firem

  Analýza FinStatu o poľských komanditných spoločnostiach sídliacich v Čadci zaujala aj český denník Hospodářske Noviny.

  „Ulice Palárikova ve městě Čadca na severozápadě Slovenska je mezi polskými daňovými poradci známé místo. V domě s číslem popisným 76 tam sídlí desítky komanditních společností patřících polským podnikatelům. Na Slovensku neprovozují žádnou aktivitu, ale většinou mají vysoká aktiva a zisk generovaný z finanční činnosti.“

 • Analýza
  Trend

  15.12.2015 | Čadca sa stala daňovým rajom pre poľských právnikov. Raj sa už rozplynul

  Naši analytici pripravili pre Trend analýzu komanditných spoločností s poľskými majiteľmi, ktoré zväčša sídlia na rovnakej adrese a ich zisky sú nezvyčajne vysoké.

  „Pre porovnanie, spolu zisk čadčianskych komanditných spoločností z bežnej činnosti presiahol vlani 780 miliónov eur, čo je podľa J. Polakovičovej viac ako ziskovosť každého z odvetví Slovenska. Pritom firmy z Čadce na daniach minulý rok na Slovensku spolu odviedli ani nie 40-tisíc eur.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  28.7.2015 | Čo prezrádzajú čísla v grafe

  Podľa štatistík mesačne v roku 2012 vzniklo vyše 1700 firiem, v roku 2013 2390 firiem, v roku 2014 1200 a v tomto roku len 1100.
 • Rebríček
  Hospodárske noviny

  24.7.2015 | Desiatky miliónov na daniach. Pozrite sa, ktoré firmy zaplatili štátu najviac

  Na základe rebríčka firiem s najvyššou splatnou daňou z príjmu za rok 2014, ktorý pripravili naši analytici, pripravili Hospodárske Noviny článok.

  „Najvyššiu daň z príjmu za minulý rok na Slovensku odviedla automobilka Kia Motors Slovakia, a to až 104 miliónov eur. Vo svojom najnovšom rebríčku to uviedla spoločnosť FinStat.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  23.7.2015 | Medzi automobilkami má Volkswagen najviac a najdrahších zamestnancov

  Hospodárske Noviny v spolupráci s FinStat pripravili analýzu najväčších automobiliek na Slovensku na základe počtu zamestnancov.

  „Volkswagen Slovakia spomedzi všetkých troch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zamestnáva najviac pracovníkov. Ku koncu roka 2014 evidoval až 9959 zamestnancov, medziročne viac o 479.“

 • Analýza
  SME

  6.5.2015 | Vesmír schránkových firiem: Čo spája „spolumajiteľa“ Dôvery s Váhostavom?

  FinStat v spolupráci so SME pripravil analýzu osôb figurujúcich v štruktúre firiem a ich prepojenie.

  „Advokátska kancelária Daniela Futeja využíva pri práci rovnaké schránkové schémy, ako ľudia, ktorí naliali do stavebnej firmy Váhostav milióny eur v zlých časoch a nežiadali za to žiadne záruky.“

 • Analýza
  SME

  20.4.2015 | Najviac platobných rozkazov na Slovensku bolo vlani v stavebníctve

  Analýza, ktorú pripravili naši analytici, o platobných rozkazoch ukázala, že ich je najviac v odvetví stavebníctvo a taktiež poukázala na najvyššie platobné rozkazy.

  „So schopnosťou platiť svoje pohľadávky majú na Slovensku najväčšie problémy spoločnosti pôsobiace v stavebníctve. Najviac platobných rozkazov sa totiž v roku 2014 a začiatkom tohto roka vydalo na firmy podnikajúce práve v tomto odvetví.“

 • Analýza
  SAF

  9.4.2015 | Zadlženosť a likvidita slovenských firiem v roku 2013

  Analytička Monika Ondrušeková pripravila pre Finančného manažéra analýzu finančných ukazovateľov zadlženosti a likvidity za rok 2013. Ukazovatele sú analyzované z regionálneho aj odvetvového hľadiska.

  „V analýze sú použité údaje z databázy FinStat.sk, ktorá obsahuje 193 774 účtovných závierok slovenských spoločností za rok 2013.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  31.3.2015 | Biznis zarobil viac. Kvôli licenciám

  Na základe analýzy našich analytikov priniesli Hospodárske noviny článok o dopade daňových licencii na ziskovosť firiem v roku 2014.

  „Zisk firiem podľa FinStatu medziročne vzrástol o 25 percent.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  31.3.2015 | Kontroverzné licencie poslali zisky firiem výrazne nahor

  Analýza, ktorú sme vo FinState pripravili poukazuje na dopad daňových licencii a výrazné zmeny v ziskovosti malých firiem.

  „Zisk firiem podľa nej stúpol medziročne o 25 percent. „Ide hlavne o malé firmy. Tie v minulosti mohli dosahovať malú stratu, alebo nulu kvôli tomu, že optimalizovali výdavky tak, aby nemuseli zaplatiť daň,“ vysvetlil analytik FinStat Filip Glasa s tým, že za rok 2014 už musia zaplatiť aspoň malú paušálnu daň, tak im je jedno, či sú v malej strate, alebo v malom zisku.“

 • Analýza
  SME

  30.3.2015 | Firmy prestávajú tajiť zisky, výber daní sa zvýšil o desiatky miliónov eur

  Na základe našej analýzy o dopade daňových licencii zverejnilo SME článok o ziskovosti firiem v roku 2014.

  „Časť firiem mohla uvažovať, že tak či tak musí zaplatiť aspoň malú daň a preto nie je zaujímavé optimalizovať výdavky až do straty,“ hodnotí výsledky analýzy šéf Finstat.sk Filip Glasa.“

 • Analýza
  SME

  1.3.2015 | Tesco zvažuje odchod zo Slovenska

  Pre portál SME sme pripravili analýzu spoločnosti TESCO STORES SR a.s., ktorú sme porovnali s jej konkurenciou.

  „Z pohľadu tržieb je Tesco podľa analytického webu Finstat.sk deviaty najväčší podnik u nás. Tržby v minulosti podniku stúpali a posledné tri roky sa pohybujú medzi 1,3 až 1,4 miliardy eur. Sú zhruba dvojnásobne vyššie ako populárne diskonty Lidl alebo Kaufland.“

 • Analýza
  Trend

  25.2.2015 | Diagnóza úplatky

  Trend sa v spolupráci s našim analytikom Martinom Gulkom pozrel na hospodárenie súkromných ambulancii a ich hospodárenie za rok 2013.

  „Ako pre TREND vyrátal a spriemeroval analytik Martin Gulka z portálu Finstat.sk na vzorke vyše päťsto súkromných ambulancií, ku koncu roka 2013 mala väčšina z nich tržby medzi 50- až 100-tisíc eur.“

 • Rozhovor
  RTVS

  9.2.2015 | Aj v opravenom zozname chýbajú firmy

  Filip Glasa, konateľ FinStatu, poskytol rozhovor pre RTVS o rebríčku najväčších platcov dane za rok 2013. Rebríček, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií nie je kompletný a chýbajú v ňom firmy, ktoré sa nachádzajú v zozname FinStatu.
 • Rebríček
  Hospodárske noviny

  9.2.2015 | Kažimírovci to nedomysleli, na zozname chýbajú tisíce firiem

  Hospodárske Noviny poukázali na to, že zoznam najväčších platiteľov dane za rok 2013 zverejnený Ministerstvom financií nie je kompletný a chýbajú v ňom spoločnosti, ktoré figurujú v zozname zverejnenom FinStatom.

  „V prípade firmy ako je Volkswagen, ktorá vykazuje podľa pravidiel IFRS, je zložitejšie zistiť výšku splatnej dane z registra závierok či iných zdrojov než v prípade firmy, ktorá účtuje podľa slovenských pravidiel, uvádza Filip Glasa, šéf a spoluzakladateľ portálu Finstat.sk.“

 • Rebríček
  Denník N

  8.2.2015 | Prečo v Kažimírovom zozname chýbajú Volkswagen aj elektrárne

  Rebríček najväčších platcov dane za rok 2013 zverejnený Ministerstvom financií aj po doplnený nie je kompletný a chýbajú v ňom niektoré z firiem, ktoré sa nachádzajú v zozname firiem zverejnenom FinStatom.

  „Analytik Finstatu Martin Gulka hovorí, že v zozname chýbajú napríklad spoločnosti, ktorých účtovné obdobie je hospodársky rok. Je to obdobie dvanástich po sebe idúcich mesiacov, ktoré sa nezhoduje s kalendárnym rokom, čo znamená, že účtovné obdobie sa nekončí decembrom, ale hociktorým iným mesiacom.“

 • Rebríček
  SME

  7.2.2015 | Kažimír opravil zoznam veľkých platcov dane, niektorí opäť chýbajú (zoznam 170+)

  V rebríčku najväčších platcov dane za rok 2013, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií chýbajú významné spoločnosti, napríklad Volkswagen alebo Slovenské elektrárne. Na tento fakt poukázali analytici z FinStatu.

  „Popri obchodných sieťach v opravenom zozname chýbajú aj ďalšie top podniky Slovenska. Napríklad automobilka Volkswagen alebo pološtátne Slovenské elektrárne, tieto dva podniky by pritom podľa webu Finstat.sk mali byť na špičke rebríčka najväčších platiteľov daní.“

 • Rebríček
  Hospodárske noviny

  7.2.2015 | Koľko platia firmy na daniach? U Kažimíra sa pomýlili, ukázali nový zoznam

  Ministerstvo financií zverejnilo nový zoznam platcov dane, ktorý je viac ako dvojnásobne väčší, ako predchádzajúci, avšak aj tak v ňom chýbajú spoločnosti, ktoré figurujú v zozname vytvorenom FinStatom.

  „V zozname firiem, ktoré zverejnil rezort financií, aj naďalej chýba automobilka Volkswagen či Slovenské elektrárne. Tieto firmy by mali podľa analytického webu Finstat.sk zaujať prvenstvo.“

 • Rozhovor
  RTVS

  7.2.2015 | Aj v opravenom zozname chýbajú firmy

  Filip Glasa, konateľ FinStatu, poskytol rozhovor pre RTVS o zozname platcov dane za rok 2013, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií. V tomto zozname avšak ešte stále chýbajú najväčšie spoločnosti.
 • Analýza
  SAF

  15.1.2015 | Návratnosť kapitálu a návratnosť aktív slovenských firiem podľa odvetví a regiónov

  Naši analytici pripravili pre Finančného Manažéra analýzu ukazovateľov návratnosti za rok 2013, konkrétne návratnosť aktív a návratnosť vlastného kapitálu. Zamerali sa najmä na regionálne a odvetvové členenie.

  „Návratnosti kapitálu a aktív sú jednými z najčastejšie používaných ukazovateľov pri analyzovaní firiem. Aj keď nepovedia o firme celú pravdu, stojí za to poznať ich hodnoty. V analýze sme sa pozreli na dáta približne 161 tisíc firiem za rok 2013 na celom Slovensku.“

 • Analýza
  SME

  15.1.2015 | Hrozí, že bude Tesco zatvárať pobočky aj na Slovensku?

  Náš analytik, Martin Gulka, pripravil pre SME článok o hospodárení TESCO STORES SR, a.s. v súvislosti s ich hospodárskymi problémami v zahraničí.

  „Tesco Stores sa výškou svojich tržieb zaraďuje na prvé miesto z celého odvetvia slovenského maloobchodu. Jeho najväčšími konkurentmi na našom trhu sú spoločnosti Kaufland a Lidl. Tržby Tesca sú však takmer dvojnásobne vyššie, ako tržby Lidlu, či Kauflandu.“

 • Analýza
  aktuality.sk

  14.1.2015 | Tesco pristupuje k radikálnym škrtom, zatvára prevádzky v Česku i Maďarsku

  Vedenie britského reťazca Tesco v týchto dňoch avizuje zatváranie prevádzok v Británii, Česku i Maďarsku. Budú sa niektoré zatvárať aj u nás?
 • Analýza
  Denník N

  12.1.2015 | Kažimírove daňové licencie zlikvidovali najmä firmy bez zamestnancov

  Analýza FinStatu pre Denník N poukázala na vysoký zánik firiem z dôvodu zavedenia daňových licencii. Avšak väčšina zo zaniknutých firiem nie je aktívna a často nemajú ani zamestnancov.

  „Do likvidácie vstúpilo vlani 1816 firiem, v roku 2013 to bolo 692 firiem.„Určite ide o efekt spôsobený daňovými licenciami,“ hovorí Filip Glasa, zakladateľ portálu FinStat. Podrobnejší pohľad na dáta ukazuje, že prevládajú firmy s nízkymi tržbami a nulovým počtom zamestnancov.“

 • Rozhovor
  Trend

  30.12.2014 | Oligarchovia sú silní v odvetviach, kde má vplyv štát

  Konateľ FinStatu, Filip Glasa, poskytol pre týždenník Trend rozhovor na tému hospodárenia finančných skupín a oligarchov.

  „Stále sa hovorí, že automobilový priemysel je motorom ekonomiky. Pritom sa zdá, že jeho vplyv je menší ako finančníkov a oligarchov. Môže to byť spôsobom podnikania, finančné skupiny majú tendenciu rásť, celý cash flow, ktorý príde do firmy, použijú na to, aby dokúpili ďalšie aktíva.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  24.11.2014 | Firmy končia biznis. Vo veľkom

  Analýza FinStatu poukázala na zvýšenie zániku firiem ako vplyv daňových licencii. Zvýšil sa aj počet likvidácii a aj zlúčení firiem.

  „Samozrejme, že firmy zanikali aj pred zavedením daňových licencií, ako je vidieť v grafoch. Ale zavedenie licencií tento trend zvýšil, lebo podnikateľom sa už neoplatí držať neaktívne firmy,“ dodáva Filip Glasa z FinStatu, ktorý sa zaoberá aj zbieraním údajov z Obchodného vestníka“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  20.10.2014 | Ak zrušíte firmu, daňovú licenciu si už neodpočítate

  Hospodárske Noviny priniesli článok o novozavedených daňových licenciách, kde využili údaje z našej analýzy. Daňové licencie sa týkajú najmä malých podnikov.

  „Podľa údajov spoločnosti FinStat do balíka vybranej minimálnej dane najviac prispejú tí najmenší. Licenciu spomedzi nich bude platiť až 90 percent podnikov.“

 • Analýza
  SAF

  10.10.2014 | Analýza dopadu daňových licencí

  Finančný Manažér prináša komplexnú analýzu daňových licencii, ktorú pripravil náš analytik Josef Pohorský. Venuje sa najmä počtu firiem, ktoré by platili jednotlivé licencie.

  „Ministerstvo financí plánuje od roku 2015 zavést tzv. daňové licence. Jedná se o jednorázovou roční platbu, kterou by firma odvedla v případě, že by se jí zaplacená daň z příjmu právnických osob nerovnala alespoň výši dané licence.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  2.10.2014 | Licencie zobrali Slovákom chuť do biznisu

  Na základe analýzy vzniku firiem, ktorú sme pripravili, priniesol Denník N príspevok o poklese vzniku firiem a o jeho spojení s daňovými licenciami.

  „Ako ukazujú štatistiky Finstatu, za prvých sedem mesiacov tohto roka vzniklo podstatne menej spoločností ako v rovnakom období vlani či predvlani.“

 • Analýza
  Trend

  19.9.2014 | Zistenie TREND.sk: Smer pošle až tri z desiatich eseročiek do soft bankrotu

  Ministerstvo zaviedlo nový pojem, „Firma v kríze“. Spolu s týždenníkom Trend sme sa pozreli koľko firiem na Slovensku je podľa tejto definície „v kríze“.

  „Keby zákon platil už tento rok, v kríze sú tri z desiatich eseročiek na Slovensku, pretože na každé euro majetku majú viac ako 25 eur dlhov. Ukazuje to analýza účtovných závierok slovenských eseročiek, ktorú pre TREND.sk spracoval analytický web Finstat.sk.“

 • Analýza
  Hospodárske noviny

  16.9.2014 | Sú kostrou našej ekonomiky, Kažimírova daň ich zasiahne najviac

  Analýza daňových licencii, ktorú sme poskytli Hospodárskym Novinám poukázala na ich dopad najmä na malé spoločnosti, ktoré majú na Slovensku najväčšie zastúpenie.

  „Nesú so sebou nálepku kostra slovenskej ekonomiky. Hoci sú najmenší, dokopy zamestnávajú väčšinu ľudí na Slovensku. A teraz majú na dosah aj ďalšie prvenstvo – práve oni budú v najväčšej miere platiť nové minimálne dane, teda takzvané licencie. Ukázala to najnovšia analýza spoločnosti FinStat, ktorú majú HN k dispozícii.“

 • Analýza
  Trend

  16.9.2014 | Daňová licencia v roku 2015. Na koho sa nevzťahuje a ako sa jej vyhnúť?

  Týždenník Trend priniesol prehľad daňových licencii, ich výšky, podmienky platenia a aj ich dopad. V článku využili aj údaje, ktoré im poskytli naši analytici.

  „Za obdobie od 1.1.2014 – 3.9.2014 evidovali registrové súdy 845 návrhov na zrušenie spoločnosti formou likvidácie. Za rovnaké obdobie v roku 2013 evidovali registrové súdy len 359 návrhov na zrušenie spoločnosti formou likvidácie ( zdroj: finstat.sk ).“

 • Analýza
  SME

  26.8.2014 | Analýza neukázala, že veľké firmy platia nízke dane

  Analýza nášho analytika, Josefa Pohorského, ktorú využil Trend sa zameriava na výšku dane, ktorú firmy zaplatili v roku 2013. Analýza ukázala, že práve najväčšie firmy platia aj najvyššiu daň.

  „Päť najväčších sektorov odviedlo 45 percent celkovej sumy zaplatenej na daniach, hovorí Josef Pohorský, analytik Finstatu.“

 • Analýza
  SME

  26.8.2014 | Daňové licencie by vlani platili tisícky firiem

  Analýza FinStatu ukázala koľko firiem by platilo daňové licencie, ak by sa licencie platili už minulý rok. Štát by na nich vybral o približne 75 mil.€ viac.

  „Keby sa daňové licencie platili už vlani, zaplatilo by ich asi 82 percent zo 131-­tisíc firiem, ktorých výsledky analyzoval Finstat. Ide o spoločnosti, ktoré buď nezaplatili žiadnu daň, alebo im vyšla nižšia daň, ako je výška licencie, ktorú štát pre firmy nastavil.“

 • SME

  7.8.2014 | Počas dvoch rokov bolo na Slovensku vydaných 59 emisií podnikových dlhopisov

  Počas tohto roka a v predchádzajúcom bolo na Slovensku emitovaných 59 podnikových dlhopisov, uviedla to spoločnosť FinStat Data Services, ktorá pomáha spoločnostiam minimalizovať riziko strát spôsobených slabou finančnou silou ich obchodných partnerov.
 • Analýza
  SME

  22.5.2014 | Malé firmy vlani stratili viac ako štvrtinu zisku, pohli ním aj odvody

  Analýza, ktorú sme pripravili pre SME ukázala, že malým firmám klesli zisky. Pokles mohlo spôsobiť zvýšenie dane alebo aj vyššie odpisy firiem.

  „Dôvodom poklesu zisku sú na jednej strane rastúce náklady a daňová optimalizácia. Oveľa výraznejšie však čisté zisky zasiahlo zvýšenie sadzby dane z príjmov z 19 na 23 percent,“ hovorí analytik FinStatu Filip Glasa, ktorý výsledky analyzoval.

 • Analýza
  t.a.s.r.

  21.5.2014 | Príjmy slovenských firiem vlani klesli aj napriek nárastu ich tržieb

  FinStat poukázal na pokles ziskov malých firiem, ktorý sme zaznamenali v roku 2013 aj napriek miernemu nárastu tržieb.

  „Slovenským firmám klesol v minulom roku zisk v priemere o 28 %. Podľa údajov spoločnosti FinStat Data Services, ktorá spracovala hospodárske výsledky 86.354 slovenských spoločností, sa tak stalo aj napriek tomu, že tržby firiem vlani narástli o 1,03 %.“

 • TA3

  14.2.2014 | O firmách si zistíte takmer všetko, niektoré sa boja zneužitia

  Podnikatelia si vždy starostlivo strážili údaje o tržbách, ziskoch, či daňových povinnostiach. Internetové portály o firmách ale menia situáciu. Dnes si viete na nich jednoducho zistiť všetky dôležité finančné údaje o ktorejkoľvek firme. Podľa odborníkov to pomáha vyčistiť trh od špekulantov. Mnohí podnikatelia sa však obávajú zneužitia citlivých údajov.
 • Analýza
  Pravda

  27.11.2013 | Pred decembrom prudko stúpla registrácia s.r.o

  Analýza, ktorú pripravili naši analytici poukázala na zvýšený počet novozaložených s.r.o. Tento nárast spôsobila zmena legislatívy, v ktorej sa mení spôsob platenia základného imania pri založení firmy.

  „Pod nárast počtu zakladania nových firiem sa podpísalo jednak prechádzanie živnostníkov na s.r.o., ale aj tlak na to, aby to stihli do konca novembra,“ hovorí Filip Glasa zo spoločnosti finstat.sk, ktorá sa zaoberá aj monitorovaním podnikateľského prostredia.“

 • Analýza
  Týden

  27.11.2013 | Slováci před zpřísněním zákona založili rekordní počet firem

  Český portál Týden.cz priniesol článok na základe analýzy FinStatu o zvýšenom počte novovzniknutých firiem na Slovensku. Tento nárast je spôsobený novou legislatívou, ktorá upravuje podmienky splatenia základného imania.

  „Ve srovnání s loňskem začalo nových podniků na Slovensku výrazněji přibývat už v létě. V říjnu pak bylo podle portálu Finstat.sk založeno přes 4300 firem, což je téměř dvaapůlkrát tolik než ve stejném období loni.“

 • Analýza
  Trend

  22.11.2013 | Už len týždeň bez hotovosti 5 000 eur

  Týždenník Trend poukázal na základe našej analýzy na zvýšený počet novozaložených s.r.o., ktorý je spôsobený legislatívnou zmenou. Od roku 2014 sa zmení spôsob splatenia základného imania.

  „Podľa informácie špecializovaného webu FinStat v októbri padol rekord v počte novovzniknutých spoločností. Vzniklo 4 311 nových firiem, čo je viac ako dvojnásobok bežného mesačného priemeru.“