Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

V roku 2024 zaniklo najviac spoločností za posledných 7 rokov

Rok 2024 môžeme z hľadiska zániku firiem a živností hodnotiť ako jeden z najhorších. Počet zrušených firiem bol najvyšší za posledných 7 rokov. Zároveň bolo založených najmenej živností za posledné 4 roky a prvýkrát od roku 2016 ich zaniklo viac ako vzniklo.

Pravidelne aktualizované dáta vznikov a zánikov firiem a živností uvádzame v našej online štatistike.

Kľúčové zistenia:

  • V roku 2024 zaniklo celkovo 5 930 spoločností, čo je o 20 % viac ako v predchádzajúcom roku. Medziročne ich vzniklo o vyše tisícku menej, presnejšie 20 568. Na počet zánikov mohli mať vplyv opätovne zavedené daňové licencie.
  • Rovnako negatívny obraz vytvorili aj živnosti. Po prvýkrát od roku 2016 ich zaniklo viac ako vzniklo. Celkovo bolo zrušených vyše 54-tisíc živností, zatiaľ čo založených živností bolo najmenej za posledné 4 roky – bezmála 50-tisíc.
  • Najviac firiem vznikalo v odvetví služieb, v ktorom sa ich počet medziročne zvýšil skoro dvojnásobne – na 6 383. Naopak, najviac firiem zaniklo (tak ako aj po minulé roky) v oblasti stavebníctva.
  • Najviac živností vzniklo aj zaniklo v oblasti stavebníctva. V sektore bolo založených celkovo 12 488 živností (medziročný pokles o 19 %) a zaniklo ich 15 492 (nárast o 22 %). Čísla ale môžu byť ovplyvnené sezónnosťou.  

V roku 2024 zaniklo 5 930 firiem, čo je o 20 % viac ako v roku 2023, v ktorom ich zaniklo len 5 074.

Za vysokým počtom zaniknutých spoločností môže byť aj fakt, že za rok 2024 budú firmy platiť tzv. daňové licencie alebo minimálnu daň, a to v prípade, že daňová povinnosť spoločnosti je nižšia ako minimálna daň stanovená na danú hranicu obratu. Výška minimálnej dane je podľa zdaniteľných príjmov v rozsahu od 340 po 3 840 eur.

Počet vzniknutých spoločností mierne klesol – z 21 859 firiem v roku 2023 na 20 568.

Počet vzniknutých a zaniknutých spoločností

V analýze berieme do úvahy 6 právnych foriem (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo, jednoduchá spoločnosť na akcie, komanditná spoločnosť, verejná obchodná spoločnosť).

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

V prvom grafe je uvedený aj vývoj bez zarátania novembra 2021 a bez 8. apríla 2022. Dôvodom je administratívny výmaz spoločností. Jednou z dlhodobých povinností, ktoré si niektoré spoločnosti neplnili, bolo prevedenie menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej koruny na euro. Aj na základe toho sa Ministerstvo spravodlivosti SR rozhodovalo, ktoré spoločnosti z obchodného registra vymaže. Z registra bolo k novembru 2021 vymazaných vyše 12-tisíc spoločností, no po sťažnostiach niektorých z nich bolo približne 900 opätovne zapísaných.  

Výnimkou je aj 8. apríl 2022, keď sa z Obchodného registra SR vymazalo 2 584 spoločností, ktoré vstúpili do likvidácie pred 1. októbrom 2016 a predpokladal sa ich zánik. Celkovo tak v apríli 2022 zaniklo 2 851 spoločností.

Ak nerátame s novembrom 2021 a ani s 8. aprílom 2022, tak vývoj počtu zrušených spoločností ukáže, že v roku 2024 zaniklo najviac spoločností za posledných 7 rokov.

Mesačný vývoj počtu vzniknutých a zaniknutých spoločností

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Najviac firiem vzniklo v odvetví služieb

V odvetví služieb vzniklo najviac spoločností a medziročne sa počet založených firiem zdvojnásobil na 6 383. Špecificky rástol počet založených firiem v oblasti ostatných pomocných obchodných činností (odvetvie služieb), v rámci ktorej vzniklo až 5 083 spoločností, zatiaľ čo v roku 2023 len 1 224.

Za zmienku stojí aj činnosť počítačového programovania (odvetvie informačných technológií), v rámci ktorej vzniklo 1 568 firiem, avšak v roku 2023 iba 987 a rok predtým 387.

Dôvodom zvýšeného nárastu spoločností môže byť daňovo-odvodová optimalizácia, a to najmä v prípade programátorov, ktorí majú nadpriemerné príjmy, a tak sa mohli rozhodnúť okrem živnosti prevádzkovať aj jednoosobovú s.r.o.

Výrazne narástol počet vzniknutých firiem aj vo výstavbe obytných a neobytných budov i. n., a to zo 744 na vyše 1 500. Na druhej strane klesol počet založených firiem v ostatných stavebných kompletizačných a dokončovacích prácach z 1 139 na 423.

Z ostatných odvetví nastal najväčší prepad vo veľkoobchode (-96 %), v maloobchode (-66 %), ale aj v sprostredkovaní (-84 %). V rámci obchodu klesol počet vzniknutých firiem aj v ostatnom maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov, kam radíme internetové obchody (eshopy). Počet vzniknutých firiem klesol z 1 174 na 664. V minulých rokoch vznikalo v danej oblasti približne 200 spoločností ročne.

Z mesačného vývoja nie je badateľná reakcia na avizovaný konsolidačný balíček, v rámci ktorého sa napríklad zvýšila hranica obratu pre platenie nižšej sadzby dane z príjmu právnických osôb. To mohlo motivovať vlastníkov firiem založiť viacero spoločností, ak ich príjmy boli mierne nad danou hranicou.

Odvetvia s najvyšším počtom vzniknutých podnikov

Odvetvie 2020 2021 2022 2023 2024 Medz. rast
Služby 2 290 2 810 2 604 2 986 6 383 114%
Stavebníctvo 2 930 2 856 2 978 3 205 2 865 -11%
Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 689 1 851 1 928 2 122 2 135 1%
Informačné technológie 1 150 1 336 1 473 1 809 1 816 0%
Nehnuteľnosti 1 267 1 382 1 363 1 121 1 111 -1%
Cestovný ruch a gastro 1 300 1 121 1 246 1 256 831 -34%
Doprava a logistika 837 756 882 944 768 -19%
Maloobchod 1 390 1 333 1 063 2 023 693 -66%
Média, vydavateľstvá a kultúra 259 253 355 479 623 30%
Financie 571 624 694 603 350 -42%

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Najviac firiem zaniklo v stavebníctve

Počty zaniknutých firiem rástli vo všetkých najväčších odvetviach. Najvyšší absolútny rast bol zaznamenaný v odvetví stavebníctva, v ktorom sa medziročne zvýšil počet zaniknutých firiem o 774. Dôvodom môže byť už spomínaná reakcia na daňové licencie, prípadne stále mierne zamrznutý trh s nehnuteľnosťami, za ktorým stoja vyššie úrokové sadzby a inflácia.

Odvetvia s najvyšším počtom zaniknutých podnikov

Odvetvie 2020 2021 2022 2023 2024 Medz. rast
Stavebníctvo 399 1 185 597 649 774 19%
Maloobchod 455 2 258 716 508 585 15%
Veľkoobchod 540 2 326 794 541 556 3%
Služby 323 846 466 437 516 18%
Právo, poradenstvo a účtovníctvo 393 770 525 387 470 21%
Cestovný ruch a gastro 228 746 372 373 455 22%
Nehnuteľnosti 260 726 366 292 351 20%
Sprostredkovanie 285 1 553 445 307 351 14%
Doprava a logistika 195 473 333 305 336 10%
Informačné technológie 142 390 185 178 192 8%

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

V roku 2024 zaniklo viac živností ako vzniklo

V roku 2024 zaniklo na Slovensku viac živností ako vzniklo, naposledy sa tak stalo v roku 2015 a 2016. Celkovo bolo v minulom roku zrušených vyše 54-tisíc živností. Naopak, počet založených živností klesal a v roku 2024 ich vzniklo najmenej za posledné štyri roky – necelých 50-tisíc. Pri živnostiach musíme upozorniť na fakt, že nie je možné oddeliť prerušenie, resp. zrušenie živnosti a jej následné obnovenie. Mnoho sezónnych živnostníkov (napríklad v gastre alebo stavebníctve) totiž po sezóne preruší alebo zruší živnosť kvôli daňovo-odvodovej optimalizácii a následne ju v ďalšom roku opäť obnoví.  

Počet vzniknutých a zaniknutých živností

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Najviac živností zaniklo na konci roka 2024 (približne 6 000 živností). Zároveň je na mesačnej báze viditeľný trend menšieho vzniku nových živností koncom jednotlivých rokov, čo právne naznačuje sezónnosť niektorých živnostníkov. Najviac živností naopak vzniká začiatkom roka.

Vznik a zánik živností po mesiacoch

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Tak ako aj po minulé roky, aj tento rok vzniklo najviac živností v odvetví stavebníctva (12 488), pričom sa počet založených živností priblížil k roku 2020. Medziročne tak vzniklo v stavebníctve o pätinu menej živností.

Druhým odvetvím v poradí je odvetvie služieb, v ktorom sa taktiež počet vzniknutých živností prepadol, a to o 12 % na 6 696. Za posledné 4 roky ide o najnižší počet novovzniknutých živností v službách.

Trojkou je maloobchod, v rámci ktorého vzniklo za posledných 5 rokov najviac živností (4 223). Je to jeden z troch najväčších sektorov, ktoré medziročne rástli.

Pri konkrétnych činnostiach za posledné tri roky zásadne vzrástol počet založených živností v ostatnom maloobchode v nešpecializovaných predajniach – z 1 393 v roku 2022 na 3 806 v roku 2023 a 4 173 v roku 2024. Rovnako výrazný nárast nastal v prieskume trhu a verejnej mienky, a to z približne 70 novovzniknutých živností v minulých rokoch na 1 617 v roku 2023 a 2 208 v roku 2024. Tak ako v prípade firiem, aj v prípade živností zásadne podrástol počet vznikov v oblasti ostatné pomocné obchodné činnosti – z približne 800 v roku 2022 na 2 496 v roku 2023 a 2 075 v roku 2024.

Okrem stavebníctva výrazne klesol počet novovzniknutých živností aj v kovovýrobe a hutníctve (-17 %), v doprave a logistike (-14 %) či financiách (-14 %)

Odvetvia s najvyšším počtom vzniknutých živností

Odvetvie 2020 2021 2022 2023 2024 Medz. rast
Stavebníctvo 11 621 16 506 15 364 15 495 12 488 -19%
Služby 5 749 7 730 7 655 7 576 6 696 -12%
Maloobchod 2 978 3 724 3 224 4 050 4 223 4%
Doprava a logistika 3 001 4 025 4 135 4 061 3 506 -14%
Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 429 1 473 1 516 2 234 2 696 21%
Financie 3 640 3 181 3 104 3 018 2 591 -14%
Cestovný ruch a gastro 2 433 1 867 2 361 2 771 2 536 -8%
Kovovýroba a hutníctvo 2 439 3 193 3 300 2 926 2 418 -17%
Projektovanie a inžiniering 763 901 993 2 675 2 345 -12%
Reklama 947 1 061 1 183 1 787 2 224 24%

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Najvyšší percentuálny nárast zaniknutých živností spomedzi najväčších odvetví dosiahla kovovýroba a hutníctvo. Počet zrušených živností narástol o 23 % na 4 007, čo je najväčšie číslo za posledných 5 rokov.

Najviac živností za posledných 5 rokov zaniklo v oblasti stavebníctva, a to 15 492 (o 22 % viac ako v roku 2023). Je potrebné pripomenúť, že čísla mohla ovplyvniť aj spomínaná sezónnosť.

Len v dvoch sektoroch spomedzi desiatich najväčších klesol medziročne počet zaniknutých spoločností – vo financiách a vo vývoji a testovaní (zhodne o 6 %).

Odvetvia s najvyšším počtom zaniknutých živností

Odvetvie 2020 2021 2022 2023 2024 Medz. rast
Stavebníctvo 7 535 8 095 9 557 12 748 15 492 22%
Služby 3 005 3 275 3 825 4 686 5 444 16%
Maloobchod 3 140 3 797 3 389 4 020 4 251 6%
Kovovýroba a hutníctvo 2 321 2 243 2 660 3 254 4 007 23%
Doprava a logistika 1 849 2 415 2 642 3 466 3 985 15%
Financie 2 918 3 091 2 828 2 890 2 720 -6%
Poľnohospodárstvo a lesníctvo 1 523 1 403 1 585 1 976 2 249 14%
Cestovný ruch a gastro 1 373 1 567 1 488 1 875 1 991 6%
Vývoj a testovanie 1 462 1 525 1 873 2 036 1 908 -6%
Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 246 1 332 1 488 1 572 1 753 12%

Zdroj: Finstat.sk, január 2025

Prečítajte si aj ďalšie Analytické novinky:

Bez predaja zbraní a Horaliek by zisk firiem rástol o polovicu pomalšie

Rok 2025 priniesol slovenským firmám návrat k miernemu rastu tržieb – medziročne vzrástli o 3,4 % (rast o 8 miliárd eur na 252 miliárd). Pre porovnanie, v roku 2024 rástli medziročne o 2,5 p. b. pomalšie. EBITDA (zisk pred zaplatením daní, úrokov a pred započítaním odpisov a amortizácie) vzrástla o 4,4 % (rast o 1 miliardu eur na 25 miliárd), zatiaľ čo v roku 2024 o 7,3 %. Čistý zisk rástol skoro štvornásobne rýchlejšie, a to tempom 6,4 % (rast o vyše 700 miliónov eur na 12 miliárd). Skreslil to ale predaj podielu slovenského vlastníka vo výrobcovi Horaliek. Bez ziskov holdingu Finhold by bol nárast sumárneho čistého zisku len o 4,4 %.

Najziskovejší boli sprostredkovatelia životného a neživotného poistenia, ale aj domáceho sexu

Rok 2025 firmám neprial a sumárnymi tržbami či ziskami skôr stagnovali než rástli – na rozdiel od predchádzajúcich rokov. Napriek tomu niektoré firmy vykázali historické zisky a dokonca padol aj niekoľkoročný rekord. Slovenské elektrárne sa dostali čistým ziskom tesne pod miliardu eur.