Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Analýza vzniku a zániku firiem v roku 2025: konsolidácia nepraje podnikaniu

Rok 2025 môžeme z hľadiska zániku firiem a živností hodnotiť ako jeden z najhorších. Počet zrušených firiem bol najvyšší za posledných 6 rokov. Zároveň bolo založených najmenej živností za posledných 6 rokov a opäť ich zaniklo viac, ako vzniklo.

Pravidelne aktualizované dáta vznikov a zánikov firiem a živností uvádzame v našej online štatistike.

  • V roku 2025 vzniklo takmer 25-tisíc firiem a zaniklo ich skoro 8-tisíc.
  • Najviac firiem vznikalo v odvetviach, ako sú služby, stavebníctvo a informačné technológie.
  • Najviac spoločností zaniklo v stavebníctve, maloobchode a službách.            
  • V roku 2025 vzniklo najmenej živností za posledných 6 rokov, a to len vyše 42-tisíc. Zaniklo však najviac živností v histórii – viac ako 66-tisíc.
  • Najviac živností vzniklo v službách, stavebníctve a financiách. Z desiatich odvetví, v ktorých pribudlo najviac živností, boli len financie odvetím, v ktorom medziročne rástol počet vzniknutých živností.
  • Najvyšší počet zaniknutých živností bol v službách, stavebníctve a maloobchode. V 9 z 10 odvetví, v ktorých zaniklo najviac živností, rástol počet zaniknutých živností medziročne až dvojciferným percentom.

V roku 2025 zaniklo a vzniklo najviac spoločností za posledných 6 rokov. V minulom roku vzniklo vyše 24-tisíc spoločností a zaniklo 7 708. V roku 2024 vzniklo 20 576 firiem a zaniklo 5 923.

Daný vývoj mohlo spôsobiť viacero faktorov. Za výraznejším počtom zánikov môže byť stále pretrvávajúci efekt daňových licencií. Firmy, ktoré majú daňovú povinnosť nižšiu, ako je stanovená hranica, musia doplatiť daň vo forme daňovej licencie do stanovenej výšky. Ďalším dôvodom bude pravdepodobne konsolidácia.

Počet vzniknutých a zaniknutých spoločností

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

V prvom grafe je uvedený aj vývoj bez novembra 2021 a 8. apríla 2022. Dôvodom je administratívny výmaz spoločností. Jednou z dlhodobých povinností, ktoré si niektoré spoločnosti neplnili, bolo prevedenie menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej koruny na euro. Aj na základe toho sa Ministerstvo spravodlivosti SR rozhodovalo, ktoré spoločnosti z obchodného registra vymaže. Z registra bolo k novembru 2021 vymazaných skoro 12-tisíc spoločností, no po sťažnostiach niektorých z nich bolo približne 900 opätovne zapísaných.  

Výnimkou je aj 8. apríl 2022, keď sa z Obchodného registra SR vymazalo 2 578 spoločností, ktoré vstúpili do likvidácie pred 1. októbrom 2016 a predpokladal sa ich zánik. Celkovo tak v apríli 2022 zaniklo 2 845 spoločností.

Ak nerátame s novembrom 2021 a ani s 8. aprílom 2022, tak vývoj počtu zrušených spoločností ukáže, že v roku 2025 zaniklo najviac spoločností za posledných 6 rokov.

Mesačný vývoj počtu vzniknutých a zaniknutých spoločností

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Najviac firiem vzniklo v odvetví služieb

V odvetví služieb vzniklo najviac spoločností a medziročne sa počet založených firiem zvýšil o vyše 90 % na 8 239. Špecificky rástol počet založených firiem v oblasti ostatných pomocných obchodných činností, v rámci ktorej vzniklo vyše 6 500 spoločností, zatiaľ čo v roku 2024 len 2 864.

Druhým v poradí bolo odvetvie stavebníctva, v ktorom medziročne klesol počet vzniknutých firiem z 3 081 na 3 050, čo predstavuje pokles o 1 %.

V odvetví informačných technológií narástol počet vzniknutých firiem medziročne o vyše 600. V roku 2025 vzniklo v tomto odvetví viac ako 2 400 spoločností. Najviac rástol počet firiem v oblasti poradenstva týkajúceho sa počítačov (934). Dôvodom zvýšeného nárastu spoločností môže byť daňovo-odvodová optimalizácia, a to najmä v prípade programátorov, ktorí majú nadpriemerné príjmy, a tak sa mohli rozhodnúť okrem živnosti prevádzkovať aj jednoosobovú s. r. o.

Z ostatných odvetví nastal najväčší prepad v maloobchode (-91 %), v ktorom vzniklo len 101 firiem – oproti vyše tisícke spoločností v roku 2024. Výrazný pokles nastal aj v sprostredkovaní (-82 % na 73 vzniknutých firiem) a v zdravotníctve (-76 % na 80 vzniknutých firiem).

Odvetvia s najvyšším počtom vzniknutých podnikov

2020 2021 2022 2023 2024 2025 Medziročný rast
1. Služby 2 327 2 822 2 586 2 921 4 324 8 239 90,5 %
2. Stavebníctvo 2 908 2 887 3 054 3 255 3 081 3 050 -1 %
3. Informačné technológie 1 159 1 336 1 493 1 821 1 767 2 454 38,9 %
4. Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 730 1 851 1 914 2 075 2 002 2 420 20,9 %
5. Nehnuteľnosti 1 259 1 386 1 334 1 113 1 092 1 319 20,8 %
6. Cestovný ruch a gastro 1 304 1 119 1 253 1 290 1 135 1 119 -1,4 %
7. Reklama 504 602 665 565 418 787 88,3 %
8. Doprava a logistika 842 765 870 973 811 771 -4,9 %
9. Médiá, vydavateľstvá a kultúra 253 254 355 474 479 768 60,3 %
10. Financie 587 612 702 636 565 505 -10,6 %

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Najviac firiem zaniklo v stavebníctve

Počet zaniknutých firiem rástol vo všetkých najväčších odvetviach. Najvyšší absolútny rast bol zaznamenaný v odvetví stavebníctva, v ktorom sa medziročne zvýšil počet zaniknutých firiem na 956. Dôvodom môže byť už spomínaná reakcia na daňové licencie a konsolidáciu, prípadne stále mierne zamrznutý trh s nehnuteľnosťami, za ktorým stoja vyššie úrokové sadzby a inflácia.

Výraznejšie narástol počet zaniknutých firiem v práve, poradenstve a účtovníctve a rovnako v oblasti nehnuteľností či informačných technológii. V rámci odvetví narástol počet zaniknutých firiem vo viacerých činnostiach. Výnimkou je odvetvie nehnuteľností, v ktorom zanikol skoro dvojnásobok realitných spoločností ako v roku 2024.

Odvetvia s najvyšším počtom zaniknutých podnikov

2020 2021 2022 2023 2024 2025 Medziročný rast
1. Stavebníctvo 398 1 183 597 648 775 956 23,4 %
2. Maloobchod 453 2 257 717 508 584 766 31,2 %
3. Služby 323 846 466 437 516 675 30,8 %
4. Veľkoobchod 540 2 324 794 540 554 662 19,5 %
5. Právo, poradenstvo a účtovníctvo 392 770 524 385 469 621 32,4 %
6. Cestovný ruch a gastro 227 746 370 372 453 547 20,8 %
7. Nehnuteľnosti 261 723 364 292 349 527 51 %
8. Doprava a logistika 194 473 332 304 334 401 20,1 %
9. Sprostredkovanie 285 1 553 445 308 352 386 9,7 %
10. Informačné technológie 142 390 185 177 194 294 51,5 %

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Medzi najväčšie zaniknuté spoločnosti patrili firmy ZSE Energia, a.s., ELEKTROSPED, a. s., Provit SK s.r.o. a TERNO Group k. s. Prvá menovaná sa zlúčila so spoločnosťou Východoslovenská energetika a.s. a dostala nástupnícke meno Energetika Slovensko, a. s.

Spoločnosť ELEKTROSPED bola pôvodným vlastníkom predajcu elektroniky Datart na Slovensku. V roku 2025 sa spoločnosť sfúzovala s NAY a.s.

Provit SK bol podľa obchodného registra veľkoobchodníkom v poľnohospodárstve a v roku 2025 skončil v konkurze.

TERNO Group – maloobchodný predajca – podal poslednýkrát účtovnú závierku v roku 2015. V čase zrušenia (o 10 rokov neskôr) dosahoval jeho dlh voči protimonopolnému úradu skoro 200-tisíc eur.

V roku 2025 zaniklo viac živností, ako vzniklo

V roku 2025 zaniklo vyše 66-tisíc živností, pričom vzniklo len 42-tisíc. Evidentne ide o reakciu na legislatívne zmeny spojené s konsolidačnými balíčkami a s nárastom počtu kontrol zo strany úradov práce voči fiktívnym živnostníkom, ktorí v pracovnoprávnom vzťahu vykazujú podmienky závislej činnosti. Nejde pritom o prvý rok, v ktorom sme na Slovensku zaznamenali viac zaniknutých ako vzniknutých živností – rovnako to bolo aj v roku 2024.

V súčasnosti však evidujeme za rok 2024 iba o trochu viac vzniknutých ako zaniknutých živností. Dôvodom je, že v priebehu nadchádzajúceho roka – v tomto prípade 2025 – sa zvyčajne číslo zaniknutých živností upraví. Približne 1 až 4-tisíc živnostníkov si každý rok pozastaví živnosť kvôli sezónnosti práce a následne ju obnoví. Napriek tomu bude rok 2025 patriť medzi roky s najvyšším počtom zaniknutých živností.

Počet vzniknutých a zaniknutých živností

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Najviac živností zaniklo v priebehu mesiacov január, marec a december. V januári zaniklo vyše 6 100 živností a v marci vyše 8 500. Najviac živností ale zaniklo v decembri, a to rovných 8 800. Z hľadiska odvetví či činností ide o proporčný nárast (nešlo o jedno či dve odvetvia, ktoré zanikali výraznejšie viac ako ostatné). Dôvodom takého zásadného nárastu zaniknutých živností v marci bude pravdepodobne nábeh tzv. transakčnej dane, ktorú mali okrem firiem platiť aj živnostníci.

Z hľadiska mesačného vývoja vzniknutých živností ide o jeden z najslabších rokov. Naposledy vzniklo tak málo živností v priebehu rokov 2019 a 2020.

Mesačný vývoj počtu vzniknutých a zaniknutých živností

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Tak ako po minulé roky, aj tento rok vzniklo najviac živností v odvetví stavebníctva, a to vyše 10-tisíc. Medziročne však ide v danom odvetví už o tretí pokles vzniknutých živností v rade. Kým v roku 2023 vzniklo v odvetví stavebníctva 15-tisíc živností a v roku 2024 vyše 12-tisíc, tak v roku 2025 len 10 060.

Druhým odvetvím, v ktorom vzniklo najviac živností, boli služby, v ktorých počet živností medziročne klesol z 6 827 v roku 2024 na 6 185 v roku 2025. Trojkou bolo odvetvie financií, v ktorom narástol počet vzniknutých živností z 2 784 na 2 903.

Odvetvia s najvyšším počtom vzniknutých živností

2020 2021 2022 2023 2024 2025 Medziročný rast
1. Stavebníctvo 11 539 16 492 15 367 15 520 12 508 10 060 -19,6 %
2. Služby 5 701 7 737 7 686 7 618 6 827 6 185 -9,4 %
3. Financie 3 475 3 017 2 907 2 815 2 784 2 903 4,3 %
4. Maloobchod 2 932 3 625 3 161 3 945 4 211 2 807 -33,3 %
5. Doprava a logistika 2 958 4 007 4 075 4 024 3 610 2 745 -24 %
6. Cestovný ruch a gastro 2 374 1 855 2 366 2 766 2 649 2 513 -5,1 %
7. Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 425 1 476 1 529 2 231 2 761 2 229 -19,3 %
8. Kovovýroba a hutníctvo 2 363 3 154 3 270 2 896 2 444 2 031 -16,9 %
9. Reklama 959 1 080 1 204 1 784 2 234 1 917 -14,2 %
10. Projektovanie a inžiniering 777 928 1 051 2 594 2 322 1 706 -26,5 %

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Spomedzi odvetví, v ktorých zanikalo najviac živností, je len jedno, v ktorom počet zaniknutých živností nerástol, ale klesal, a to financie.

Najviac živností zaniklo v odvetví stavebníctva – vyše 17 610. Oproti predchádzajúcemu roku ide o nárast o 31,8 %. Dvojkou je odvetvie služieb, v ktorom zaniklo vyše 7-tisíc živností, čo predstavuje nárast o 41,7 %. Tretím je maloobchod, v ktorom zaniklo vyše 5-tisíc živností. Medziročne ich počet narástol o 36,1 %.

Odvetvia s najvyšším počtom zaniknutých živností

2020 2021 2022 2023 2024 2025 Medziročný rast
1. Stavebníctvo 7 256 7 742 9 021 11 817 13 364 17 610 31,8 %
2. Služby 2 933 3 167 3 675 4 479 5 122 7 257 41,7 %
3. Maloobchod 3 090 3 737 3 311 3 928 4 106 5 587 36,1 %
4. Kovovýroba a hutníctvo 2 240 2 161 2 525 3 008 3 442 4 458 29,5 %
5. Doprava a logistika 1 799 2 353 2 510 3 294 3 692 4 457 20,7 %
6. Právo, poradenstvo a účtovníctvo 1 213 1 298 1 440 1 515 1 807 2 859 58,2 %
7. Cestovný ruch a gastro 1 347 1 542 1 435 1 819 1 931 2 738 41,8 %
8. Financie 2 820 2 977 2 708 2 729 2 700 2 713 0,5 %
9. Poľnohospodárstvo a lesníctvo 1 473 1 377 1 518 1 875 1 950 2 586 32,6 %
10. Projektovanie a inžiniering 389 402 454 1 120 1 456 2 141 47 %

Zdroj: Finstat.sk, január 2026

Prečítajte si aj ďalšie Analýzy:

Analýza hospodárenia nefinančných podnikov za rok 2025

Vlaňajší rast tržieb a čistého zisku nefinančných podnikov ledva kopíroval infláciu. Rentabilita tržieb sa preto nezmenila a bez jednorazových profitov z predaja podielov či časti podnikov dokonca klesla. Veľké podniky vo väčšine odvetví zamestnancov skôr prepúšťali. Kým elektroenergetici premieňali na zisk už viac ako 13 centov z každého utŕženého eura, subdodávatelia automobiliek ledva jeden cent. A hutníci už tri roky po sebe prerábajú.

Napriek konsolidáciám mali firmy lepší rok. Zisk zrýchlil tempo aj vďaka predaju Horaliek

Rok 2025 priniesol slovenským firmám návrat k miernemu rastu tržieb – medziročne vzrástli o 3,4 % (rast o 8 miliárd eur na 252 miliárd). Pre porovnanie, v roku 2024 rástli medziročne o 2,5 p. b. pomalšie. EBITDA (zisk pred zaplatením daní, úrokov a pred započítaním odpisov a amortizácie) vzrástla o 4,4 % (rast o 1 miliardu eur na 25 miliárd), zatiaľ čo v roku 2024 o 7,3 %. Čistý zisk rástol skoro štvornásobne rýchlejšie, a to tempom 6,4 % (rast o vyše 700 miliónov eur na 12 miliárd). Skreslil to ale predaj podielu slovenského vlastníka vo výrobcovi Horaliek. Bez ziskov holdingu Finhold by bol nárast sumárneho čistého zisku len o 4,4 %.