Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu rastú redistribútori zbraní a munície ako huby po daždi

Zbrojársky biznis od začiatku vojny na Ukrajine zažíva zlaté časy a rok 2024 pre neho predstavoval len pokračovanie nastúpeného rastu, teda aspoň pre súkromné zbrojovky bez štátneho vlastníctva. Podľa zoznamu Ministerstva hospodárstva SR má v súčasnosti povolenie na sprostredkovateľskú činnosť s výrobkami obranného priemyslu vyše 170 spoločností. Viaceré z nich sú strojárske firmy, ktoré sa prioritne venujú inému priemyslu ako obrannému a zbrojovky sú len ich minoritný odberateľ. V analýze sa bližšie pozrieme na výsledky zbrojoviek v roku 2024.

Kľúčové informácie:

  • Oficiálne povolenie na sprostredkovateľskú činnosť s výrobkami obranného priemyslu má na Slovensku vyše 170 firiem. Pre mnohé z nich je zbrojársky sektor len minoritnejším odberateľom výrobkov.
  • Väčšina zbrojárskych firiem spadá do dvoch veľkých skupín. Najväčšou je MSM GROUP patriaca českej rodine Strnadovcov. Druhú najväčšiu skupinu, DMD GROUP, vlastní štát.
  • MSM GROUP sa v roku 2024 darilo ešte viac ako v predchádzajúcich rokoch a na Slovensku plánuje rozširovať výrobu. Zároveň je MSM EXPORT jednoznačne najväčšou zbrojárskou firmou na Slovensku s tržbami 645 miliónov eur a ziskom 87 miliónov eur. Darí sa aj spoločnostiam VOP Nováky a ZVS holding, ktoré vyrábajú muníciu. Prvá spomínaná zarobila v minulom roku 259 miliónov eur a ostal jej čistý zisk vyše 91 miliónov eur. Druhá dosiahla tržby v hodnote 119 miliónov eur a zisk vyše 11 miliónov eur. Štát pritom vlastní polovičný podiel spoločnosti.
  • Štátne zbrojovky nemali až taký úspešný rok. Najznámejšia KONŠTRUKTA - Defence sa v zisku ocitla len vďaka preúčtovaniu zásob a Letecké opravovne Trenčín zasa vďaka rozpredaju majetku.
  • Úspešný rok mali aj malí zbrojári, napríklad rodina Gogovcov, ktorá vystupuje v troch spoločnostiach pôsobiacich v konzultingu a exporte zbrojárskeho priemyslu. Medziročne tržby zniekoľkonásobili.

Tržby sektora vzrástli medziročne o 30,1 % na 4,3 miliardy eur. Väčšinu tržieb (vyše 3,4 miliardy eur) tvorí 10 najväčších spoločností. Nejde pritom výhradne o spoločnosti zbrojárskeho priemyslu. Napríklad strojárske firmy ZF Slovakia (tržby 882 miliónov eur), Schaeffler Kysuce (tržby 764 miliónov eur), Schaeffler Skalica (tržby 455 miliónov eur) alebo thyssenkrupp rothe erde Slovakia (tržby 78 miliónov eur) vyrábajú primárne produkty pre civilnú sféru. Ostatné spoločnosti z top 10 sú výrobcovia zbrojárskeho priemyslu, prípadne redistribútori či konzultačné spoločnosti.

Tržby spoločností, ktoré majú povolenie na sprostredkovanie produktov zbrojárskeho priemyslu

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Dve skupiny ovládajúce slovenské zbrojovky

Na Slovensku pôsobia dve veľké skupiny, pod ktoré spadá väčšina veľkých zbrojoviek. Prvou je MSM GROUP, ktorá patrí českej rodine Strnadovcov. Jej najväčším biznisom je výroba munície, ktorú na Slovensku postupne rozširuje. Podľa medializovaných informácií bude druhou firmou v Európe, ktorá pokryje celý výrobný reťazec veľkokalibrovej munície – od výroby výbušniny a zápalky až po celý granát. Muníciu pritom vyrába pod spoločnosťou VOP Nováky a ZVS holding, v ktorej má polovičný podiel štát. Chemická zložka v podobe TNT je dlhodobo nedostatkovým artiklom, preto spoločnosť začala aj s obnovou areálu Chemko Stážske. Len pre predstavu, Ukrajina použije asi 160 až 300-tisíc granátov mesačne. Strnadovci chcú zvýšiť ročnú výrobu zo 120-tisíc na 330-tisíc granátov do roku 2027.

  • Medzi dcérske spoločnosti MSM GROUP patria:
  • ZVS holding, a.s. (50 %) – zaoberá sa vývojom, výrobou a predajom v oblasti strojárstva, elektrotechniky a špeciálnej výroby so zameraním na veľkokalibrovú a strednokalibrovú muníciu.
  • VOP Nováky, a.s. (100 %) – vývoj a výroba munície.
  • MSM Martin, s.r.o. (100 %) – opravy vojenskej pásovej a kolesovej techniky, modernizácia vojenských a špeciálnych vozidiel či predaj náhradných dielov.
  • VÝVOJ Martin, a.s. (100 %) – výroba vojenských kontajnerov a radarových veží.
  • 4MP International, s.r.o.  (5 %; zvyšok české spoločnosti). (V priebehu roka 2023 došlo k zmene vlastníckej štruktúry a MSM Group už nebola naďalej vlastníkom 5% podielu v spoločnosti.)
  • ZVS IMPEX, akciová spoločnosť (100 %) – zbrojárska výroba.
  • MSM - OPTICAL s.r.o. (51 %) – zbrojárska výroba.
  • MSM EXPORT, s.r.o. (100 %) – dodávateľ v obrannom priemysle.

Druhou veľkou skupinou je DMD GROUP, ktorej jediným vlastníkom je štát. Pod DMD GROUP patrí napríklad KONŠTRUKTA - Defence vyrábajúca známe húfnice Zuzana alebo ZTS - Špeciál vyrábajúca kanóny a hlavne. Obe spomínané spoločnosti nemali veľmi dobrý rok v porovnaní so Strnadovcami.

Z desiatich najväčších zbrojoviek patrí päť Strnadovcom

Desať najväčších zbrojoviek malo v roku 2024 tržby vyše 1,4 miliardy eur, pričom medziročne tržby viac ako zdvojnásobili.

Tržby desiatich najväčších zbrojoviek

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Prvých päť najväčších zbrojoviek z hľadiska tržieb patrí Strnadovcom. Spomedzi nich má najvyššie tržby MSM EXPORT, ktorá funguje ako exportná spoločnosť skupiny. Od začiatku konfliktu na Ukrajine zvýšila tržby niekoľkonásobne na vyše 645 miliónov eur, preto je z tohto hľadiska najväčšou spoločnosťou zbrojárskeho priemyslu.

Dvojkou je spoločnosť VOP Nováky, ktorá v Novákoch prevádzkuje závod na výrobu munície, najmä veľkokalibrovej, po ktorej je v súčasnosti vysoký dopyt. Spoločnosť v posledných troch rokoch každoročne zdvojnásobuje tržby. V roku 2024 dosiahli vyše 259 miliónov eur. O raste spoločnosti hovorí aj počet zamestnancov. Kým v roku 2022 zamestnávala asi stovku ľudí, v roku 2024 mala už vyše 300 zamestnancov.

Treťou v poradí je spoločnosť ZVS holding, ktorá je rovnako výrobcom munície a ako jediná je na polovicu vlastnená Strandovcami a štátom. Aj ZVS holding zvyšuje počet zamestnancov. V roku 2022 spoločnosť zamestnávala dve stovky zamestnancov a v roku 2024 išlo o takmer 600 zamestnancov.

Tržby desiatich najväčších zbrojoviek na Slovensku

Tržby 2022 2023 2024 Zmena 2022 Zmena 2023 Zmena 2024
MSM EXPORT, s,r,o, 23 205 862 € 221 832 770 € 645 373 232 € 377,1 % 855,9 % 190,9 %
VOP Nováky, a,s, 77 061 581 € 130 925 365 € 259 848 533 € 275,6 % 69,9 % 98,5 %
ZVS holding, a,s, 40 576 264 € 80 088 192 € 119 367 675 € 2,3 % 97,4 % 49 %
DEFENCE TRADE SLOVAKIA, s,r,o, 1 164 435 € 37 809 541 € 103 401 785 € 38 % 3 147 % 173,5 %
MSM LAND SYSTEMS s,r,o, 20 332 170 € 48 072 441 € 66 061 318 € 34,6 % 136,4 % 37,4 %
4MP International, s,r,o, 1 818 300 € 82 320 € 55 506 634 € 0 % -95,5 % 67 327,9 %
Global Ordnance Europe, s,r,o, 803 400 € 54 844 066 € 0 % 0 % 6 726,5 %
Aliter Technologies, a,s, 48 660 496 € 65 312 046 € 54 628 958 € 79,4 % 34,2 % -16,4 %
VMT Trade s,r,o, 7 737 420 € 53 555 452 € 0 % 0 % 592,2 %
BTG a, s, 7 408 592 € 26 611 243 € 52 397 484 € 86,1 % 259,2 % 96,9 %

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

V top 10 sa umiestnili aj spoločnosti, ktoré nie sú vlastnené dvoma veľkými skupinami. Ide o 4MP International a Global Ordnance Europe. V oboch vystupoval Marián Goga, ktorý predtým pôsobil vo firmách MSM GROUP. (V spoločnosti Global Ordnance Europe vystupuje Marián Goga mladší. (v spoločnosti 4MP International pôsobil do roku 2017)  Marián Goga starší v spoločnosti nikdy nefiguroval.) Neskôr bol obvinený z korupcie a v súčasnosti je spoločníkom spomínaných firiem jeho syn Marián Goga ml. pravdepodobne spolu s matkou Janou Gogovou. (Jana Gogová je konečným užívateľom výhod a spoločníkom v MPS Solutions s. r. o. a členom dozornej rady 4MP, a.s.) Spoločnosti sa venujú redistribúcii a konzultingu v oblasti zbrojárstva. V Global Ordonance Europe, ktorá je dcérou Global Ordnance International, je Marián Goga ml. štatutárom. Zároveň pôsobí aj v spoločnosti MPS Solutions, ktorá je v top 20. Všetkým trom spoločnostiam pritom posledné roky extrémne narástli tržby. Najviac stúpli spoločnosti 4MP International – z vyše 80-tisíc eur v roku 2023 na vyše 55 miliónov eur v minulom roku. Čistý zisk narástol z pár desiatok tisíc eur na vyše 7 miliónov eur.

Medzi popredné spoločnosti obranného sektora patrí aj Aliter Technologies, ktorá sa venuje informačno-komunikačným technológiám v obrane. Tržby spoločnosti medziročne klesli o 10 miliónov eur na 54 miliónov eur a zisk o vyše milión eur na 10,4 milióna eur.

Za zmienku stoja aj novovzniknuté a rýchlo rastúce spoločnosti VMT Trade, BTG (na 9. a 10. mieste) a STA TECHNOLOGY. Prvá spomínaná je z polovice vlastnená MSM GROUP a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Ukrainian Advance Systems SK, s.r.o., ktorá je dcérskou spoločnosťou ukrajinskej zbrojovky Ukrainan Armor LLC. Podľa počtu zamestnancov a účtovnej závierky je jej hlavnou náplňou sprostredkovanie a export zbraní a munície. Kým v roku 2022 mala nulové tržby, tak o rok neskôr išlo o vyše 7 miliónov eur a v roku 2024 jej tržby stúpli na vyše 53 miliónov eur. Čistý zisk spoločnosti bol pritom necelých 300-tisíc eur. Druhá spomínaná spoločnosť BTG patrí rodine Takáčovcov. Branislav Takáč je predsedom predstavenstva a v minulosti figuroval aj vo firmách MSM GROUP. Bol tiež konateľom ďalšej firmy zo zbrojárskeho priemyslu – Radington Industrial Consulting. Spoločnosť má len 4 zamestnancov, ale v roku 2024 vyprodukovala tržby 52 miliónov eur a zisk vyše 3,9 milióna eur. Z verejne dostupných informácií nie je známe, čomu sa spoločnosť presne venuje, ale pravdepodobne to bude reexport.

Radington Industrial Consulting je spoločnosť vlastnená Michalom Semánkom, ktorý v minulosti pôsobil v MSM GROUP, a  Tomášom Magyaricsom, ktorý bol manažérom v Sitno Holdingu exministra SDK Ľudovíta Černáka. Spoločnosti vyskočili tržby v roku 2022 z necelých dvoch miliónov eur na vyše 59 miliónov eur. V roku 2024 po poklese mierne podrástli na 35 miliónov eur. Podľa účtovnej závierky spoločnosť zamestnáva 11 zamestnancov a venuje sa konzultingu, exportu a testovaniu, ale aj opravám zbraní a streliva.

Najziskovejší sú výrobcovia delostreleckej munície

Čistý zisk top 10 zbrojoviek za posledné štyri roky vzrástol z niečo vyše milióna eur na viac ako 238 miliónov eur. Väčšinu čistého zisku top 10 zbrojoviek tvoria len dve spoločnosti, a to MSM EXPORT a VOP Nováky. Prvej narástol zisk skoro štvornásobne na vyše 83 miliónov eur, druhá zisk skoro zdvojnásobila. Obe ťažia z konfliktu na Ukrajine a zo zvýšeného dopytu po zbraniach a munícii. Vďačia aj vyšším trhovým cenám. Čo sa týka zbrojoviek, VOP Nováky má jednu z najvyšších ziskových marží, a to vyše 35 %. Jej náprotivok ZVS holding mal ziskovú maržu bezmála 10 %.

Čistý zisk desiatich najväčších zbrojoviek na Slovensku (zoradené podľa tržieb)

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Dvojciferné marže sa darí dosahovať aj exportérom. Spoločnosti MSM EXPORT aj 4MP International ostalo z každého eura tržieb 13 centov. Spoločnosti Global Ordnance Europe dokonca 28 centov.  

Čistý zisk desiatich najväčších zbrojoviek na Slovensku (zoradené podľa tržieb)

2022 2023 2024 Zmena 2022 Zmena 2023 Zmena 2024
MSM EXPORT, s,r,o, 57 821 € 14 626 187 € 83 798 680 € 18,2 % 25 195,6 % 472,9 %
VOP Nováky, a,s, 21 955 611 € 48 791 617 € 91 948 158 € -653,7 % 122,2 % 88,5 %
ZVS holding, a,s, 429 297 € 5 967 120 € 11 670 578 € -3,8 % 1 290 % 95,6 %
DEFENCE TRADE SLOVAKIA, s,r,o, 33 586 € 475 250 € 1 795 874 € 120,8 % 1 315 % 277,9 %
MSM LAND SYSTEMS s,r,o, 968 374 € 3 092 531 € 12 668 828 € 58,6 % 219,4 % 309,7 %
4MP International, s,r,o, 202 869 € 51 922 € 7 205 521 € -271,6 % -74,4 % 13 777,6 %
Global Ordnance Europe, s,r,o, -12 762 € -122 722 € 15 154 330 € 0 % 861,6 % -12 448,5 %
Aliter Technologies, a,s, 7 404 980 € 11 567 893 € 10 493 243 € 80,9 % 56,2 % -9,3 %
VMT Trade s,r,o, -4 589 € 25 201 € 295 606 € 87,7 % -649,2 % 1 073 %
BTG a, s, 569 058 € 1 993 021 € 3 906 384 € 225 % 250,2 % 96 %

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Štát mal v zbrojárstve slabší rok

Napriek tomu, že štát má niekoľko zlatých vajec v zbrojárstve – alebo aspoň podiel na nich – tak rok 2024 mu neprial. Najslávnejšia štátna zbrojovka KONŠTRUKTA - Defence mala od roku 2020 najslabší rok a tržby len 32 miliónov eur, čo je o skoro 17 miliónov menej ako v roku 2023. Aj napriek slabým tržbám sa jej zisk podarilo navýšiť na vyše 2 milióny eur zo štvrť milióna v roku 2023. Dôvodom je účtovná operácia a zvýšenie zmeny stavu zásob, ktoré na celkových výnosoch tvorili vyše 21 miliónov eur. Podľa výročnej správy spoločnosť dodala v roku 2024 len 4 húfnice Zuzana 2, pričom ďalších 10 by mala Ukrajine ešte dodať. Podľa medializovaných informácií štátna firma v tomto tendri mešká.

Výsledky KONŠTRUKTA - Defence

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Ministerstvu obrany patria aj Letecké opravovne Trenčín, ktoré sa napríklad budú starať o F-16 slovenskej armády, ale aj niektorých krajín NATO. Opravovniam mierne klesli tržby z 24,6 milióna eur na 23,5 milióna eur, avšak zo straty 4,5 milióna eur dokázali vyrobiť zisk vyše 2,3 milióna eur. Vďačia za to najmä rozpredaju majetku, z ktorého utŕžili vyše 11 miliónov eur.

Výsledky Leteckých opravovní Trenčín

Zdroj: Finstat.sk, august 2025

Exportér zbraní z malej dediny na Spiši

Na opačnej strane je ZVS holding, v ktorom má štát polovičný podiel a vďaka výrobe a predaju munície sa firme darilo. Rovnako sa darilo aj čisto štátnej zbrojovke ZTS - Špeciál, ktorej tržby vzrástli o polovicu na 22 miliónov eur a zisk sa zdvojnásobil na 2,8 milióna eur.

Na Slovensku pôsobia aj menšie zbrojovky. Napríklad pobočka českej zbrojovky STV Group, a to STV Machinery, ktorá sa venuje obrábaniu kovov. Česká matka sa pritom zaoberá výrobou veľkokalibrovej munície. STV Machinery mala v roku 2024 tržby vyše 27 miliónov eur.

STA TECHNOLOGY je spoločnou firmou MSM GROUP a švédskej Eurenco Holding SA, ktorá sa venuje výbušninám. Firma dosiahla v roku 2024 tržby vyše 17 miliónov eur, pričom v minulých rokoch to bolo len niekoľko tisíc. Čistý zisk spoločnosti dosiahol 334-tisíc eur, pričom zamestnáva len jedného človeka.

Za zmienku stojí aj firma zo Spiša, z Matejoviec nad Hornádom – HEMI plus. Spoločnosť má len dvoch zamestnancov, avšak z tržieb vyše 200-tisíc eur v roku 2023 spravila o rok neskôr skoro 10 miliónov a zo straty 260-tisíc eur sa dostala do zisku 387-tisíc eur. Podľa webu spoločnosti má sídlo priamo v malej budove v obci a predáva zbrane, muníciu a náhradné diely do bojových vozidiel.

Prečítajte si aj ďalšie Analytické novinky:

Bez predaja zbraní a Horaliek by zisk firiem rástol o polovicu pomalšie

Rok 2025 priniesol slovenským firmám návrat k miernemu rastu tržieb – medziročne vzrástli o 3,4 % (rast o 8 miliárd eur na 252 miliárd). Pre porovnanie, v roku 2024 rástli medziročne o 2,5 p. b. pomalšie. EBITDA (zisk pred zaplatením daní, úrokov a pred započítaním odpisov a amortizácie) vzrástla o 4,4 % (rast o 1 miliardu eur na 25 miliárd), zatiaľ čo v roku 2024 o 7,3 %. Čistý zisk rástol skoro štvornásobne rýchlejšie, a to tempom 6,4 % (rast o vyše 700 miliónov eur na 12 miliárd). Skreslil to ale predaj podielu slovenského vlastníka vo výrobcovi Horaliek. Bez ziskov holdingu Finhold by bol nárast sumárneho čistého zisku len o 4,4 %.

Najziskovejší boli sprostredkovatelia životného a neživotného poistenia, ale aj domáceho sexu

Rok 2025 firmám neprial a sumárnymi tržbami či ziskami skôr stagnovali než rástli – na rozdiel od predchádzajúcich rokov. Napriek tomu niektoré firmy vykázali historické zisky a dokonca padol aj niekoľkoročný rekord. Slovenské elektrárne sa dostali čistým ziskom tesne pod miliardu eur.