Slovenské spoločnosti v roku 2025 zaplatili štátu na dani z príjmov právnickej osoby celkovo 4,1 miliardy eur. Medziročne tak zaplatili o 374 miliónov eur viac, čo predstavuje nárast o 9,8 %.
Do konca septembra zverejnili svoje účtovné závierky aj najväčšie spoločnosti. Na priloženom odkaze nájdete sto najväčších platiteľov splatnej dane za rok 2025. Rebríček priebežne aktualizujeme.
Kľúčové zistenia:
- Firmy (bez mikro účtovných jednotiek) zaplatili v roku 2025 na splatnej dani z príjmov vyše 4,1 miliardy eur, čo je o 374 miliónov eur viac ako rok predtým.
- Najväčším platiteľom dane sú Slovenské elektrárne so 168 miliónmi eur. Minuloročná jednotka Kia Slovakia klesla na druhé miesto. Tržby jej prepadli takmer o miliardu eur a namiesto 227 miliónov eur odviedla už len 146 miliónov.
- Minimálnu daň zaplatilo vyše 134-tisíc firiem, štát tak získal viac ako 110 miliónov eur. Bez mikro účtovných jednotiek išlo o necelých 41 miliónov eur.
Celková splatná daň spoločností, ktoré neboli mikro účtovnými jednotkami, dosiahla v roku 2025 vyše 4,1 miliardy eur. Rok predtým išlo o 3,8 miliardy eur, medziročne tak stúpla splatná daň o 9,1 %. Splatná daň 100 najväčších platiteľov tvorí až 51 % celkovej splatnej dane. V minulosti bol tento podiel nižší – v roku 2023 predstavoval 43 % a o rok neskôr 47 %.
V analýze sme brali do úvahy iba spoločnosti, ktoré za rok 2025 podali účtovnú závierku a mali kladnú splatnú daň. V celkovej sume nie sú započítané mikro účtovné jednotky, ktoré v rámci účtovnej závierky neuvádzajú splatnú a odloženú daň z príjmu. Preto s nimi nebudeme v analýze počítať. Celková daň z príjmov mikro účtovných jednotiek dosiahla 536 miliónov eur, pričom v roku 2024 bola na úrovni 523 miliónov eur.
Medzi najväčšími platiteľmi daní sú tento rok hlavne spoločnosti z oblasti energetiky, financií a čiastočne aj výroby automobilov. Najväčším platcom dane sú Slovenské elektrárne, ktoré štátu odviedli 168 miliónov eur, medziročne pritom odviedli o 35 miliónov eur viac.
Dvojkou je žilinská Kia, ktorá bola minulý rok na prvom mieste. Namiesto minuloročných 226 miliónov eur odviedla „len“ 146 miliónov. Dôvodom je skoro miliardový prepad tržieb a 230-miliónový prepad zisku.
Na treťom mieste skončil Slovnaft so splatnou daňou vyše 113 miliónov eur. Rok predtým zaplatil štátu 78 miliónov eur. Tržby mal síce rovnaké, avšak zisk mu klesol z 365 miliónov eur na 195 miliónov.
V rebríčku top 10 platiteľov dane sa ocitla aj zbrojovka pôsobiaca vo veľkoobchode, a to MSM EXPORT. Jej splatná daň dosiahla vyše 88 miliónov eur. Firme narástol zisk za posledné dva roky zo 14 miliónov eur na vyše 262 miliónov eur vďaka zbrojeniu v Európe.
Minimálnu daň zaplatilo vyše 134-tisíc firiem
V roku 2025 firmy druhý rok po sebe podliehali minimálnej dani, ktorej výška sa odvíja od obratu. Spolu na nej zaplatili viac ako 110 miliónov eur.
Počet firiem, ktoré zaplatili minimálnu daň
| Výška zdaniteľných príjmov | Sadzba minimálnej dane |
|---|---|
| do 50 000 € | 340€ |
| 50 000,01 – 250 000 € | 960€ |
| 250 000,01 – 500 000 € | 1,920€ |
| nad 500 000 € | 3,840€ |
Zdroj: Finstat.sk, október 2026
Nejde pritom o dodatočný príjem štátneho rozpočtu, keďže nie je možné určiť, akú celkovú splatnú daň by spoločnosti odviedli bez povinnosti platiť minimálnu daň. Spoločnosti totiž platia minimálnu daň aj v prípade, že ich vypočítaná splatná daň nedosiahne jej zákonom stanovenú úroveň podľa výšky zdaniteľných príjmov. Keby sme nerátali s mikro účtovnými jednotkami, celková minimálna daň by predstavovala takmer 41 miliónov eur.
Počet firiem, ktoré zaplatili minimálnu daň
| Sadzba dane | 340€ | 960€ | 1,920€ | 3,840€ |
|---|---|---|---|---|
| Počet firiem | 87 960 | 28 680 | 7 401 | 10 042 |
| Z toho počet okrem mikro ú.j. | 14 210 | 6 262 | 2 360 | 6 628 |
| Celková daň | 29 906 400 € | 27 532 800 € | 14 209 920 € | 38 561 280 € |
| Z toho celková daň okrem mikro ú.j. | 4 831 400 € | 6 011 520 € | 4 531 200 € | 25 451 520 € |
Zdroj: Finstat.sk, október 2026