Počty bankrotov právnických osôb v júli síce dramaticky vyskočili, ale až dve tretiny z nich predstavujú malé konkurzy. Je to ich historicky najvyšší podiel.
Mesačný prehľad
51 začatých konkurzných konaní | 3 začaté reštrukturalizačné konania | ||
36 vyhlásených konkurzov | 1 povolená reštrukturalizácia |
Vo výrobnej hale v trenčianskej Kubrej produkovala formy pre sklársky priemysel. Tržby jej oscilovali okolo 400-tisíc eur ročne. Po rokoch strát vlani vykázala kozmetický profit. Posilnila vlastný kapitál a zdalo sa, že finančná situácia spoločnosti, ktorú ovláda trnavský podnikateľ Igor Peterka (56), sa začína konečne zlepšovať.
V júli však končí v úpadku. Žilinský súd jej povolil ozdravenie, hoci pár mesiacov predtým sa ju daňový úrad v Trenčíne pokúsil dostať do konkurzu. GM Technology SK (GMT) totiž na daniach dlhuje skoro 372-tisíc eur a na odvodoch vyše 178-tisíc eur. Je tak najväčší dlžník verejného sektora medzi júlovými úpadcami. Jej celkové záväzky k 31.12.2025 presiahli 1,7 milióna eur. Takmer milión z nich bol po lehote splatnosti.
Vybrané insolvencie právnických osôb v júli 2026
(EUR, úpadcovia zoradení podľa verejného dlhu)
| Úpadca | Typ konania* | Vyhl. K Povol. R | Spisová značka | Odvetvie | Kraj | Účtovný rok | Počet zam. | Celkové aktíva | Čistý obrat | Vlastné imanie | Verejný dlh | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | GM Technology SK, v reštrukturalizácii | R | 22.07.26 | 3R/2/2026 | Kovoobrábanie | TN | 2025 | 1 | 1 748 687 | 406 280 € | 22 622 € | 550 314 € |
| 2. | Rec-Energy, v.o.s. | K | 23.07.26 | 3K/3/2026 | HORECA | BB | 2021 | 5 | 25 676 | 249 798 € | 19 752 € | 422 423 € |
| 3. | LG Transport, s.r.o. | K | 09.07.26 | 1K/4/2026 | Preprava | ZA | 2025 | 1 | 160 035 | 1 629 € | -333 348 € | 163 072 € |
| 4. | Winper Quality, s.r.o. | K | 21.07.26 | 5K/4/2026 | Potravinárstvo | PO | 2023 | 2 | 232 536 | 141 539 € | -35 297 € | 145 251 € |
| 5. | Katara, s.r.o. | MK | 18.07.26 | 24MKr/2/2026 | Obchod | TT | 2025 | 10 | 45 294 | 408 906 € | -372 385 € | 124 900 € |
| 6. | CLD, s.r.o. | K | 14.07.26 | 1K/4/2026 | Športové zariadenia | BB | 2025 | 0 | 0 | 0 € | -82 433 € | 108 544 € |
| 7. | Gooseberry, s.r.o. | MK | 30.07.26 | 24MKr/5/2026 | Reklama | BA | 2025 | 1 | 28 321 | 192 557 € | 26 535 € | 99 732 € |
| 8. | SZ Company, s.r.o. | K | 25.07.26 | 2K/3/2026 | Veľkoobchod | BB | 2017 | 1 | 20 356 | 53 190 € | 5 393 € | 81 851 € |
| 9. | MARTO, s.r.o. | K | 03.07.26 | 27K/2/2026 | Strojárstvo | KE | 2025 | 12 | 340 283 | 457 203 € | -200 399 € | 72 308 € |
| 10. | NTE Development, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 27MKr/9/2026 | Poradenstvo | BA | 2025 | 0 | 87 | 0 € | -500 527 € | 67 906 € |
| 11. | iBrand, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 27MKr/10/2026 | Reklama | BA | 2024 | n | 978 428 | 428 554 € | 264 195 € | 57 028 € |
| 12. | Centrál J.S.J., s.r.o. | K | 24.07.26 | 1K/7/2026 | HORECA | BB | 2025 | 5 | 72 106 | 172 635 € | -132 072 € | 29 610 € |
| 13. | Baumont Company, s.r.o. v konkurze | MK | 09.07.26 | 38MKr/4/2026 | Stavebníctvo | TN | 2025 | 9 | 50 073 | 136 208 € | -56 793 € | 22 619 € |
| 14. | Klaudius, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 28MKr/9/2026 | Poradenstvo | BA | 2025 | 2 | 1 590 | 206 105 € | -132 953 € | 20 250 € |
| 15. | Seriously, s.r.o. | MK | 21.07.26 | 2MKr/8/2026 | Obchod | PO | 2025 | 4 | 23 796 | 560 497 € | -192 514 € | 19 292 € |
| 16. | DBG trans, s.r.o. | MK | 16.07.26 | 34MKr/2/2026 | Preprava | TT | 2024 | 4 | 135 778 | 401 365 € | 41 888 € | 17 621 € |
| 17. | Terra - Eko, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 95MKr/3/2026 | Zemné práce | KE | 2025 | 6 | 228 465 | 497 481 € | 25 789 € | 14 126 € |
| 18. | Jolla, s.r.o. | K | 16.07.26 | 27K/20/2026 | Stavebníctvo | BA | 2025 | 0 | -1 216 | 0 € | -5 817 € | 7 069 € |
| 19. | Best Press, s.r.o. | K | 07.07.26 | 32K/16/2026 | Prenájom hmotného majetku | NR | 2024 | 4 | 17 785 332 | 22 051 796 € | 1 170 388 € | 6 374 € |
| 20. | Phenomenal, s.r.o. | MK | 10.07.26 | 88MKr/3/2026 | Inžiniering | KE | 2024 | 0 | 1 112 | 0 € | -2 891 € | 3 943 € |
| 21. | Inter land & sea contract, s.r.o. v dodatočnej likvidácii | K | 16.07.26 | 5K/7/2026 | HORECA | PO | 2020 | 0 | 439 861 | 0 € | 43 896 € | 3 530 € |
| 22. | Dade trans, s.r.o. | MK | 04.07.26 | 31MKr/2/2026 | Preprava | NR | 2025 | 0 | 158 172 | 0 € | -61 146 € | 3 298 € |
| 23. | Elhyco, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 28MKr/10/2026 | Inžiniering | BA | 2025 | 6 | 90 574 | 186 111 € | 2 759 € | 2 742 € |
| 24. | Massive, s.r.o. | MK | 03.07.26 | 22MKr/5/2026 | Taxislužba | BA | 2025 | n | 14 067 | 8 210 € | -50 761 € | 574 € |
| 25. | ART-Design Plus, s.r.o. | MK | 29.07.26 | 27MKr/2/2026 | Stavebníctvo | KE | 2024 | 0 | 285 | 0 € | -168 € | 464 € |
| 26. | Trinel, s.r.o. | K | 23.07.26 | 34K/3/2026 | Poradenstvo | KE | 2025 | 0 | 23 821 | 20 988 € | -317 921 € | 450 € |
| 27. | Prospectmary, s.r.o. | K | 16.07.26 | 27K/9/2026 | Služby | BA | 2025 | 0 | 0 | 0 € | 0 € | 340 € |
| 28. | RKMC, s.r.o. | K | 30.07.26 | 1K/5/2026 | IT | ZA | 2025 | 15 | 983 256 | 2 090 565 € | 117 759 € | 0 € |
| 29. | Struo-plus, s.r.o. | MK | 28.07.26 | 31MKr/3/2026 | Poradenstvo | NR | 2025 | 10 | 193 477 | 748 544 € | 8 628 € | 0 € |
| 30. | B-Mont Slovakia, s.r.o. | K | 30.07.26 | 24K/7/2026 | Kovovýroba | BA | 2023 | 0 | 180 056 | 398 291 € | 58 993 € | 0 € |
| 31. | Viniuva, s.r.o. | MK | 31.07.26 | 95MKr/4/2026 | Vinárstvo | KE | 2024 | 0 | 138 796 | 0 € | -167 571 € | 0 € |
| 32. | Svojpomocné bytové, s.r.o. v dodatočnej likvidácii | K | 07.07.26 | 24K/11/2026 | Nehnuteľnosti | BA | 2013 | n | 109 767 | 0 € | 38 244 € | 0 € |
| 33. | Top fun, s.r.o. | MK | 31.07.26 | 28MKr/11/2026 | Zábavný park | BA | 2025 | 0 | 92 739 | 0 € | 12 553 € | 0 € |
| 34. | Res Monetariae, s.r.o. | MK | 16.07.26 | 27MKr/11/2026 | Vzdelávanie | BA | 2025 | 0 | 6 180 | 5 000 € | -31 190 € | 0 € |
| 35. | SKL 99, s.r.o. | MK | 30.07.26 | 24MKr/3/2026 | Poradenstvo | BA | 2025 | 0 | 3 220 | 0 € | -30 449 € | 0 € |
| 36. | Hostinka, s.r.o. | MK | 18.07.26 | 23MKr/2/2026 | HORECA | TT | 2025 | 1 | 2 725 | 0 € | -29 364 € | 0 € |
| 37. | Bytové družstvo Technika Košice | MK | 07.07.26 | 72MKr/3/2026 | Správa nehnuteľností | KE | 2025 | 0 | 25 | 0 € | 25 € | 0 € |
* K - Konkurz, MK - Malý konkurz, R - Reštrukturalizácia
GMT v roku 2013 získala z rezortu hospodárstva nenávratný finančný príspevok za 233-tisíc eur na kúpu linky na výrobu sklárskych foriem. Potom prišli dva úvery od štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB) spolu za 875-tisíc eur - hlavne na kúpu výrobnej budovy v Kubrej, ale aj na splatenie záväzkov voči Sociálnej poisťovni. Nakoniec si od Exportno-importnej banky požičala do 384-tisíc eur na technológie. Jeden zo strojov dodala brnianska Strojírna Pálava Maxima, ktorú do roku 2020 riadil Marcel Novotný. Jeho meno sa v príbehu čoskoro objaví znova.
V roku 2016 vstupuje GMT do prvej reštrukturalizácie, čím mala porušiť podmienky dotácie. Ministerstvo hospodárstva od nej žiada peniaze späť. Jedno z obrábacích centier, na ktoré poskytlo príspevok, sa pritom pri kontrole vo výrobnej hale nenašlo. Podľa GMT malo byť v oprave v brnianskych strojárňach. Spoločnosť však protokol o jeho odovzdaní do opravy nepredložila ani pri kontrole, ani v priebehu súdneho sporu s ministerstvom, ktorý napokon prehrala. Súd jej v roku 2022 právoplatne uložil subvenciu vrátiť aj s úrokmi z omeškania.
Medzitým si záložné a exekučné práva na nehnuteľnosti v Kubrej zriadili daňový úrad, Eximbanka aj Mesto Trenčín. SZRB začala v roku 2023 dokonca halu dražiť. Tú firma síce stále vlastní, no časť hmotného majetku vlani predala inej Peterkovej spoločnosti Adast Maxima Machinery SK (AMM). A jeho českej firme AM Machinery CZ postúpila pohľadávky za bezmála 445-tisíc eur.
Igor Peterka zároveň navýšil ostatné kapitálové fondy GMT o 824-tisíc eur, vďaka čomu sa jej vlastné imanie vyštveralo tesne nad nulu. Reálne peniaze do konca roka 2025 však do firmy nedorazili. Vo výške kapitálového vkladu si zaúčtovala pohľadávku voči spoločníkovi. Bez tejto účtovnej injekcie by jej záväzky prevyšovali hodnotu majetku zhruba o 800-tisíc eur a štatutár by mal zákonnú povinnosť podať návrh na konkurz.
V tomto momente sa objavuje na scéne Marcel Novotný. V októbri 2025 vystriedal Igora Peterku v štatutárnej funkcii v GMT aj v AMM. A tento jún sa prostredníctvom svojej jedinej českej firmy MIUS, s.r.o., ktorá sídli na exponovanej pražskej virtuálnej adrese, stal 10-percentným podielnikom v GMT. Riadi a spoluvlastní úpadcu, ktorému ním vedená Strojírna Pálava Maxima pred rokmi dodávala a údajne mala aj opravovať strojové zariadenie.
Nenávratný príspevok od ministerstva bol podmienený vytvorením iba jedného pracovného miesta. Ani to sa však jeho kontrolórom nepodarilo v roku 2018 identifikovať. A úspešní by neboli ani dnes, keďže GMT nemala koncom roka 2025 žiadnych zamestnancov. Už druhý raz sa tak zachraňuje podnik, v ktorom nik nepracuje a ktorý verejnému sektoru dlhuje viac, než utŕžil za celý účtovný rok.