V júnových Konkurzných novinkách FinStat popisuje príbeh, ako sa firma s miliónovými tržbami cez Tonyho Teslu a sériu bielych koní dopracovala k daňovej sekere za 4,6 milióna eur a majiteľke s adresou zariadenia pre bezdomovcov.
Mesačný prehľad
35 začatých konkurzných konaní | 2 začaté reštrukturalizačné konania | ||
28 vyhlásených konkurzov | 1 povolená reštrukturalizácia |
V júni skončilo v konkurze 28 právnických osôb. Zatiaľ najviac v tomto roku. A jednej spoločnosti povolili súdy ozdravný proces. Júnoví úpadcovia dlžia na daniach a odvodoch takmer 5,7 milióna eur, čo je najvyššie mesačné saldo od vlaňajšieho novembra.
Najväčšie záväzky k verejnému sektoru má bratislavská veľkoobchodná spoločnosť Medint SK. Finančná správa pri nej eviduje daňový dlh za bezmála 1,6 milióna eur. Koncom roka 2021 to však bolo trikrát toľko. Tri milióny však daniari postúpili na Slovenskú konsolidačnú, kam pravidelne odkladajú nedobytné daňové pohľadávky.
Majiteľkou Medintu je už viac než desať rokov Emília Imre z maďarského Érdu. V slovenskom obchodnom registri si uvádza adresu trvalého pobytu, na ktorej funguje denný stacionár, nocľaháreň a ďalšie služby pre ľudí bez domova, vrátane možnosti používať zariadenie na poštovú komunikáciu.
Insolvencie právnických osôb v júni 2026
(EUR, úpadcovia zoradení podľa verejného dlhu)
| Úpadca | Typ konania* | Vyhl. K Povol. R | Spisová značka | Odvetvie | Kraj | Účtovný rok | Počet zam. | Celkové aktíva | Čistý obrat | Vlastné imanie | Verejný dlh | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Medint SK, s.r.o. | K | 23.06.26 | 24K/21/2025 | Veľkoobchod | BA | 2015 | 0 | 2 530 825 | 575 963 € | -211 842 € | 1 749 460 € |
| 2. | Unistav Teplička, s.r.o. | K | 24.06.26 | 7K/4/2026 | Stavebníctvo | ZA | 2024 | 16 | 5 361 375 | 8 039 173 € | 498 565 € | 1 135 834 € |
| 3. | PB Production Group, s.r.o. | K | 26.06.26 | 1K/2/2026 | Tkanie textilu | ZA | 2022 | 1 | 1 435 358 | 17 840 € | -244 896 € | 982 422 € |
| 4. | Oragro, s.r.o. | R | 23.06.26 | 7R/1/2026 | Poľnohospodárstvo | ZA | 2024 | 34 | 10 066 020 | 2 082 816 € | 3 073 166 € | 623 551 € |
| 5. | ZTS - Výskum a vývoj, a.s. | K | 26.06.26 | 10K/12/2025 | R&D | TN | 2024 | 22 | 23 797 179 | 1 525 307 € | 15 281 390 € | 381 513 € |
| 6. | MPP, s.r.o. | K | 02.06.26 | 9K/5/2026 | Elektroinštalácia | ZA | 2025 | 1 | 711 597 | 508 862 € | -232 143 € | 192 809 € |
| 7. | Introplast, a.s. | K | 13.06.26 | 22K/11/2026 | Výroba plastov | BA | 2025 | 35 | 1 533 416 | 2 854 142 € | 47 973 € | 185 691 € |
| 8. | MK Stav corporation, s.r.o. | K | 24.06.26 | 24K/31/2025 | Drevovýroba | BA | 2024 | n | 337 813 | 286 135 € | 9 886 € | 144 533 € |
| 9. | Metal Klimex, s.r.o. | K | 25.06.26 | 60K/3/2026 | Veľkoobchod | TT | 2023 | 10 | 10 783 654 | 9 677 622 € | 3 220 557 € | 52 724 € |
| 10. | RG consulting, s.r.o. | K | 11.06.26 | 1K/3/2026 | Poradenstvo | ZA | 2025 | n | 66 737 | 0 € | 2 266 € | 49 812 € |
| 11. | Apolotour, s.r.o | K | 05.06.26 | 3K/4/2026 | Preprava | ZA | 2022 | 0 | 1 798 863 | 2 206 449 € | 832 162 € | 41 929 € |
| 12. | Kalrock Global, s.r.o. | K | 20.06.26 | 28K/6/2026 | Stavebníctvo | BA | 2024 | 4 | 1 138 962 | 3 665 480 € | 441 663 € | 32 317 € |
| 13. | Ingo Trans Plus, s.r.o. v konkurze | MK | 11.06.26 | 36MKr/2/2026 | Preprava | TT | 2025 | 0 | 106 | 0 € | -65 217 € | 31 116 € |
| 14. | Tatra Gastro Group, s.r.o. | MK | 16.06.26 | 2MKr/7/2026 | Veľkoobchod | PO | 2025 | 0 | 766 728 | 0 € | -903 608 € | 26 732 € |
| 15. | Taniashop, s.r.o. | MK | 23.06.26 | 5MKr/6/2026 | Maloobchod | PO | 2025 | n | 1 361 | 181 921 € | -52 035 € | 24 554 € |
| 16. | Seniorpark, n.o. | K | 04.06.26 | 5K/6/2026 | Zdravotníctvo | PO | 2025 | 46 | 744 724 | 1 652 822 € | 238 475 € | 17 534 € |
| 17. | People SK, s.r.o. | K | 09.06.26 | 31K/26/2025 | Zamestnanecká agentúra | NR | 2024 | n | 1 249 344 | 3 255 968 € | 127 243 € | 6 490 € |
| 18. | LuxTrading, s.r.o. | K | 17.06.26 | 27K/13/2026 | Veľkoobchod | BA | 2024 | n | 67 232 | 0 € | -42 522 € | 3 068 € |
| 19. | Centrál Gold-SK, s.r.o. | K | 30.06.26 | 72K/2/2026 | Preprava | KE | n | n | n | n | n | 1 020 € |
| 20. | Zipser RE, s.r.o. | MK | 11.06.26 | 28MKr/8/2026 | Poradenstvo | BA | 2025 | 0 | 26 299 | 0 € | 113 € | 340 € |
| 21. | Ekry stav. spoločnosť, s.r.o. v L | K | 02.06.26 | 23K/2/2026 | Stavebníctvo | NR | 2025 | 0 | 171 648 | 0 € | 393 € | 340 € |
| 22. | Aris Healthcare, s.r.o. | MK | 24.06.26 | 10MKr/1/2026 | Obchod | ZA | 2025 | 0 | 15 | 0 € | 15 € | 0 € |
| 23. | Green services, s.r.o. | MK | 19.06.26 | 27MKr/8/2026 | Maloobchod | BA | 2024 | 8 | 68 694 | 378 136 € | -159 236 € | 0 € |
| 24. | Kratky Global: Private Equity, a.s. | K | 30.06.26 | 95K/1/2026 | Financie | KE | 2025 | 0 | 10 122 884 | 0 € | -19 075 319 € | 0 € |
| 25. | Multisound Japan, s.r.o. | MK | 25.06.26 | 23MKr/1/2026 | Poradenstvo | NR | 2025 | 3 | 56 136 | 314 839 € | -98 804 € | 0 € |
| 26. | Frankie rock, s.r.o. | MK | 23.06.26 | 32MKr/1/2026 | Umenie | NR | 2025 | 0 | 14 302 | 16 827 € | -165 448 € | 0 € |
| 27. | Brands Alliance, s.r.o. | MK | 13.06.26 | 28MKr/7/2026 | Maloobchod | BA | 2025 | 6 | 74 041 | 681 705 € | -91 703 € | 0 € |
| 28. | Milo Montage, s.r.o. | MK | 03.06.26 | 88MKr/2/2026 | Kovovýroba | KE | 2025 | 5 | 67 478 | 565 175 € | -143 069 € | 0 € |
| 29. | FitMax, s.r.o. | K | 02.06.26 | 1K/3/2026 | Šport | ZA | 2024 | 0 | 1 868 493 | 0 € | 955 377 € | 0 € |
* K - Konkurz, MK - Malý konkurz, R - Reštrukturalizácia
Práve tam upratali firmu, ktorá kedysi predávala zdravotnícky materiál za milióny eur. Medint bol najaktívnejší v rokoch 2010 a 2011, keď dohromady utŕžil vyše 5,9 milióna eur. Ovládalo ho družstvo Hefra SK, ktorému predsedal novozámocký podnikateľ Imrich Domaniža. Ten družstvo riadil aj v septembri 2012, keď spoločnosť predalo Jánovi Prosbovi.
Predaj prišiel po prudkom útlme. V roku 2012 padli tržby Medintu pod 614-tisíc eur a majetok firmy sa scvrkol z 1,7 milióna na menej než tretinu. Z takmer 585-tisíc eur, ktoré mala spoločnosť na bankových účtoch na konci roka 2011, zostalo o rok neskôr len 461 eur. Firma dopredávala zásoby, inkasovala pohľadávky a výrazne znižovala záväzky voči dodávateľom aj spoločníkom.
Jána Prosbu v januári 2014 vystriedal István Lukács z Maďarska. Ten však nevystupoval ako samostatný investor. Už pred vstupom do firmy splnomocnil združenie Lawyer Company, za ktoré konal právnik Peter Puškár. V marci 2014 potom Puškár zastupoval Lukácsa ako predávajúceho, súčasne konal za Lawyer Company ako kupujúceho a sám seba vymenoval za konateľa Medintu.
Meno Petra Puškára sa s nastrčenými vlastníkmi nespája iba v tomto prípade. Nachádzal sa aj na uniknutom zozname osôb, ktoré Finančná správa spájala s pôsobením takzvaných bielych koní. Neskôr si zmenil meno na Tony Tesla a objavil sa aj v kauze spoločnosti Brigádnici, na ktorú poukázala Transparency International.
V januári 2026 polícia podľa Hospodárskych novín informovala, že Petra Puškára alias Tonyho Teslu a ďalšie dve osoby obvinila zo subvenčného podvodu a z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Podľa polície mala spoločnosť Brigádnici predstierať existenciu stoviek zamestnancov a neoprávnene získať približne 3,3 milióna eur z pandemickej pomoci.
Od Puškárovej Lawyer Company prešiel Medint po roku na ďalšieho maďarského vlastníka Jánosa Tótha. Ten ho držal približne pol roka a na jeseň 2015 firmu posunul Emílii Imre. Krátko nato sa s Medintom zlúčili tri ďalšie eseročky, ktorých daňové dlhy prevyšovali 622-tisíc eur. Dve z nich pritom ovládali bývalí obchodní partneri Zuzana Solárová a Slavomír Škerlík.
V tom čase už mala Medint spor s daňovým úradom. Firma napadla jedno z jeho rozhodnutí, ale súd sa k podstate sporu nedostal a konanie zastavil. Prvý daňový dlh Medintu za zhruba jeden milión eur sa vo verejných zoznamoch objavil v júli 2016. Do októbra 2017 sa strojnásobil a v januári 2021 vyskočil na 4,6 milióna eur.
Kým daňový dlh narastal, v Medinte už nefigurovali ľudia, pod ktorými dosahoval najvyššie obraty, ani tí, ktorí ho presúvali od jedného bieleho koňa k druhému. Zostala len Emília Imre s domicilom v zariadení pre ľudí bez domova.