V augustových Konkurzných novinkách FinStat píše o známom juhoslovenskom podnikateľovi, ktorý si od vlastnej firmy kúpil päťhviezdičkový hotel, no tá dnes dlhuje štátu na daniach takmer dva milióny eur.
Mesačný prehľad
42 začatých konkurzných konaní | 4 začaté reštrukturalizačné konania | ||
28 vyhlásených konkurzov | 2 povolené reštrukturalizácie |
Z hľadiska počtu skrachovaných právnických osôb patrí august k priemerným mesiacom, no podľa ich záväzkov k štátnemu rozpočtu a verejným poistným fondom je najvýznamnejší od júna minulého roka. Augustoví úpadci dlhujú na daniach 9,8 milióna eur a Sociálnej poisťovni a trom zdravotným poisťovniam na odvodoch dovedna 1,4 milióna eur.
Zhruba tri pätiny celkového daňového nedoplatku sa týkajú komárňanskej eseročky Talza. Veľkoobchodníka s parfumérskym a kozmetickým tovarom poslali do konkurzu nitrianski daniari po piatich rokoch, čo mu daňový dlh narástol postupne na bezmála 5,8 milióna eur. Firma uložila účtovnú závierku naposledy za rok 2019. To už nemala tržby, ale v záväzkoch a pohľadávkach z obchodného styku evidovala vyše deväť miliónov eur, z čoho sa dá usúdiť, že mohla byť zapojená do karuselového podvodu s DPH.
Insolvencie právnických osôb v auguste 2025
(EUR, najvýznamnejší úpadcovia podľa verejného dlhu)
| Úpadca | Typ konania* | Vyhl. K Povol. R | Spisová značka | Odvetvie | Kraj | Účtovný rok | Počet zam. | Celkové aktíva | Čistý obrat | Vlastné imanie | Verejný dlh | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Talza, s.r.o. | K | 20.08.25 | 23K/5/2025 | Veľkoobchod | NR | 2019 | 0 | 9 538 923 € | 0 € | -106 088 € | 5 781 894 € |
| 2. | Grandie, a.s. | K | 19.08.25 | 25K/50/2025 | Veľkoobchod | BA | 2024 | 0 | 20 658 € | 0 € | -1 878 679 € | 1 899 192 € |
| 3. | BOTS Slovakia, s.r.o. | K | 19.08.25 | 22K/46/2025 | Obchodovanie s virtuálnymi menami | BA | 2023 | 2 | 32 458 679 € | 3 784 255 € | 21 140 € | 526 763 € |
| 4. | Agromaš, a.s. | K | 09.08.25 | 95K/8/2025 | Poľnohospodárstvo | KE | 2024 | n | 1 375 080 € | 100 477 € | 19 921 € | 504 186 € |
| 5. | Club comp, s.r.o. | K | 05.08.25 | 32K/11/2025 | HORECA | NR | 2018 | 0 | 938 767 € | 624 392 € | -306 356 € | 410 678 € |
| 6. | Retrack Slovakia, s.r.o. | K | 20.08.25 | 32K/16/2025 | Železničná preprava | BA | 2024 | 133 | 13 027 120 € | 32 990 943 € | 2 337 855 € | 311 422 € |
| 7. | Polygraf Print, s.r.o. | K | 29.08.25 | 95K/9/2025 | Polygrafia | PO | 2024 | 165 | 8 674 749 € | 9 623 732 € | 1 783 694 € | 244 289 € |
| 8. | Domoss Technika, a.s. | R | 16.08.25 | 31R/5/2025 | Veľkoobchod | TT | 2024 | 100 | 7 602 998 € | 24 607 262 € | 845 425 € | 233 237 € |
| 9. | Linostav, s.r.o. | MK | 19.08.25 | 22K/49/2025 | Maloobchod | BA | 2024 | 0 | 1 502 € | 250 € | -22 453 € | 215 085 € |
| 10. | Nikki Transport, s.r.o. | K | 27.08.25 | 22K/48/2025 | Maloobchod | BA | 2024 | 0 | 472 639 € | 1 202 547 € | -721 768 € | 189 029 € |
| 11. | LM Trading, s.r.o. | K | 27.08.25 | 31K/8/2025 | Oprava a údržba áut | NR | n | n | n | n | n | 171 442 € |
| 12. | Evosolutions, s.r.o. | MK | 29.08.25 | 22K/50/2025 | IT | BA | 2024 | 0 | 0 € | 543 864 € | -6 540 € | 143 820 € |
| 13. | Elastop Trans, s.r.o. | MK | 15.08.25 | 36K/6/2025 | Cestná preprava | NR | 2023 | 20 | 1 117 402 € | 1 734 258 € | -11 787 € | 134 880 € |
| 14. | Damisa, s.r.o. | MK | 19.08.25 | 38K/16/2025 | HORECA | TN | 2024 | 1 | 434 € | 0 € | -258 055 € | 82 930 € |
| 15. | Ares Security, s.r.o. v konkurze | K | 23.08.25 | 22K/19/2025 | SBS | BA | 2024 | 35 | 567 694 € | 1 684 041 € | -193 518 € | 72 883 € |
| 16. | Kios, a.s. | MK | 14.08.25 | 24K/6/2025 | IT | TT | 2024 | 12 | 368 746 € | 653 321 € | 27 260 € | 69 548 € |
| 17. | JMB Holding s.r.o. | K | 20.08.25 | 5K/6/2025 | Stavebníctvo | PO | n | n | n | n | n | 50 818 € |
| 18. | SimpleHouse, s.r.o. | MK | 05.08.25 | 1K/9/2025 | Stavebníctvo | ZA | 2024 | 0 | 15 492 € | 160 647 € | -136 728 € | 35 163 € |
| 19. | Lactovito, s.r.o. | MK | 23.08.25 | 24K/29/2025 | Obchod | BA | 2024 | 1 | 215 € | 4 197 € | -80 348 € | 31 784 € |
| 20. | K2 Slovakia, s.r.o. | MK | 26.08.25 | 72K/10/2025 | Cestná preprava | KE | 2023 | n | 41 374 € | 176 718 € | 18 879 € | 26 345 € |
| 21. | Apex BF, s.r.o. | K | 05.08.25 | 22K/38/2025 | Cestná preprava | BA | 2024 | 1 | 45 086 € | 56 697 € | -74 996 € | 21 804 € |
| 22. | Prokont, s.r.o. | MK | 15.08.25 | 91K/1/2025 | Kovovýroba | KE | 2024 | 6 | 40 316 € | 359 415 € | -59 878 € | 9 530 € |
| 23. | „ik” Interkontakt, a.s. | K | 08.08.25 | 87K/8/2025 | Doprava | KE | 2024 | 12 | 379 672 € | 861 039 € | 65 616 € | 6 226 € |
| 24. | KK auto, s.r.o. | MK | 14.08.25 | 1K/7/2025 | Predaj automobilov | BB | 2024 | 1 | 52 153 € | 84 343 € | -66 169 € | 1 058 € |
| 25. | ETS Platform EU, s.r.o. | MK | 09.08.25 | 24K/28/2025 | Marketing | BA | 2024 | 0 | 0 € | 0 € | -106 133 € | 410 € |
| 26. | F.I.N., s.r.o. | MK | 16.08.25 | 3K/6/2025 | Zábava | ZA | 2024 | 0 | 343 € | 0 € | -16 144 € | 340 € |
| 27. | Area - D Invest, s.r.o. v dodatočnej likvidácii | K | 21.08.25 | 24K/5/2025 | Stavebníctvo | TT | 5.25 | 0 | 63 198 € | 0 € | 63 056 € | 0 € |
| 28. | S&F services, s.r.o. | MK | 13.08.25 | 23K/9/2025 | SBS | NR | 2024 | 14 | 54 313 € | 1 200 115 € | -135 501 € | 0 € |
| 29. | Spyrone, s.r.o. | K | 05.08.25 | 23K/6/2025 | Čistenie budov | BA | n | n | n | n | n | 0 € |
| 30. | Jarek Toptrans, s.r.o. | R | 01.08.25 | 72R/1/2025 | Logistika | KE | 2024 | 57 | 3 347 874 € | 10 198 726 € | -319 240 € | 0 € |
K - Konkurz, MK - Malý konkurz, R - Reštrukturalizácia
Dlžníka vlastnia maďarskí občania Csaba Jelen a Károly Jelen a riadi Juraj Gőgh z Komárna. No začiatkom roka 2023 boli v zbierke listín ORSR uložené dokumenty z roku 2020, podľa ktorých sa jediným spoločníkom a konateľom mala stať Tatiana Avadani (38) z Rumunska. Nie je jasné, kde daniari zastihnú biele kone, ktoré vlastnia túto predlženú firmu s virtuálnym majetkom na papieri.
Ďalšia pätina augustového daňového dlhu pripadá na veľkoobchodníka s obilím Grandie. Akciovku dva a pol roka vlastní Tomáš Bartal, ktorý je vo vedení ďalšieho veľkoobchodníka s obilím trnavského Interagrosu. Jeho koneční užívatelia výhod sú známi domáci biznismeni Oszkár Világi, Ján Sabol či Robert Spišák. Grandie zároveň sídli v bratislavskej budove, ktorú vlastní právnická firma Réky Világi, dcéry Oszkára Világiho.
Grandie je od roku 2019 neaktívna, vykazuje len kozmetické straty a nemá žiadny majetok. Koncom roka 2018 totiž predala časť podniku, hotel Amade Château vo Vrakúni (čerpala naň štátnu dotáciu v rámci projektu Návrat romantizmu do srdca modernej Európy), akciovke Warcun, ktorú ovláda Réka Világi. Tá sa v päťhviezdičkovom rezorte v malej dedinke v okrese Dunajská Streda v roku 2019 vydávala. V súčasnosti je hotel podľa strohého odkazu na jeho webovej stránke (iba v maďarčine) pre verejnosť uzatvorený. Údajne pre rekonštrukciu.
Podľa notárskej zápisnice bol rozhodujúcim akcionárom Grandie ešte na začiatku roku 2020 Oszkár Világi. V máji 2021 jej daniari vyrubili daňový nedoplatok za 1,7 milióna eur. No do konkurzu firmu neposlal daňový úrad. Súdy oň požiadal samotný úpadca, ktorý v súčasnosti dlhuje štátnemu rozpočtu už 1,9 milióna eur.
Podľa hodnoty majetku právnických osôb v insolvencii je august druhý najsilnejší tohtoročný mesiac po apríli, keď v úpadku skončili hneď tri spoločnosti z východoslovenskej celulózo-papierenskej skupiny Bukocel. Z hľadiska celkovej zamestnanosti zaostal aj za marcom, keď zbankrotovala väčšia bánovecká odevná fabrika eterna ovládaná nemeckým kapitálom.
Najväčší zamestnávatelia medzi augustovými úpadcami sú nákladný železničný prepravca Retrack Slovakia z rakúskej logistickej skupiny VTG Rail Logistics, ktorý na vrchole, v roku 2023, zamestnával 165 pracovníkov. Rovnaký počet ľudí evidoval vlani aj prešovský tlačiar Polygraf Print zo švajčiarskej skupiny Imprimo Print.
Sto zamestnancov zachraňuje v reštrukturalizácii piešťanský veľkoobchodník s elektrickými zariadeniami Domoss Technika a ďalších šesť desiatok zasa michalovský prepravca Jarek Toptrans. Tri tucty zamestnancov však prídu definitívne o prácu v bratislavskej súkromnej bezpečnostnej službe Ares Security, ktorú ovláda Peter Prossek. V predchádzajúcich rokoch pritom zamestnával dvaapolkrát viac pracovníkov.