V marcových Konkurzných novinkách FinStat popisuje úpadok celej celulózo-papierenskej skupiny Bukóza. Počtom zamestnancov i tržbami ašpiruje na bankrot roka 2025.
Mesačný prehľad
29 začatých konkurzných konaní | 3 začaté reštrukturalizačné konania | ||
26 vyhlásených konkurzov | 0 povolených reštrukturalizácii |
Už štvrtý rok sa ťahá konkurzná sága spoločnosti Distrib Capital, ktorá neďaleko Trnavy prevádzkovala oceňovaný pivovar Karpat. Po neúspešnom pokuse o ozdravenie nasledovali konkurzy. Ten druhý zrušil koncom vlaňajška odvolací súd, keď vyhovel námietkam úpadcu. No veritelia sa nevzdali a návrh na bankrot pivovaru podali znova. Niektorým dal Mestský súd Bratislava III za pravdu a úpadcu, ktorý na daniach dlhuje už vyše 4,2 milióna eur, poslal v marci do krachu po tretíkrát. Okrem Finančnej správy si milióny eur nárokuje aj ministerstvo hospodárstva, ktoré pivovaru poskytlo subvencie na výrobné technológie.
Insolvencie právnických osôb v marci 2025
(EUR, úpadcovia zoradení podľa verejného dlhu)
| Úpadca | Typ konania* | Vyhl. K Povol. R | Spisová značka | Odvetvie | Kraj | Účtovný rok | Počet zam. | Celkové aktíva | Čistý obrat | Vlastné imanie | Verejný dlh |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Distrib Capital, s.r.o. | K | 21.03.25 | 31K/8/2021 | Výroba piva | BA | 2021 | 8 | 13 182 178 € | 2 522 599 € | 2 054 721 € | 4 264 122 € |
| Bukóza Holding, a.s. | K | 19.03.25 | 5K/15/2024 | Vedenie firiem | PO | 2023 | 102 | 1 307 858 € | 3 229 263 € | 433 373 € | 1 895 736 € |
| TrendImpex Slovakia, s.r.o. | MK | 04.03.25 | 95K/2/2025 | Maloobchod | KE | 2023 | 1 | 585 € | 1 451 644 € | -182 597 € | 845 933 € |
| Investičné zlato, s.r.o. | MK | 25.03.25 | 38K/5/2025 | Maloobchod | TN | 2023 | 0 | 23 395 € | 2 206 496 € | -8 884 € | 454 213 € |
| Súkromná ZŠ, Lučenec | K | 13.03.25 | 2K/17/2024 | Vzdelávanie | BB | 2022 | 33 | 0 € | 503 432 € | -275 619 € | 398 764 € |
| Bioway Group, a.s. | K | 26.03.25 | 95K/23/2024 | Preprava | KE | 2023 | 1 | 9 893 500 € | 0 € | -4 225 498 € | 204 746 € |
| eterna, s.r.o. v konkurze | K | 13.03.25 | 40K/1/2025 | Odevníctvo | TN | 2023 | 409 | 3 255 324 € | 8 206 606 € | 2 270 872 € | 189 293 € |
| Alcast, s.r.o. | K | 29.03.25 | 2K/6/2025 | Hutníctvo | PO | 2023 | 34 | 3 395 084 € | 861 115 € | -92 221 € | 185 048 € |
| Moravica, s.r.o. | K | 25.03.25 | 3K/19/2024 | Reality | ZA | 2023 | n | 1 610 129 € | 533 253 € | -18 771 € | 90 736 € |
| DaMaR experience, s.r.o. v K | MK | 06.03.25 | 5K/4/2025 | Odevníctvo | PO | 2024 | n | 34 657 € | 513 472 € | -141 376 € | 90 458 € |
| Starstaff, s.r.o. | K | 08.03.25 | 2K/38/2024 | Pracovná agentúra | PO | 2023 | n | 325 469 € | 2 088 178 € | -34 782 € | 78 236 € |
| Vetro-plus, s.r.o. | K | 25.03.25 | 1K/2/2025 | Veľkoobchod | ZA | 2023 | 101 | 3 696 096 € | 8 149 838 € | 2 602 € | 64 265 € |
| Projekt KE, s.r.o. | K | 20.03.25 | 81K/64/2024 | Poradenstvo | BA | 2019 | 0 | 584 814 € | 0 € | -3 759 € | 50 936 € |
| Kazem, s.r.o. | K | 26.03.25 | 24K/53/2024 | HORECA | BA | 2022 | n | 48 878 € | 271 693 € | -255 596 € | 42 566 € |
| Lukašek Trans, s.r.o. | MK | 06.03.25 | 2K/5/2025 | Preprava | PO | 2023 | n | 461 089 € | 214 950 € | 107 128 € | 22 913 € |
| Cedesign, s.r.o. | K | 29.03.25 | 81K/73/2024 | Preprava | BA | 2024 | 0 | 2 076 € | 23 763 € | -46 945 € | 19 215 € |
| Invex, s.r.o. | K | 28.03.25 | 20K/16/2024 | Stavebníctvo | TT | 2024 | 6 | 211 189 € | 447 858 € | 56 831 € | 7 844 € |
| Piece production SK, s.r.o. | MK | 27.03.25 | 60K/1/2025 | Kovovýroba | TT | 2024 | 0 | 37 407 € | 0 € | 31 428 € | 5 859 € |
| Empire Invest, s.r.o. v DL | K | 08.03.25 | 22K/3/2025 | Poradenstvo | BA | 2019 | 0 | 1 321 696 € | 0 € | -149 786 € | 3 852 € |
| SJ-Construct, s.r.o. | MK | 20.03.25 | 43K/3/2025 | Stavebníctvo | KE | 2023 | 1 | 40 816 € | 89 632 € | 9 381 € | 1 889 € |
| IWG Slovakia, s.r.o. | K | 07.03.25 | 21K/59/2024 | Zemné práce | BA | 2022 | 4 | 3 642 752 € | 2 267 794 € | 55 101 € | 799 € |
| JL Elektrik, s.r.o. | MK | 06.03.25 | 31K/3/2025 | Elektrická inštalácia | NR | 2023 | 1 | 149 598 € | 67 781 € | 33 061 € | 262 € |
| Alone, s.r.o. | MK | 13.03.25 | 31K/4/2025 | Stavebníctvo | NR | 2024 | 0 | 139 437 € | 115 255 € | -11 600 € | 0 € |
| Ekoline, s.r.o. | MK | 12.03.25 | 72K/2/2025 | Obchod | KE | 2024 | 1 | 595 € | 0 € | -327 € | 0 € |
| Vivid Farms, s.r.o. | K | 12.03.25 | 24K/71/2024 | Reality | BA | 2023 | n | 4 249 344 € | 0 € | -2 233 738 € | 0 € |
| Medi - Complet, s.r.o. | K | 01.03.25 | 3K/20/2024 | Veľkoobchod | ZA | 2023 | n | 1 040 822 € | 6 783 978 € | -19 200 € | 0 € |
* K - konkurz, MK - malý konkurz; DL - dodatočná likvidácia
Marcoví úpadcovia dlhujú na daniach a odvodoch bezmála deväť miliónov eur. Po trnavských pivovarníkoch je druhým najväčším dlžníkom verejného sektora východoslovenská Bukóza Holding, ktorá pre spoločnosti v skupine zabezpečuje servisné služby. Do konkurzu ju poslali jej zamestnanci zastúpení odborármi. Ďalšie milióny Finančnej správe a verejným poistným fondom dlhujú prepojené spoločnosti. Skupinu od vlaňajšieho leta ovláda český podnikateľ Roman Staněk, ktorý ju prevzal od Jána Ďuriana z Kozároviec a ktorý v nej podľa Denníka N utopil odvtedy už 11 miliónov eur.
Materský Bukocel, ktorý vyrába celulózu, doplatil na katastrofálny rok 2023, keď strácal celý celulózo-papierenský sektor na čele s trhovou jednotkou Mondi SCP. Pred koncom roka 2023 sa ešte zlúčil s energetickou odnožou Bukóza Energo. Biznis sa mu však ani vlani nepodarilo skonsolidovať. Na prvého apríla padol do konkurzu. Jeho dcére Bukóza Export-Import, ktorá pre vyrábajúcu matku nakupovala vstupy a predávala jej produkciu, prerušili súdy konkurzné konanie, aby umožnili vypracovanie reštrukturalizačného posudku.V ďalších dvoch dcérach insolvenčné konanie beží. Bukóza Invest vyrábala papier (po vydaní nášho textu súd poslal firmu v polovici apríla do definitívneho bankrotu), Bukóza Progres zasa strojárske súčiastky pre skupinu.
Vymenované spoločnosti v úpadku zo skupiny Bukocel zamestnávajú dovedna sedemsto pracovníkov. Ich nekonsolidované tržby v roku 2023 presiahli 160 miliónov eur, čo je bezmála polovica celkového čistého obratu všetkých právnických osôb, ktoré skrachovali v roku 2024.
Tretím najväčším dlžníkom verejného sektora v marci je stratový košický maloobchodník TrendImpex Slovakia, ktorého ovláda Ján Cipa zo Sobraniec. Sám sa poslal do malého konkurzu, ktorý sa týka úpadcov so záväzkami do jedného milióna eur. Z poslednej účtovnej závierky za rok 2024 síce vyplýva, že jeho záväzky k dodávateľom, zamestnancom a banke nedosiahli ani 162-tisíc eur. No na poistných odvodoch dlhuje v súčasnosti vyše 30-tisíc eur a na daniach viac než 815-tisíc eur, čím sa kvalifikuje na riadny konkurz.
Minimálne záväzky i aktíva deklarovala ku koncu roka 2023 trenčianska eseročka Investičné zlato, ktorú od februára ovláda Trenčan Martin Nápoký. Daňový dlh za vyše 454-tisíc eur jej v štatistike naskočil týždeň po tom, čo naň firmu previedol 23-ročný Sebastian Nikolas Blaho z Opatoviec. Ten si dal vzácny kov aj do názvu jeho mladšej šperkárskej spoločnosti B&L zlato. Predvlani utŕžila prvý pol milión a verejnému sektoru nič nedlhuje. Zatiaľ.
Do konkurzu padlo aj niekoľko podnikov, ktoré k verejnému sektoru nemajú významnejšie podlžnosti, no patria k väčším lokálnym zamestnávateľom. Etablovaný výrobca košieľ Eterna z Bánoviec nad Bebravou, ktorého kontroluje nemecký kapitál, prepúšťa podľa médiízhruba tristo pracovníkov. Veľkoobchodník Vetro-Plus, ktorý prostredníctvom maltskej eseročky ovláda český podnikateľ Marek Kučera (skupina v ČR, SR a Poľsku prevádzkuje desiatky predajní a e-shop zameraný na domáce potreby), zamestnával na Slovensku približne stovku ľudí. A z jej osobných nákladov vyplýva, že približne rovnaký počet pracovníkov "lízovala" aj permanentne stratová zamestnanecká agentúra Ľudmily Čerevikovej Starstaff z Brekova.