V novembrových Konkurzných novinkách FinStat rozpráva príbeh rodiny Veszprémiovcov z Trebišova, ktorých sen o olejárskom, vinárskom a potravinárskom biznise skončil daňovými nedoplatkami za 25 miliónov eur.
Mesačný prehľad
29 začatých konkurzných konaní | 6 začatých reštrukturalizačných konaní | ||
26 vyhlásených konkurzov | 2 povolené reštrukturalizácie |
Novembroví úpadcovia dlhujú na daniach takmer 5,9 milióna eur a na odvodoch ďalších viac ako 620-tisíc eur. Zhruba 70% daňových nedoplatkov ide za veľkoobchodníkom s obilím MVR, ktorý vystriedal niekoľko adries na východnom Slovensku, no kľúčová bola budova na Skladnej 6 v Strede nad Bodrogom (v roku 2022 ju na základe zmluvy o predaji časti podniku získala eseročka Goodgrain ovládaná Ukrajinkou Oksanou Dolynets).
MVR v roku 2006 založil Trebišovčan Peter Vesprémy, aj Veszprémi (*61). Od začiatku ju riadi jeho druhá manželka Zuzana (*52). Popri obchode s agrokomoditami - v roku 2008, keď zamestnávali 27 ľudí, plánovali aj výrobu potravín z bezlepkových obilnín. V tokajskej oblasti, v katastri obce Černochov, skúpili 23 hektárov pôdy, kde chceli vysadiť vinice s tokajskými odrodami hrozna.
Insolvencie právnických osôb v novembri 2025
(EUR, úpadcovia zoradení podľa verejného dlhu)
| Úpadca | Typ konania* | Vyhl. K Povol. R | Spisová značka | Odvetvie | Kraj | Účtovný rok | Počet zam. | Celkové aktíva | Čistý obrat | Vlastné imanie | Verejný dlh | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | MVR, s.r.o. | K | 15.11.25 | 2K/14/2025 | Veľkoobchod | PO | 2024 | n | 9 841 € | 0 € | -423 183 € | 4 135 152 € |
| 2. | FA.T creative, s.r.o. | K | 04.11.25 | 38K/11/2025 | Kultúra | TN | 2020 | 51 | 1 412 444 € | 2 666 685 € | -62 764 € | 614 981 € |
| 3. | SD & ND Slovakia, s.r.o. | K | 13.11.25 | 34K/11/2025 | Preprava | TT | 2021 | 0 | 3 181 737 € | 2 847 629 € | -127 201 € | 544 347 € |
| 4. | Privéefina, s.r.o. | K | 21.11.25 | 28K/2/2025 | Reality | BA | 2024 | 1 | 1 816 603 € | 10 284 € | -151 729 € | 535 907 € |
| 5. | E - Gas, s.r.o. | R | 21.11.25 | 3R/2/2025 | Stavebníctvo | ZA | 2024 | 70 | 2 239 569 € | 3 444 782 € | -343 107 € | 320 636 € |
| 6. | Agama plus, s.r.o. | K | 29.11.25 | 7K/8/2025 | Služby | ZA | 2024 | 4 | 1 169 986 € | 65 626 € | 29 456 € | 158 320 € |
| 7. | SlovSetra, s.r.o. | R>>K | 06.11.25 | 7R/1/2025 | Výroba ložísk | ZA | 2024 | 10 | 1 329 014 € | 1 784 011 € | -54 453 € | 57 685 € |
| 8. | Sorena, s.r.o. | K | 26.11.25 | 28K/1/2025 | Maloobchod | BA | 2024 | 8 | 21 092 € | 672 041 € | -251 574 € | 57 154 € |
| 9. | Schetelig CE, s.r.o. | R | 18.11.25 | 32R/6/2025 | Veľkoobchod | NR | 8.24 | 35 | 8 360 355 € | 3 386 753 € | 1 828 184 € | 28 743 € |
| 10. | Royal pets, s.r.o. | MK | 13.11.25 | 38MKr/1/2025 | Maloobchod | TN | 2024 | 1 | 95 902 € | 946 129 € | -203 415 € | 18 904 € |
| 11. | Kilo 6, s.r.o. | MK | 05.11.25 | 32MKr/1/2025 | HORECA | NR | 2024 | 2 | 3 906 € | 79 293 € | -291 159 € | 9 024 € |
| 12. | RH Print, s.r.o. | MK | 01.11.25 | 95MKr/1/2025 | Polygrafia | KE | 2024 | 0 | 265 920 € | 129 286 € | -158 115 € | 5 126 € |
| 13. | sweet garden, s.r.o. | MK | 27.11.25 | 1MKr/2/2025 | HORECA | BB | 2024 | 6 | 31 820 € | 85 972 € | -37 275 € | 4 081 € |
| 14. | Parker Hill, a.s. v likvidácii | MK | 18.11.25 | 28MKr/1/2025 | Obchod | BA | 3.23 | n | 13 353 € | 0 € | -119 784 € | 2 941 € |
| 15. | LimeLight MT, s.r.o. | MK | 22.11.25 | 9MKr/1/2025 | HORECA | ZA | 2024 | 1 | 7 901 € | 0 € | 4 712 € | 2 043 € |
| 16. | Sarty agency, s.r.o. | K | 13.11.25 | 72K/9/2025 | Prenájom majetku | KE | 2023 | 3 | 203 275 € | 262 454 € | 18 045 € | 1 431 € |
| 17. | Zlatý klas, s.r.o. | MK | 29.11.25 | 38MKr/2/2025 | HORECA | TN | 2024 | 1 | 11 427 € | 36 781 € | -6 397 € | 660 € |
| 18. | Genesis Reality, s.r.o. | MK | 22.11.25 | 20MKr/1/2025 | Veľkoobchod | NR | 2024 | 2 | 38 526 € | 96 333 € | 8 337 € | 230 € |
| 19. | Liptov agro FR, s.r.o. | K | 21.11.25 | 10K/6/2025 | Poľnohospodárstvo | ZA | 2023 | 3 | 2 424 783 € | 1 936 950 € | 1 280 317 € | 221 € |
| 20. | Sursumcorda, s.r.o. | MK | 26.11.25 | 22MKr/1/2025 | Maloobchod | BA | 2024 | 0 | 0 € | 0 € | -158 921 € | 0 € |
| 21. | Remoza services, s.r.o. | K | 25.11.25 | 95K/10/2025 | Administratíva | KE | 2020 | n | 5 000 € | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| 22. | B.W.S. Logistics, s.r.o. | MK | 22.11.25 | 5MKr/1/2025 | Preprava | PO | 2024 | 1 | 2 345 € | 85 065 € | -33 159 € | 0 € |
| 23. | Brojan SK, s.r.o. | K | 14.11.25 | 22K/44/2025 | Veľkoobchod | BA | 2022 | 0 | 5 000 € | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| 24. | Kartusia, s.r.o. | MK | 11.11.25 | 87MKr/1/2025 | Obchod | KE | 2024 | n | 227 061 € | 10 986 863 € | -163 954 € | 0 € |
| 25. | MMM holding, s.r.o. v konkurze | MK | 06.11.25 | 27MKr/2/2025 | Administratíva | BA | 2024 | 0 | 65 077 € | 62 981 € | 13 082 € | 0 € |
| 26. | Homayer TV, s.r.o. | MK | 04.11.25 | 1Mkr/1/2025 | Telekomunikácie | BB | 2024 | n | 17 766 € | 7 688 € | -1 843 € | 0 € |
| 27. | APC controls, s.r.o. | MK | 01.11.25 | 40MKr/2/2025 | Vedecká činnosť | TN | 2024 | 0 | 56 979 € | 0 € | -68 090 € | 0 € |
| 28. | EÚPS.SNV, s.r.o. | MK | 01.11.25 | 43MKr/1/2025 | Účtovníctvo | KE | 2024 | n | 151 893 € | 0 € | 6 666 € | 0 € |
* K - konkurz, MK - malý konkurz, R>>K - premena reštrukturalizácie na konkurz, R - reštrukturalizácia
Spoločnosti síce začali tržby výrazne narastať, no obchodovala s minimálnou, obvykle zápornou obchodnou maržou. V roku 2010 Peter Veszprémi previedol 100% obchodný podiel v MVR na staršiu dcéru Alexandru, ktorá ho o dva roky neskôr posunula mladšej sestre Kataríne, dnes Onufrákovej. Tá tržby v rokoch 2013 až 2014 dostala nad desať miliónov eur, ale za dva roky vyrobila stratu za bezmála 3,5 milióna eur.
V tom období už prebiehali v MVR daňové kontroly zamerané na daň z pridanej hodnoty, no zároveň dochádzalo aj k odlevu majetku. V roku 2014 totiž spoločnosť predala časť podniku personálne prepojenej firme Chateau Vécsey, ktorú riadi Zuzana Veszprémi a dlho ju vlastnila jej matka. Vinárstvo od roku 2024 ovláda Mathias Veszprémi (*21), syn Petra a Zuzany Veszprémiových, ktorý je zároveň jediný majiteľ rodinného domu v obci Borša v okrese Trebišov, v ktorom si manželia uvádzajú trvalé bydlisko.
V roku 2015 MVR predala ďalšiu časť majetku akciovke Venas, ktorá kedysi vyrábala olej z repky olejnej ako bioprímes do nafty, a ktorú kontroloval Peter Veszprémi. V roku 2022 ju poslal do bankrotu daňový úrad v Prešove. Konkurz skončil s minimálnym výťažkom pre veriteľov v septembri 2025. V októbri bola firma vymazaná z obchodného registra ex offo. Finančná správa ešte koncom roka 2023 postúpila na Slovenskú konsolidačnú daňové pohľadávky voči Venas za bezmála 17,9 mil. EUR. MVR dnes na daniach dlhuje vyše 4,1 mil. EUR.
Aj Venas, rovnako ako MVR, roky viedol súdne spory s Finančnou správou, ktoré sa týkali daňových kontrol k DPH za roky 2010 až 2014. A aj Venas upratoval. V apríli 2014 predal časť podniku personálne spriaznenej spoločnosti Venas Group, ktorú ovládajú Peter a Zuzana Veszprémiovci. Spoločnosť je už roky neaktívna a na daniach dlhuje štátu vyše 551-tisíc eur, na odvodoch ďalších takmer 20-tisíc eur.
A aby toho nebolo málo, Peter Veszprémi kontroloval aj sprostredkovateľskú eseročku Venerg. Tá spolu s MVR a Venasom figurovala v rovnakých, daniarmi prešetrovaných transakciách s DPH. Skončila v konkurze a v roku 2023 ju súdy nechali vymazať z obchodného registra. Zostala po nej daňová sekera za bezmála 2,8 milióna eur.