Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Konkoľovci vykostili Hydinu Slovensko

V septembrových Konkurzných novinkách FinStat ukazuje, ako Konkoľovci vybudovali ziskového spracovateľa a obchodníka s hydinovým mäsom na troskách kedysi tretích najväčších hydinární na Slovensku, ktoré dnes dlhujú štátu na daniach bezmála 21 miliónov eur.

Mesačný prehľad

40 začatých konkurzných konaní

1 začaté reštrukturalizačné konanie

22 vyhlásených konkurzov

4 povolené reštrukturalizácie

Deviaty mesiac počtom konkurzov nezaujal. Ten bol sotva priemerný. No pozornosť strhol daňovými nedoplatkami, ktoré Finančná správa eviduje voči septembrovým úpadcom. Štátnemu rozpočtu visia bezmála 31 miliónov eur a cez pol milióna eur dlhujú na odvodoch Sociálnej a trom zdravotným poisťovniam. Podlžnosti úpadcov voči verejnému sektoru tak za prvé tri kvartály razom vyskočili na skoro 78 miliónov eur, čo je už o milión viac ako úhrnný verejný dlh všetkých právnických osôb, ktoré sa ocitli v úpadku v roku 2024.

Insolvencie právnických osôb v septembri 2025

(EUR, najvýznamnejší úpadcovia podľa verejného dlhu)

Úpadca Typ konania* Vyhl. K Povol. R Spisová značka Odvetvie Kraj Účtovný rok Počet zam. Celkové aktíva Čistý obrat Vlastné imanie Verejný dlh
1. Hydina Slovensko, s.r.o. K 11.09.25 2K/9/2025 Spracovanie hydiny BB 2024 0 8 630 648 € 72 154 € -22 514 368 € 20 881 860 €
2. Zedas, s.r.o. K 26.09.25 22K/29/2025 Administratíva BA 2024 0 7 369 530 € 0 € -348 304 € 4 623 878 €
3. Biggest, s.r.o. K 26.09.25 87K/6/2025 Obchod KE 2021 0 2 383 281 € 2 634 239 € 275 753 € 1 406 376 €
4. alonist, s.r.o. K 30.09.25 43K/6/2025 Veľkoobchod KE 2021 0 159 215 € 9 129 944 € 76 993 € 1 300 743 €
5. Casso, s.r.o. K 11.09.25 72K/6/2025 Veľkoobchod KE 2022 6 11 585 353 € 4 258 114 € -63 460 € 1 049 087 €
6. Concorde, s.r.o. R 09.09.25 32R/5/2025 Poisťovací agent BA 2024 18 11 154 668 € 7 578 351 € 4 765 846 € 742 091 €
7. SPB Security, s.r.o. K 06.09.25 25K/20/2025 SBS BA 2024 n 743 € 511 039 € -215 949 € 369 645 €
8. Dupetos, s.r.o. K 27.09.25 3K/4/2025 Preprava ZA 2020 4 353 382 € 345 149 € 42 308 € 258 124 €
9. Gemermilk rs, s.r.o. K 18.09.25 1K/5/2025 Mliekareň BA 2023 29 1 402 533 € 8 641 843 € -842 318 € 160 682 €
10. BioTrans Sip, s.r.o. K 16.09.25 5K/9/2025 Pilovanie dreva PO 2022 0 1 597 € 0 € -143 879 € 143 093 €
11. KoHa pro, s.r.o. K 23.09.25 2K/3/2025 Veľkoobchod BB 2022 4 1 328 564 € 1 030 273 € 228 315 € 81 454 €
12. Balaščák Transport, s.r.o. MK 12.09.25 2K/16/2025 Preprava PO 2024 3 33 781 € 181 233 € -150 072 € 46 607 €
13. EAM, s.r.o. v konkurze MK 05.09.25 38K/17/2025 Reality TN 2024 0 1 315 € 4 800 € -128 212 € 34 329 €
14. Cuprojekt, s.r.o. K 24.09.25 10K/5/2025 Stavebníctvo ZA 2024 n 57 295 € 63 864 € -60 866 € 24 839 €
15. Olejári, s.r.o. MK 09.09.25 1K/8/2025 Maloobchod BB 2024 2 345 950 € 509 518 € -248 041 € 24 473 €
16. MDP Group, s.r.o. K 03.09.25 25K/53/2025 Poradenstvo BA 2024 10 1 372 100 € 1 274 618 € 865 € 21 527 €
17. Roy.sk, s.r.o. R 25.09.25 9R/2/2025 Maloobchod BB 2024 3 287 996 € 1 077 925 € -38 352 € 15 915 €
18. Bezplatná skartácia, s.r.o. MK 23.09.25 23K/7/2025 Likvidácia odpadu TT 2024 4 357 086 € 230 415 € -95 769 € 8 768 €
19. Ramon Zippi Cafetéria, s.r.o. MK 13.09.25 24K/30/2025 HORECA BA 2024 2 13 682 € 15 765 € -181 279 € 5 789 €
20. Tetries, s.r.o. K 26.09.25 2K/17/2025 Administratíva PO 2024 1 110 559 € 61 090 € -142 725 € 3 707 €
21. AJ Trans, s.r.o. MK 10.09.25 34K/15/2025 Preprava TT 2024 2 29 404 € 77 816 € -15 617 € 2 577 €
22. MB Tree, s.r.o. MK 04.09.25 3K/8/2025 Maloobchod BB 2024 0 0 € 0 € 0 € 916 €
23. PS support, s.r.o. K 26.09.25 22K/37/2025 Účtovníctvo BA 2020 0 3 985 484 € 17 465 € 4 512 € 418 €
24. Izoling Slovakia, s.r.o. v konkurze K 17.09.25 38K/12/2025 Stavebníctvo TN 2024 3 135 338 € 334 148 € 44 494 € 0 €
25. Herman Slovakia Production, s.r.o. R 09.09.25 43R/1/2025 Brúsne výrobky KE 2024 45 11 804 133 € 5 514 261 € 3 084 299 € 0 €
26. Herman Group, a.s. R 09.09.25 32R/4/2025 Poradenstvo BA 2024 0 5 639 174 € 204 000 € 1 591 203 € 0 €

* K - Konkurz, MK - Malý konkurz, R - Reštrukturalizácia

Najväčší daňový delikvent uplynulého mesiaca je Hydina Slovensko. Kedysi tretieho najväčšieho spracovateľa hydinového mäsa v krajine ovládajú od roku 2019 opäť Konkoľovci. Konkrétne Simona Konkoľová, mladšia dcéra neslávne známeho východoslovenského hydinára Pavla Konkoľa, ktorý podľa médií čelil vážnym podozreniam z daňových machinácií.

Hydine Slovensko sa darilo ešte v roku 2018, keď naposledy vykázala zisk. To ju už štvrtý rok vlastnil Jozef Lukáč, ktorý ju manažoval ešte v čase, keď podnik vlastnili Pavol Konkoľ s manželkou Hanou. Keď ho naň v roku 2014 prevádzali, Hydina Slovensko práve kupovala obchodníka s mäsom Domäsko (pôvodne Mecom Trade). Získala ho od najväčšieho slovenského mäsokombinátu Mecom Group, v tom období kontrolovaného skupinou Penta.

Domäsko si zmenu majiteľa a zároveň dodávateľa mäsa vo výročných správach pochvaľovalo. Narastali mu nielen tržby za predaj tovaru, ale od roku 2019 aj tržby za vlastné výrobky. V rovnakom času však tržby za vlastnú výrobu začali v Hydine Slovensko padať a hydinárne sa ponorili do červených čísel. V priebehu roka 2019 prišli o väčšinu nehnuteľného majetku, kým Domäsku nehnuteľný majetok v porovnateľnej hodnote narástol.

Hydinárne však z tohto vývoja neprofitovali. Domäsko totiž ešte v roku 2016 predali firme Konmex. Tú oficiálne vlastní veterinár Marián Brna a v jej dozornej rade sedel Čech Jan Balvan. V polovici roka 2020 do vlastníckej štruktúry Domäska vstupuje eseročka D+B VTN ovládaná Klaudiou Balvanovou, rod. Konkoľovou (nevesta Jana Balvana). Najprv dvoma tretinami. A od septembra 2025 je už jediným spoločníkom Domäska, ktoré od roku 2018 nepretržite riadi Marián Brna a ktoré dnes ovládajú Simona, Klaudia a Jakub Konkoľovci, dcéry a syn Pavla Konkoľa.

Domäsko je vysoko spoľahlivý daňovník a aj vďaka štátnym dotáciám zisková firma. Krachujúca Hydina Slovensko na daniach dlhuje bezmála 21 miliónov eur. Sú to dve tretiny daňových záväzkov všetkých subjektov, ktoré v septembri definitívne skrachovali alebo vstúpili do reštrukturalizácie. Na konci roka 2024 bol daňový dlh hydinární ešte o päť miliónov vyšší. Túto časť daniari zrejme postúpili na Slovenskú konsolidačnú, ktorá vymáha dubiózne štátne pohľadávky.

Pavol Konkoľ riadil a jeho rodina vlastnila aj kežmarské hydinárne Hydina SK, ktoré koncom roka 2023 putovali do konkurzu. Na daniach dlhujú bezmála 1,1 milióna eur. Donedávna bol i konečným užívateľom výhod Podtatranskej hydiny. V rovnakých priestoroch ako Podtatranská hydina a Hydina SK, ktoré v Kežmarku vlastní Domäsko, dnes sídli aj nová hydináreň Podtatranská, s.r.o. (do roku 2022 ju vlastnil Konmex). Jej tržby prudko rastú. Naopak tržby Podtatranskej hydiny sa prudko zosypali k nule. A jej daňový dlh atakuje hranicu piatich miliónov eur.

Konkurzy a reštrukturalizácie za uplynulých 16 mesiacov

Zdroj: Finstat.sk, október 2025

Štruktúra navrhovateľov úpadkov

Zdroj: Finstat.sk, október 2025

Prečítajte si aj ďalšie Konkurzné novinky:

Júl 2026: Stroj sa nenašiel, ani pracovné miesto. Firma, do ktorej verejný sektor nalial poldruha milióna eur, ide do ozdravenia. Už druhýkrát.

Počty bankrotov právnických osôb v júli síce dramaticky vyskočili, ale až dve tretiny z nich predstavujú malé konkurzy. Je to ich historicky najvyšší podiel.

Jún 2026: Tony Tesla, maďarská bezdomovkyňa a daňová sekera za 4,6 milióna

V júnových Konkurzných novinkách FinStat popisuje príbeh, ako sa firma s miliónovými tržbami cez Tonyho Teslu a sériu bielych koní dopracovala k daňovej sekere za 4,6 milióna eur a majiteľke s adresou zariadenia pre bezdomovcov.