Prihlásiť sa

Prihlásenie pre registrovaných

Zabudli ste heslo? Reset hesla.

Dedolesu zavarili prehnané ambície a čínske Temu

V apríli získali ochranu pred veriteľmi dvaja známi prevádzkovatelia eshopov s módou. Dedoles ako prvý dlžník využil nový inštitút preventívnej verejnej reštrukturalizácie, správca webu Factcool ide do štandardného ozdravenia.

Mesačný prehľad

25 začatých konkurzných konaní

2 začaté reštrukturalizačné konania

25 vyhlásených konkurzov

3 povolené reštrukturalizácie

Známy slovenský eshop s insitnou módou Dedoles požiadal v apríli o tzv. verejnú preventívnu reštrukturalizáciu. Stal sa tak prvým dlžníkom, ktorý využil tento nový inštitút v slovenskom insolvenčnom práve. Upravuje ho Zákon č. 111/2022 Z.z. o riešení hroziaceho úpadku. Podľa zakladateľa a majiteľa Dedolesa Jaroslava Chrapka za to môže "nájazd čínskych eshopov," napísal na sociálnej sieti LinkedIn.

Dedoles vznikol pred viac ako desaťročím. Do verejného povedomia sa však dostal chytľavou televíznou reklamou s preexcitovanými škrečkami, ktorá Slovákov bombardovala celý prvý pandemický rok 2020. Nasledoval raketový vzostup, expanzia na ďalšie trhy. V rekordnom roku 2021 vyskočili tržby Dedolesa nad 90 miliónov eur. Na konci roka zamestnával už viac ako 700 ľudí.

Insolvencie právnických osôb v apríli 2025

(EUR, firmy zoradené podľa priemerného počtu zamestnancov)

Úpadca Typ konania* Vyhl. K Povol. R Spisová značka Odvetvie Kraj Účtovný rok Počet zam. Celkové aktíva Čistý obrat Vlastné imanie Verejný dlh
Bukocel, a.s. K 01.04.25 43K/22/2024 Výroba celulózy PO 2023 391 133 726 104 € 49 867 749 € 65 334 149 € 2 691 327 €
FC ecom, s.r.o. R 23.04.25 3R/1/2025 Prevádzkovateľ eshopu TN 2023 162 21 700 211 € 82 231 434 € 5 530 562 € 0 €
Dedoles, s.r.o. VPR 15.04.25 23Vpr/1/2025 Prevádzkovateľ eshopu BA 1.-3.24 136 19 313 515 € 6 350 149 € -4 801 694 € 422 487 €
Bukóza Invest, s.r.o. K 10.04.25 88K/1/2025 Papierenský priemysel PO 2023 97 83 384 392 € 6 787 982 € -7 381 102 € 352 276 €
Bukóza Progres, s.r.o. K 24.04.25 95K/26/2024 Strojárstvo PO 2023 62 10 972 694 € 12 747 610 € 2 435 094 € 169 035 €
Dynocorp Services Slovakia, s.r.o. MK 16.04.25 24K/10/2025 Zamestnanecká agentúra BA 2023 24 51 032 € 162 539 € -161 726 € 281 651 €
Výťahy Zeva, s.r.o. K 16.04.25 25K/11/2025 Strojárstvo BA 2024 19 215 621 € 1 607 178 € -548 088 € 146 079 €
B.A.R., s.r.o. MK 05.04.25 36K/1/2025 Odevníctvo TT 2024 18 42 909 € 246 336 € 2 031 € 16 864 €
Wood Partners, a.s. MK 04.04.25 25K/6/2025 Administratíva BA 2023 13 612 123 € 1 603 813 € 125 022 € 16 662 €
KOC Optical, s.r.o. K 16.04.25 25K/15/2025 Maloobchod BA 2022 8 232 303 € 392 880 € 3 706 € 27 402 €
Glashgirl, s.r.o. K 05.04.25 22K/12/2025 Prevádzkovateľ eshopu BA 2023 4 71 349 € 466 960 € -41 549 € 4 860 €
Primas, s.r.o. v konkurze MK 03.04.25 40K/2/2025 Maloobchod TN 2024 3 1 889 € 74 671 € -20 120 € 4 098 €
ATC (All Transit Care), s.r.o. MK 01.04.25 88K/3/2025 Preprava KE 2023 3 279 450 € 210 937 € 20 202 € 839 €
Oremus Logistic, s.r.o. MK 23.04.25 95K/3/2025 Administratíva KE 2024 1 16 510 € 0 € -17 237 € 0 €
MIV Stav, s.r.o. v konkurze MK 05.04.25 38K/7/2025 Elektrická inštalácia TN 2024 1 4 236 € 108 089 € -189 898 € 22 121 €
Gajux, s.r.o. K 03.04.25 2K/19/2024 Lesnícke služby BB 2022 1 302 496 € 659 482 € -92 766 € 128 437 €
AL Agroservice, s.r.o. R 29.04.25 31R/2/2025 Lesnícke služby TT 2023 1 295 085 € 1 104 304 € -37 386 € 67 602 €
Orman Europe an Logistik, s.r.o. MK 16.04.25 34K/4/2025 Preprava TT 2024 0 2 824 € 0 € -30 484 € 9 858 €
Ridax, s.r.o. v likvidácii MK 15.04.25 22K/14/2025 Reality BA 1.25 0 0 € 0 € -340 € 0 €
Aid plus group, s.r.o. K 12.04.25 43K/2/2025 HORECA KE 2023 0 38 020 € 3 516 € -12 000 € 0 €
Incepto, s.r.o. K 10.04.25 3K/19/2024 Drevovýroba BB 2020 0 1 631 652 € 10 000 € 428 832 € 123 005 €
Bratislavská vrtná spoločnosť, s.r.o. MK 05.04.25 22K/11/2025 Geologický prieskum BA 2024 0 29 761 € 0 € -20 183 € 0 €
GAS Tech Slovekia, s.r.o. K 03.04.25 2K/20/2024 Zásielkový predaj BB 2021 0 1 254 940 € 692 975 € -501 214 € 240 950 €
AFT, s.r.o. v likvidácii K 02.04.25 5K/17/2024 Stavebníctvo PO 11.24 0 0 € 0 € -845 834 € 845 833 €
DODOstav Slovakia, s.r.o. K 02.04.25 5K/11/2024 Stavebníctvo PO 2023 0 846 291 € 0 € -236 008 € 351 034 €
Varadex holding, s.r.o. K 23.04.25 81K/13/2024 Preprava BA 2020 n 821 735 € 554 116 € 158 134 € 212 644 €
Gold-Plus Company, s.r.o. K 15.04.25 22K/4/2025 Veľkoobchod BA 2024 n 355 028 € 1 438 187 € -245 568 € 0 €
JJ Logistic, s.r.o. K 03.04.25 24K/66/2024 Logistika BA 2023 n 2 166 099 € 290 529 € 662 833 € 73 187 €

K - konkurz, MK - malý konkurz, R - reštrukturalizácia, VPR - verejná preventívna reštrukturalizácia

Tovar predával s neuveriteľnou 67-percentnou obchodnou maržou. Museli mu ju závidieť všetci tradiční konkurenti. Najväčšou výdavkovou položkou bola reklama. Tvorila až 35% prevádzkových nákladov. Viac než tretinu produkcie umiestňoval eshop na českom trhu. Spolu s nemeckým a slovenským trhom generovali dovedna 70 percent biznisu.

V rozhovore pre TREND na jar 2021 J. Chrapko sníval o miliardovom obrate a expanzii do Ameriky a Ázie. O rok neskôr podával návrh na reštrukturalizáciu, ktorú mu súdy povolili v júli 2022. Vo vedení firmy ho nahradil Ján Cifra. Počet zamestnancov do marca 2024 padol pod 140, (anualizované) tržby klesli od svojho vrcholu na štvrtinu.

Vďaka riadnej reštrukturalizácii sa podarilo Dedoles stabilizovať. Teda aspoň to J. Chrapko tvrdí na sociálnej sieti Facebook. No "ako sa Jano s tímom začali dostávať do lepších výsledkov (2023), tak Temu spustilo naplno a to zrazilo firmu späť," konkretizuje svoje vyjadrenie o ofenzíve čínskych eshopov. Zároveň priznal, že "celé problémy sú 100% kvôli prehnaným ambíciám".

Štandardnú reštrukturalizáciu povolili súdy v apríli spoločnosti FC ecom, ktorá prevádzkuje eshopy so značkovým oblečením Factcool a Bezvasport. Firmu, ktorá do konca roka 2023 spálila takmer 60% kapitálových rezerv (bezmála osem miliónov eur), ovláda Ivan Chrenko, podľa magazínu Forbes jeden z najbohatších Slovákov, majiteľ známej stredoeurópskej developerskej skupiny HB Reavis.

V rokoch 2021 až 2023 sa tržby FC ecom stabilizovali nad 80 miliónmi eur. Ale hospodársky výsledok osciloval okolo nuly. Obchodná marža nedosiahla ani 29%, čo je o tretinu slabšie číslo ako priemer celého segmentu (42,6%), v ktorom hrajú prím silní zahraniční predajcovia odevov s kamennými pobočkami a dominuje Dedoles.

Aj EF ecom vydávala najviac nákladov na reklamu. No na rozdiel od Dedolesa to bolo len 23% celkových prevádzkových nákladov. Vyše 28% biznisu generoval firme český trh. Rovnaký podiel jej zabezpečoval obrat v Rumunsku, na Slovensku a v Bulharsku dohromady.

Posledný aprílový deň sudcovia povolili ozdravný proces aj stratovému prevádzkovateľovi eshopu s elektronikou Andrea Shop. Právoplatným sa ich rozhodnutie stalo až 1. mája, preto FinStat toto konanie zaznamená v májových Konkurzných novinkách. Na prelome marca a apríla padali rozhodnutia súdov o konkurzoch viacerých spoločností z východoslovenskej papierenskej skupiny Bukocel, ktorá zamestnáva zhruba 700 ľudí a nielen zamestnanosťou, ale aj tržbami, aktívami alebo záväzkami k verejnému sektoru bude ašpirovať na bankrot roka 2025, ako to FinStat zhrnul ešte v marcových Konkurzných novinkách.

Konkurzy a reštrukturalizácie za uplynulých 16 mesiacov

Zdroj: Finstat.sk, máj 2025

Štruktúra navrhovateľov úpadkov

Zdroj: Finstat.sk, máj 2025

Prečítajte si aj ďalšie Konkurzné novinky:

Júl 2026: Stroj sa nenašiel, ani pracovné miesto. Firma, do ktorej verejný sektor nalial poldruha milióna eur, ide do ozdravenia. Už druhýkrát.

Počty bankrotov právnických osôb v júli síce dramaticky vyskočili, ale až dve tretiny z nich predstavujú malé konkurzy. Je to ich historicky najvyšší podiel.

Jún 2026: Tony Tesla, maďarská bezdomovkyňa a daňová sekera za 4,6 milióna

V júnových Konkurzných novinkách FinStat popisuje príbeh, ako sa firma s miliónovými tržbami cez Tonyho Teslu a sériu bielych koní dopracovala k daňovej sekere za 4,6 milióna eur a majiteľke s adresou zariadenia pre bezdomovcov.